Anglia iese din "lockdown" și va reveni la restricțiile locale. Planul autorităților pentru Crăciun

62160199
Getty

Prim-ministrul britanic Boris Johnson a anunţat luni revenirea, la începutul lui decembrie, după patru săptămâni de reintrare în lockdown, la o strategie locală împotriva noului coronavirus, însoţită de un program masiv de depistare.

În pofida veştilor bune care se succed în ultima vreme privind viitoarele vaccinuri, printre care şi proiectul britanic AstraZeneca/Oxford, şeful guvernului conservator a avertizat că restricţiile vor rămâne în vigoare timp de mai multe luni, potrivit Agerpres.

"Nu poate fi un Crăciun normal şi drumul este lung până în primăvară", le-a spus Boris Johnson, aflat în izolare după ce a fost în contact cu o persoană infectată, prin videoconferinţă, deputaţilor.

"Dar am parcurs o etapă şi se întrevede ieşirea. Trebuie să rezistăm virusului până când depistarea şi vaccinurile vin în ajutorul nostru şi reduc necesitatea restricţiilor", a adăugat el, înainte ca intervenţia sa să fie întreruptă din cauza unor probleme tehnice, provocând ilaritate pe băncile din Westminster.

Regatul Unit, ţara europeană cea mai îndoliată de pandemie, a înregistrat peste 55.000 de morţi în rândul persoanelor testate pozitiv şi peste 1,5 de milioane de cazuri confirmate.

De la "lockdown" la restricții locale

 

După patru săptămâni de izolare generală decretată pe 5 noiembrie, Anglia va reveni la restricţii impuse local în funcţie de incidenţa virusului, în baza unui sistem pe trei niveluri care va fi totuşi consolidat.

Există totuşi o veste bună pentru fanii fotbalului, care vor putea reveni pe stadioane la începutul lui decembrie, în zonele cel mai puţin afectate de virus. Numărul de spectatori autorizaţi să asiste la meciuri va depinde de nivelul de alertă din fiecare regiune, care va fi dezvăluit joi, fără a depăşi 4.000.

Peste tot în Anglia, magazinele neesenţiale şi sălile de sport se vor putea redeschide, iar serviciile religioase şi căsătoriile se vor putea relua.

Locuitorii se vor putea aduna în număr de maxim şase. În timpul izolării, nu era posibil să te întâlneşti decât cu o singură persoană în exteriorul domiciliului, într-un parc, de exemplu.

Acolo unde vor putea redeschide, pub-urile şi restaurantele vor lua ultimele comenzi la ora 22:00 şi vor închide o oră mai târziu.

Discuții pentru o abordare unică de sărbători

 

Restricţiile ar urma să fie relaxate timp de câteva zile de Crăciun şi sunt în curs discuţii între guvern şi autorităţile din Scoţia, Ţara Galilor şi Irlanda de Nord pentru a se încerca să se ajungă la o abordare unificată, fiecare provincie decizând singură până acum strategia sa sanitară.

Liderul opoziţiei laburiste, Keir Starmer, a calificat abordarea locală drept "riscantă", reamintind că ea "nu a funcţionat" înainte, fiind înlocuită în decembrie cu o izolare generală.

Guvernul contează pe vaccinele în curs de dezvoltare pentru a depăşi pandemia. Boris Johnson a salutat vaccinul Astra-Zenecca realizat în colaborare cu Universitatea Oxford, eficient în medie în proporţie de 70% şi până la 90% în unele cazuri, "o minunată realizare a ştiinţei britanice".

"Noi am comandat 100 de milioane de doze de vaccin de la Oxford şi peste 350 de milioane de doze în total", a spus el.

Planul său pentru perioada de după izolare include şi un program masiv şi rapid de depistare a virusului în populaţia din zonele clasificate cu risc "foarte ridicat", după modelul experienţei realizate "cu succes la Liverpool, unde peste 200.000 de persoane au fost testate de la începutul lui noiembrie", a indicat guvernul într-un comunicat.

Astfel, persoanele intrate în contact cu un caz pozitiv se vor putea testa regulat, ceea ce le-ar permite să scape de perioada de izolare de 14 zile obligatorie în prezent, precum cea în care se află şi premierul Boris Johnson.

Un proiect-pilot va fi lansat săptămâna viitoare la Liverpool şi va fi extins, în caz de succes, la personalul din sănătate în decembrie şi la restul ţării în ianuarie.

Pe Instagram-ul Știrile ProTV găsiți imaginile momentului din lume!  

CLICK AICI pentru a instala GRATUIT aplicația Știrile ProTV pentru telefoane Android și iPhone!

Articol recomandat de sport.ro
GALERIE FOTO Alisha Lehmann l-a uitat complet pe Douglas Luiz: postarea care i-a înnebunit pe fanii fotbalistei sexy
GALERIE FOTO Alisha Lehmann l-a uitat complet pe Douglas Luiz: postarea care i-a înnebunit pe fanii fotbalistei sexy
Citește și...
Primul interviu al lui Viktor Orbán după înfrângerea dureroasă în fața lui Péter Magyar: „O epocă politică s-a încheiat”

Viktor Orbán a oferit primul interviu după eșecul sever suferit în alegerile parlamentare din Ungaria, unde formațiunea sa a fost învinsă de partidul condus de rivalul său, Péter Magyar. 

Biblia invocată la Pentagon. Pete Hegseth a comparat presa cu fariseii. Cum a reacționat Papa Leon

Secretarul american al apărării, Pete Hegseth, a citat joi versete biblice pentru a ataca mass-media, comparând reporterii cu adversarii evrei ai lui Iisus Hristos care complotau „cum să-l distrugă”.

Putin, nervos în public în timpul întâlnirii cu responsabilii din domeniul economiei: „Aștept rapoarte și explicații”

Vladimir Putin i-a mustrat public pe principalii responsabili din sectorul economic, după ce PIB-ul Rusiei s-a contractat cu 1,8% în perioada ianuarie - februarie 2026. 

Recomandări
Defecțiune la instalația de oxigen a Spitalului Pantelimon, după ce o persoană necunoscută a furat o țeavă și un robinet

Instalaţia de oxigen a Spitalului Pantelimon din Bucureşti nu a funcţionat, joi seară, din cauza unei defecţiuni tehnice. O persoană necunoscută a escaladat gardul, a distrus componente și a furat o țeavă și un robinet. Situația a fost remediată ulterior.

PSD forțează plecarea lui Ilie Bolojan. Mesajul premierului pentru colegii din PNL după întâlnirea cu Nicușor Dan

Se prefigurează o criză fără precedent pe scena politică românească, iar consecințele economice pot fi însemnate. PSD îi va da termen 72 de ore lui Ilie Bolojan să plece din fruntea guvernului, după ce luni, 20 aprilie, îi va retrage sprijinul politic.

România, fostul „grânar al Europei”, a ajuns să importe până și semințele de grâu. Cercetarea și investițiile, ignorate

România a ajuns să importe până și sămânța de grâu. Deși boabele pe care încă le producem în Institutul de la Fundulea, sunt de foarte bună calitate, acestea acoperă puțin peste o treime din necesarul pentru agricultură.