Si-a salvat recoltele de furia apelor, cu ajutorul fondurilor europene

×
Publicitate

In aceasta vara torida, presarata cu vijelii si ploi torentiale, agricultorii romani au pierdut pana la jumatate din recolta de grau.


A plouat prea mult, chiar in perioada de seceris. Au iesit mai bine doar cei care au apucat sa stranga macar o parte din recolta. Este si cazul unui fermier din Ialomita, care si-a cumparat utilaje performante cu bani europeni.

Carol Costandache se considera norocos, pentru ca a obtinut 4,5 tone de grau la hectar, datorita unei combine cu o mansa ca de avion, GPS si calculator de bord. Marea ei calitate este, insa, productivitatea.

Ca sa ai ce recolta, trebuie intai sa ari, iar pentru asta fermierul nostru si-a luat un tractor de 250 de cai putere. Face intr-o zi cat 12 - 13 utilaje vechi, spune el.

A mai cumparat un tractor ceva mai mic, un echipament pentru recoltat porumb si doua remorci noi. Totul a costat 440.000 de euro, din care 55% i-a primit de la Fondul European pentru Dezvoltare Rurala. Banii europeni vin, insa, dupa ce cumperi utilajele, asa ca ai nevoie intai de un imprumut.

Carol Costandache se gandeste deja sa mai obtina o finantare europeana pentru alte utilaje.

Articol recomandat de sport.ro
FOTO A fost gimnastă de performanță și a devenit pilot de avion! "În ultimul an am zburat aproximativ 300.000 de kilometri"
FOTO A fost gimnastă de performanță și a devenit pilot de avion! "În ultimul an am zburat aproximativ 300.000 de kilometri"
Citește și...
Cum poti construi o pensiune intr-o zona turistica daca nu ai bani?

Obtii finantare din fondurile europene. Cel putin asa a facut o familie din Valcea, care avea o proprietate pe valea Oltului la poalele Fagarasului. Au facut teancuri de dosare, au muncit din greu, iar acum au singura pensiune de 3 stele din zona.

UE aloca fonduri pentru modernizarea retelelor de apa

Daca pentru oraseni robinetul de apa este o realitate cotidiana, pentru cei care locuiesc la tara el este doar o dorinta.

Serele pot fi reconstruite cu ajutorul fondurilor europene

In ultimii 20 de ani, suprafata serelor din Romania a scazut de sase ori. Cu toate acestea, doi intreprinzatori din Caras Severin au reusit sa obtina fonduri europene si au construit o sera noua, iar legumele lor se gasesc deja pe piata din Caransebes.

Recomandări
Lucian Pahonțu, reacție la acuzațiile privind Revoluția: „Întreaga activitate s-a derulat în conformitate cu normele legale”

Nicușor Dan a declarat că șeful SPP Lucian Pahonțu nu este în situația celor care au participat la acțiunile de reprimare a protestatarilor din Decembrie '89 și de la Mineriada din iunie 1990.

Două noi centrale, la Constanța și Arad, au fost racordate la Sistemul Energetic Național. Când vor începe să funcționeze

Premierul interimar Ilie Bolojan anunță că două proiecte importante de modernizare a sistemelor de termoficare, finanțate prin PNRR, au fost racordate la Sistemul Energetic Național. 

Nicușor Dan a promulgat legea ANI, care îl lasă fără funcție pe Dominic Fritz, fără să o trimită înapoi. Are și o explicație

Președintele Nicușor Dan a anunțat, vineri, că a promulgat Legea pentru modificarea și completarea unor acte normative în domeniul integrității în forma care i-a fost transmisă de către Parlamentul României, fără să o mai trimită înapoi, la reexaminare.