Vanzarile la masinile decapotabile au crescut cu 30% in acest an. Care este marca preferata de clientii romani

×
Publicitate

Romania a intrat cu viteza in sezonul masinilor decapotabile. S-au vandut cu 30% mai multe decat in aceeasi perioada a anului trecut.

Dealerii auto spun ca in special tinerii prefera astfel de masini. Dar placerea de a conduce cu pletele in vant se plateste in multe feluri. O decapotabila se umple usor de praf mai ales in Bucuresti, iar la viteze mari este cam zgomotoasa, sustin cei care au trait aceasta experienta.

Rami si-a cumparat masina o decapotabila la mana a doua. Recunoaste ca are mai mult succes la fete cu ea. Si se plange de un singur dezavantaj: trebuie sa aiba grija la bronz.

Rami: Avem timp doua-trei luni pe an sa ne bucuram si de timpul placut sa mergem decapotat. Senzatia este de libertate pe drum
Reporter: De bronzat cum te bronzezi?
Remi: Ca tractoristii

A dat pe masina 2000 de euro. Una noua costa cel putin 8.000 de euro, iar clienti sunt tinerii care vor sa iasa in evidenta, spun dealerii.

Gabriela Odrescu, director de vanzari al unui dealer auto: Este o masina bucuroasa cum suntem si noi, cum sunt tinerii din ziua de azi.
Reporter: Tnerii au mai multi bani sa cumpere o masina cabrio?
Gabrila Odrescu: E o masina accesibila oricarui buzunar spunem noi

Cei cu bani mai multi pot alege decapotabile exclusiviste la 100.000 de euro.

Alex Seremet, reprezentantul unui dealer: "Noi le consideram mult mai potrivite primavara si vara, seara si dimineata pentru ca atunci soarele nu este atat de puternic si chiar este o problema sa merg cu soare foarte puternic. Aerul functioneaza puternic, imi creeaza o atmosfera placuta"

Acoperisul retractabil face fata soarelui puternic vara sau unui viscol iarna, spun producatorii, care au si cateva sfaturi pentru cei care isi doresc sa mearga la volanul unei masini decapotabile.

Evitati sa mergeti vara, la pranz, intr-o decapotabila. Din cauza soarelui foarte puternic riscati sa faceti insolatie. In plus, in Bucuresti, o astfel de masina decapotabila este un adevarat aspirator de praf. Si trei, daca aveti viteza mai mare s-ar putea sa nu va auziti foarte bine cu ceilalti pasageri din masina.

masini decapotabile

Anul acesta in Romania s-au vandut 87 de masini decapotabile noi. Sunt cu 30%  mai multe decat in aceeasi perioada a anului trecut. In total, in 2015 s-au vandut aproape 180 de unitati. Fiat se lauda ca a vandut 138 de decapotabile, BMW 18, Porsche 6, iar Ford, Mercedes si Volkswagen cate 4.

Articol recomandat de sport.ro
FOTO Noua bestie de 1.600 CP de la Bugatti! Există un singur exemplar în lume
FOTO Noua bestie de 1.600 CP de la Bugatti! Există un singur exemplar în lume
Citește și...
IKEA Romania recheama un produs defect destinat copiilor, pe care clientii vor primi banii inapoi. De ce este periculos

Desi au trecut testele pentru standardele in vigoare, in urma unei investigatii realizate de un laborator extern, s-a observat ca sistemul de inchidere al barierelor de siguranta nu functioneaza

Migratia, principalul motiv pentru care Marea Britanie vrea sa iasa din UE. Cum ii va lovi pe romani un eventual Brexit

Migratia a fost principalul argument pe care sustinatorii iesirii Marii Britanii din UE s-au bazat...

Primul bucurestean care a reusit sa semneze contractul de dare in plata. De ce a renuntat la casa, desi era cu ratele la zi

Un client cu un credit ipotecar, cu ratele platite la zi, a devenit primul bucurestean care a reusit sa semneze cu banca un contract de dare in plata.

Recomandări
Nicușor Dan: „Partidele nu s-au înțeles pe legea salarizării. Și-au asumat pierderea a 770 de milioane de euro din PNRR”

Președintele Nicușor Dan anunță că PSD, PNL, USR și UDMR nu au ajuns la un consens privind legea salarizării și și-au asumat pierderea a 770 de milioane de euro din PNRR.

Peste 120 de aleși ar putea rămâne fără funcții dacă Legea integrității va fi promulgată. USR, avertisment pentru PNL

După o lună de dezbateri și nenumărate modificări, legea integrității a fost adoptată în Parlament cu articolul care prevede că aleșii găsiți în incompatibilitate sau conflict de interese, chiar și retroactiv, își pierd funcția.

Ungaria declară Rusia drept „amenințare” pentru Europa și ordinea mondială. Ruptură față de politica lui Viktor Orbán

Guvernul Ungariei a condamnat oficial agresiunea militară a Rusiei și și-a anunțat sprijinul pentru integritatea teritorială a Ucrainei, potrivit orientărilor politice publicate marți seara.