Părinții ar putea primi până la 710 lei de la stat pentru a angaja o bonă

62098553
iStock

Părinții cu copii mici, care vor să se întoarcă mai repede la muncă, vor putea cere până la 710 de lei lunar de la stat pentru serviciile unei bone, care să stea cu copilul până la vârsta de 3 ani.

Propunerea legislativă cu această măsură este considerată adoptată tacit la Senat, după ce a trecut termenul legal în care putea fi dezbătută. Actul urmează să fie trimis Camerei Deputaților, pentru votul decisiv.

Inițiatorii vor să vină în ajutorul celor care ar vrea să se întoarcă mai repede în câmpul muncii, dar nu au cu cine să lase copiii mici acasă. Prin urmare, aceștia au propus acordarea unor ajutoare bănești pentru "angajarea" unor bone (în realitate, nu părintele angajează).

În funcție de cât de mari sunt veniturile nete ale părintelui singur/părinților, cuantumul acestui ajutor va fi diferit. În orice caz, nu se vor acorda ajutoare pentru bone celor cu venituri nete per membru de familie ce depășesc 3.500 de lei. Mai exact, ajutorul va fi între 250 și 710 de lei.

Citește mai mult pe Avocat.net.

Articol recomandat de sport.ro
FOTO Lewis Hamilton și-a oficializat relația cu Kim Kardashian pe Instagram
FOTO Lewis Hamilton și-a oficializat relația cu Kim Kardashian pe Instagram
Citește și...
Orban: Banii pentru drepturile salariale ale angajaţilor de la inspectoratele de muncă pot fi alocaţi din Fondul de rezervă

Premierul Ludovic Orban a declarat, vineri, că banii necesari plăţii integrale a drepturilor salariale ale angajaţilor din inspectoratele de muncă pot fi alocaţi din Fondul de rezervă.

Anunț alarmant al ministrului de Finanțe: "Nu vom putea să mai plătim pensii în 20 de ani"

''Nu vom putea să mai plătim pensii în 20 de ani, dacă rămânem cu sistemul actual, în care dominant este Pilonul 1, administrat de stat", susține Florin Cîţu, ministrul Finanţelor.

Peste 1 milion de români vor avea salariul mărit de anul viitor. Câți bani primesc în plus

Este oficial: majorarea salariului de bază minim brut pe ţară garantat în plată la 2.230 de lei a fost aprobată de Guvern.

Recomandări
Ședință la Cotroceni după ce Comisia Europeană a respins legea salarizării. Ce probleme are proiectul în forma actuală

Preşedintele Nicuşor Dan se va întâlni joi, la Palatul Cotroceni, cu liderii din fosta coaliţie guvernamentală şi miniștrii demiși ai Finanţelor şi Fondurilor Europene, pentru a discuta despre stadiul proiectelor finanţate prin PNRR.

Parlamentarii s-au răzgândit, la trei ani după ce au votat pentru examen de admitere la liceu. Acum vor să amâne concursul

Admiterea la liceu, pe care unitățile de învățământ au varianta de a o organiza din 2027 după Evaluarea Națională, ar putea fi amânată. Asociațiile de elevi, părinți și ONG-urile reclamă că acest examen produce inechități.

Calculele Ministerului Educației. Câți bani ar economisi dacă ar tăia din bursele copiiilor orfani și din familii sărace

Propunerea de a tăia bursele școlare în vacanță este criticată. Zeci de organizații neguvernamentale atrag atenția că mii de copii ar putea fi nevoiți să renunțe la cursuri.