Noua inventie a romanului premiat cu aur de 13 ori la Salonul de la Geneva. Cum functioneaza masina de spalat bancnote

×
Codul embed a fost copiat

Notiunea de spalare de bani l-a inspirat la propriu pe un barbat din Timisoara sa creeze o masina care sa curete, la propriu, bancnotele.

Aparatul vine in sprijinul celor care lucreaza mult cu bani si adesea fac reactii alergice. Inventia a fost inregistrata iar luna viitoare va fi prezentata la Salonul de Inventica de la Geneva.

Aceasta caseta de inox contine un neon cu ozon si un bloc automat care sterilizeaza bancnotele si monedele in numai cateva secunde, fara sa le deterioreze.

Remi Radulescu, inventator : "Deci banii se fixeaza in casa de bani, se inchide casa de bani si in acest moment sistemul sterilizare este in functiune"

Realizarea dispozitivului a costat aproximativ 400 de euro. Proiectarea masinii care "spala bani" a durat insa mai bine de un an. Dar asteptarea a meritat atata vreme cat inventia le va usura viata celor care lucreaza mult cu bani.

Citește și
hoti biciclete
Inventia unor americani menita sa pedepseasca hotii de biciclete. Ce patesc in momentul in care se urca pe ele

Remi Radulescu, inventator: "Intrebam cum rezolvati problema, exista un sistem de sterilizare, dezinfectie bancnote si zice noi nu stim sa existe, dar uitati avem sticla de spirt. O doamna imi punea domnule Radulescu nici nu va puteti inchipui ce simtim in nas si plamani nostrii cand se numara banii"

Rodica Moldovan, de exemplu, este operator bancar si isi curata mainile cu spirt din ora in ora.

Rodica Moldovan, operator bancar: "Au multi microbi, cred ca ar fi bine daca s-ar gasi o metoda prin care sa fie curatati, spalati. O masina de sterilizat bani ar fi utila. Sunt convinsa, nu numai pentru noi, dar si pentru persoanele de acasa"

Inventatorul Remi Radulescu a fost pana acum premiat cu aur de 13 ori la Geneva.
 

Articol recomandat de sport.ro
Prima ofertă pentru transferul definitiv al lui Radu Drăgușin! Nu au ajuns încă la un acord cu fundașul român
Prima ofertă pentru transferul definitiv al lui Radu Drăgușin! Nu au ajuns încă la un acord cu fundașul român
Citește și...
De ce au butoanele F si J de pe tastatura doua
De ce au butoanele F si J de pe tastatura doua "umflaturi", in partea de jos

 Contrar "credintelor populare", cele doua "accesorii" de pe F si J de pe tastatura nu sunt pentru a veni in ajutorul persoanelor oarbe.

Inventia unor americani menita sa pedepseasca hotii de biciclete. Ce patesc in momentul in care se urca pe ele
Inventia unor americani menita sa pedepseasca hotii de biciclete. Ce patesc in momentul in care se urca pe ele

Doi frati au vrut sa le dea o lectie hotilor de biciclete din Hollywood, asa ca au pus la cale o farsa greu de uitat.

"V to V", sistemul care ar reduce considerabil numarul accidentelor in trafic. Inventia, obligatorie in SUA

Autoritatile americane au dat unda verde unui proiect menit sa reduca numarul accidentelor din trafic. Elementul central e un sistem ce le permite masinilor sa comunice intre ele. Anumite vehicule au fost dotate deja cu aceasta tehnologie.

Recomandări
UE convoacă reuniune de urgență după amenințarea lui Trump cu taxe vamale pentru a forța vânzarea Groenlandei
UE convoacă reuniune de urgență după amenințarea lui Trump cu taxe vamale pentru a forța vânzarea Groenlandei

Ambasadorii celor 27 de state UE se reunesc duminică în ședință de urgență, după ce Donald Trump a anunțat taxe vamale mai mari pentru aliații europeni, condiționând eliminarea lor de acordul SUA de a cumpăra Groenlanda.

CFR ia măsuri speciale pentru gerul extrem din 17–21 ianuarie. Avertisment pentru călători privind posibile întârzieri
CFR ia măsuri speciale pentru gerul extrem din 17–21 ianuarie. Avertisment pentru călători privind posibile întârzieri

CFR SA anunţă că a luat măsuri speciale pentru perioada 17–21 ianuarie, în contextul unei avertizări de vreme deosebit de rece la nivel naţional, cu temperaturi minime prognozate ce vor coborî frecvent până la minus 20 de grade Celsius.

Volodimir Zelenski avertizează că Rusia pregăteşte atacuri asupra centralelor nucleare ale Ucrainei
Volodimir Zelenski avertizează că Rusia pregăteşte atacuri asupra centralelor nucleare ale Ucrainei

Rusia vizează sistemul nuclear ucrainean de producere a energiei, a declarat duminică preşedintele Volodimir Zelenski, avertizând că Moscova încearcă să paralizeze reţeaua energetică a Ucrainei.