FMI: Șocul provocat de coronavirus ne va afecta mai mult timp decât am crezut

FMI
Getty

Economia globală va avea nevoie de mai mult timp să se refacă complet din şocul provocat de epidemia de coronavirus, faţă de aşteptările iniţiale, a declarat luni directorul general al Fondul Monetar Internaţional (FMI), Kristalina Georgieva.

Kristalina Georgievaa spus că Fondul va revizui probabil în sens negativ estimarea referitoare la o scădere de 3% a economiei mondiale în 2020, dar nu a oferit detalii. Revizuirea ar duce şi la modificarea previziunii privind redresarea parţială, printr-un avans de 5,8%, în 2021, potrivit News.ro.

Într-un interviu acordat Reuters, şefa FMI a spus că datele primite din întreaga lume sunt sub aşteptări.

”În mod evident, acest lucru înseamnă că va dura mai mult să avem o redresare completă din această criză”, a spus Georgieva, fără să ofere un termen pentru redresare.

În luna aprilie, FMI prognoza că închiderea activităţilor de afaceri şi măsurile de distanţare socială adoptate la nivel global vor declanşa cea mai gravă recesiune după Marea Depresiune din anii 1930. Datele raportate ulterior indică ”mai multe veşti rele”, a afirmat Georgieva la începutul acestei luni.

Citește și
marcel bolos
Bilanțul ultimelor luni ale lui Marcel Boloș la conducerea Ministerul Fondurilor Europene. Ce fonduri a atras în 2025

Toate meciurile de la FIFA Club World Cup pot fi văzute pe VOYO cu comentariu în limba română.

Noi previziuni legate de economia mondială

 

FMI urmează să publice noi previziuni referitoare la economia mondială în luna iunie. Perspectiva economiei globale este un subiect major de inters pentru miniştrii de Finanţe din Grupului celor mai dezvoltate şapte naţiuni ale lumii (G7), care se vor întâlni marţi, online, potrivit Trezoreriei SUA.

Georgieva a declarat că Fondul se concentrează pe riscuri precum nivelul ridicat al datoriilor, deficite mai mari, şomaj, falimente, agravarea sărăciei şi inegalităţii în perioada de redresare. E a spus însă că criza contribuie la dezvoltarea economiei digitale, oferind şansa creşterii transparenţei şi a învăţării online, oferind acces la pieţe şi firmelor mici.

Intervenție în conflictul SUA - China

 

Întrebată despre escaladarea tensiunilor comerciale dintre SUA şi China - cele mai mari economii mondiale - Georgieva a declarat că a cerut statelor membre să menţină deschise comunicaţiile şi fluxurile comerciale, care au susţinut creşterea economiei mondiale timp de decenii.

"Avem nevoie să păstrăm deschise fluxurile comerciale, în special pentru furnizarea de echipamente medicale, şi, pe termen lung, să găsim un mod de a depăşi ce se întâmplă în această perioadă de criză. Vrem să continuăm să construim un viitor mai prosper pentru toţi, depăşind temerile care ar putea apărea în această criză", a afirmat directorul general al Fondului, potrivit Agerpres.

Preşedintele Donald Trump ameninţă China cu impunerea de noi tarife vamale şi a sugerat că ar putea închide prima fază a acordului comercial dintre SUA şi China. Oficiali de rang superior din domeniul comerţului din cele două ţări au declarat că vor promova implementarea acordului comercial iniţial, dar unii observatori susţin că nivelul achiziţiilor de bunuri americane de către autorităţile de la Beijing este mult sub cel convenit.

Pe Instagram-ul Știrile ProTV găsiți imaginile momentului din lume!  

CLICK AICI pentru a instala GRATUIT aplicația Știrile ProTV pentru telefoane Android și iPhone!

Articol recomandat de sport.ro
NEWS ALERT Doliu la Real Madrid: "a murit numărul 1"! O viață închinată clubului blanco
NEWS ALERT Doliu la Real Madrid: "a murit numărul 1"! O viață închinată clubului blanco
Citește și...
Bilanțul ultimelor luni ale lui Marcel Boloș la conducerea Ministerul Fondurilor Europene. Ce fonduri a atras în 2025
Bilanțul ultimelor luni ale lui Marcel Boloș la conducerea Ministerul Fondurilor Europene. Ce fonduri a atras în 2025

Valoarea sumelor primite de România în acest an de la Comisia Europeană se ridică la 3,2 miliarde euro, fonduri care au susţinut stabilitatea bugetară şi investiţiile publice, arată ultimul raport al lui Marcel Boloș la conducerea MIPE.

Băncile s-au înghesuit să împrumute Guvernul, care a atras 554,5 milioane de lei prin obligațiuni. Suprasubscriere de 74%
Băncile s-au înghesuit să împrumute Guvernul, care a atras 554,5 milioane de lei prin obligațiuni. Suprasubscriere de 74%

Ministerul Finanțelor a atras luni 554,5 milioane de lei de la băncile comerciale printr-o emisiune de obligațiuni de stat cu maturitate de 61 de luni, la un randament mediu de 7,44% pe an.

Piețele, reacții mixte față de viitorul guvern. Investitorii așteaptă măsuri concrete înainte de a avea încredere în România
Piețele, reacții mixte față de viitorul guvern. Investitorii așteaptă măsuri concrete înainte de a avea încredere în România

După mai bine de trei săptămâni de negocieri și incertitudine în ceea ce privește măsurile care vor fi luate, piețele au avut o reacție mixtă legată de audierile miniștrilor din cabinetul Bolojan.

Recomandări
Iranul a atacat cu rachete baze militare americane din Orientul Mijlociu. Trump: „Asalturile au fost foarte slabe” | VIDEO
Iranul a atacat cu rachete baze militare americane din Orientul Mijlociu. Trump: „Asalturile au fost foarte slabe” | VIDEO

Presa iraniană de stat a anunțat, luni, că forțele Teheranului au lansat un atac cu rachete asupra bazei aeriene Al Udeld din Qatar, cotrolată de armata SUA. O altă țintă SUA a Republicii Islamice a fost în Irak.

Programul de guvernare „toată lumea plătește”: criminalizarea evaziunii, facilități eliminate, taxe la pensii. Lista completă
Programul de guvernare „toată lumea plătește”: criminalizarea evaziunii, facilități eliminate, taxe la pensii. Lista completă

Programul de guvernare prevede, printre altele, reorganizarea profundă a ANAF, criminalizarea evaziunii, eliminarea anumitor facilități fiscale, plata CASS pentru pensiile mari și taxarea suplimentară a unor activități precum jocurile de noroc.

România U19, învinsă în semifinalele EURO 2025. „Tricolorii” lui Ion Marin au cedat în fața olandezilor, în Giulești
România U19, învinsă în semifinalele EURO 2025. „Tricolorii” lui Ion Marin au cedat în fața olandezilor, în Giulești

Naţionala U19 a României a pierdut, luni, în semifinalele Campionatul European 2025, găzduit chiar de ţara noastră. „Tricolorii” au fost învinși categoric de Țările de Jos U19, scor 1-3. Finala are loc joi (26 iunie), în direct la PRO TV și pe VOYO.