Politistii de la Rutiera au ridicat permise pe banda rulanta!

×
Publicitate

Intr-o Capitala in care in trafic domneste, mai presus de bunul simt, legea junglei au avut si cui: soferilor grabiti care prefera sa o ia pe oriunde, in special pe linia de tramvai, decat sa astepte in coloana.


Intr-o singura ora, doar pe Calea Vacaresti ,35 de soferi au ramas pietoni, pentru ca li s-a parut ca ei se grabesc mai tare decat toata coloana si au dreptul sa depaseasca pe oriunde.

Cele trei benzi de circulatie de pe Calea Vacaresti nu mai sunt de mult de ajuns pentru soferi, care ar lua-o si pe refugiile de tramvai, daca nu ar fi atat de inalte, doar sa nu astepte in coloana. Timpul pe care l-au castigat incalcand regulile l-au pierdut dand explicatii politistilor.

Cireasa de pe tort a fost, de departe, soferul unei masini, care nu numai ca a incalcat flagrant regulile de circulatie, dar mai avea si permisul suspendat trei luni, pentru viteza.

Foarte multi conducatori auto, in dorinta de a ajunge mai repede la destinatie, ignora regulile de circulatie si sfideaza ceilalti participanti la trafic. Aceste abateri s-au soldat de nenumarate ori cu accidente rutiere deosebit de grave.

Numai pe Calea Vacaresti din Capitala au avut loc anul trecut 36 de accidente grave, in care au murit doi oameni. In 2008, politistii au retinut peste 5.000 de permise din Bucuresti, pentru depasirea coloanei la semafor.

Articol recomandat de sport.ro
FOTO Lewis Hamilton și-a oficializat relația cu Kim Kardashian pe Instagram
FOTO Lewis Hamilton și-a oficializat relația cu Kim Kardashian pe Instagram
Citește și...
Hoti de masini de lux, saltati direct din asternut de trupele speciale

UPDATE: Dimineata cu ghinion pentru o parte dintre interlopii clanului Geamanu, cunoscuti de politie drept hoti de masini. Acestia au fost vizitati acasa de trupele speciale, la diverse adrese din Bucuresti si Ilfov.

Taximetristul acuzat ca a omorat doua tinere traia o viata dubla

O telenovela cu final sinistru au auzit magistratii care judeca dosarul taximetristului din Brasov, suspectat ca a omorat doua tinere si le-a ascuns cadavrele timp de doi ani.

Interpreta de muzica populara Valeria Peter Predescu a incetat din viata

Un cantec de jale rasuna in toata Romania. Din ce in ce mai multi artisti se sting. Ne-a parasit si Valeria Peter Predescu in urma unui stop cardio-respirator. Interpreta a fost gasita de fiul ei, care i-a implorat pe medici, sa faca o minune.

Recomandări
Diana Buzoianu: Romsilva a introdus premierea colectivă în contract, încălcând recomandările Curții de Conturi

Diana Buzoianu, ministrul interimar al Mediului, a dezvăluit miercuri o nouă neregulă la Romsilva privind premierea colectivă.

Se schimbă regulile pe litoral. Românii care nu vor respecta indicațiile salvamarilor vor risca amenzi uriașe

O propunere legislativă depusă la Parlament prevede delimitarea şi supravegherea zonelor de îmbăiere de pe litoralul Mării Negre şi de pe apele interioare, precum ştranduri, lacuri şi râuri.

Un medic rezident a murit după ce s-a aruncat de la etaj la Spitalul Universitar din București

Un medic rezident care efectua un stagiu de pregătire la Spitalul Universitar de Urgență București a murit miercuri. Reprezentanții unității medicale confirmă că decesul a survenit în urma unui act suicidar.