Cum poate un business de succes să ajungă aproape de faliment: Lecțiile LifeBox pentru antreprenori

×
Publicitate

De la un business de succes cu milioane de euro cifră de afaceri la lupta pentru supraviețuire: LifeBox a trecut prin toate etapele unui start-up – creștere rapidă, investiții strategice, criză financiară și reinventare.

Într-un nou episod ePlan, Radu Bălăceanu povestește despre lecțiile dure din antreprenoriat, investitori toxici și cum s-a reinventat business-ul.

Antreprenoriatul este adesea asociat cu libertatea, creșterea rapidă și succesul financiar, însă puțini vorbesc despre realitățile mai puțin glamouroase ale acestui drum: crize financiare, investitori toxici, și momente în care falimentul pare inevitabil. Într-un nou episod ePlan, Andrei Radu a discutat cu Radu Bălăceanu, cofondator LifeBox și consultant de business, despre parcursul său în antreprenoriat, greșelile frecvente ale antreprenorilor români și lecțiile învățate în momentele critice.

LifeBox a luat naștere în 2016, într-un moment în care conceptul de healthy food delivery era abia la început în România. Radu Bălăceanu și partenerul său au identificat o oportunitate pe piață, observând că mulți oameni căutau alternative sănătoase, dar nu aveau timp să gătească. Astfel, au creat un serviciu care oferă mese echilibrate din punct de vedere caloric, livrate direct la ușa clientului.

„Am început cu un business plan care prevedea 30 de boxuri pe zi și, în doar două săptămâni, ajunseserăm la 100 de boxuri pe zi. A fost un moment intens, în care făceam de toate, de la spălat vase la optimizat procesele de livrare,” povestește Radu Bălăceanu.

În 2021, business-ul a ajuns la 5 milioane de euro cifră de afaceri, extinzându-se și în Budapesta sub brandul FreshBox. Tot în acel an, fondatorii au investit 1 milion de euro într-un spațiu de producție modern, mizând pe creșterea continuă a pieței.

În ianuarie 2022, business-ul a început anul cu o creștere estimată de 20%. Însă, odată cu izbucnirea războiului din Ucraina, atenția publicului s-a mutat complet, iar vânzările au scăzut drastic. „De la 600-700 de clienți noi pe lună, ne-am trezit cu doar 200. Într-un business de recurență, unde e esențial să ai un flux constant de clienți noi, acest lucru a fost devastator,” explică Bălăceanu.

Pe lângă scăderea cererii, LifeBox s-a confruntat și cu o creștere uriașă a prețurilor materiilor prime. Fileul de somon, de exemplu, a ajuns de la 46 lei/kg la 112 lei/kg, ceea ce a afectat grav marjele de profit. Totul s-a agravat pe fondul creditelor luate pentru extindere, care acum trebuiau rambursate într-un context de criză.

Pentru a supraviețui, LifeBox a încercat să colaboreze cu investitorii săi, dar aceștia au avut propriile interese. „Ei vedeau oportunitatea de a ne cumpăra business-ul la un preț mult mai mic. Noi speram la un parteneriat, dar ei trăgeau de timp, așteptând momentul oportun să preia compania,” spune Radu Bălăceanu.

Această experiență a fost o lecție dură despre pragmatismul din lumea investițiilor. „Nu cred că ei se considerau toxici. Ei doar au văzut oportunitatea și au profitat de ea. Dar pentru noi, a fost un moment foarte dificil,” adaugă el.

În ciuda tuturor obstacolelor, LifeBox a reușit să se redreseze, atrăgând noi investitori. „L-am adus alături de noi pe Iulian Cârciumaru, președintele V7 Capital, și pe Mihai Simiuc, fondatorul Frufru. Împreună, dezvoltăm o linie de business B2C și una de retail,” explică Bălăceanu.

Acest parteneriat strategic marchează un nou început pentru LifeBox, care își propune să își extindă prezența pe piața de food retail și să continue să inoveze în zona de healthy food.

Articol recomandat de sport.ro
NEWS ALERT Suspendare uriașă pentru Radu Petrescu, după scandalul din Petrolul - FC Argeș!
NEWS ALERT Suspendare uriașă pentru Radu Petrescu, după scandalul din Petrolul - FC Argeș!
Citește și...
Școala de Iarnă GPeC 11-14 februarie: 16 sesiuni de Cursuri de E-Commerce & Digital Marketing
Școala de Iarnă GPeC 11-14 februarie: 16 sesiuni de Cursuri de E-Commerce & Digital Marketing

PARTENERIAT. Școala de Iarnă GPeC este singura serie de cursuri intensive de E-Commerce și Marketing Online care se va desfășura exclusiv online, pe Zoom, în perioada 11-14 februarie 2026, astfel încât cei interesați să o poată accesa de oriunde. 

Dan Ariely, Avinash Kaushik, Mark Schaefer și Andy Crestodina, primii speakeri anunțați la Școala de Iarnă GPeC 2026
Dan Ariely, Avinash Kaushik, Mark Schaefer și Andy Crestodina, primii speakeri anunțați la Școala de Iarnă GPeC 2026

PARTENERIAT. Școala de Iarnă GPeC este un eveniment online dedicat E-Commerce-ului și Digital Marketingului, care va avea loc pe Zoom, în perioada 11–14 februarie 2026, și va putea fi accesat de participanți din orice locație.

Magazinele online nu profită de toate oportunitățile analizei datelor clienților. În România, „adopția este mai lentă”
Magazinele online nu profită de toate oportunitățile analizei datelor clienților. În România, „adopția este mai lentă”

Vorbim despre piața românească de e-commerce, despre problemele și oportunitățile actuale și despre ce ar trebui să facă magazinele online mai mici pentru a rămâne competitive.

Recomandări
Cu cine împarte Nicușor Dan rolul de observator la Consiliul pentru Pace. Lista participanților la reuniunea lui Trump
Cu cine împarte Nicușor Dan rolul de observator la Consiliul pentru Pace. Lista participanților la reuniunea lui Trump

Președintele României, Nicușor Dan, participă, joi (19 februarie), la prima reuniune a Consiliului pentru Pace, organizată la Washington de președintele Statelor Unite, Donald Trump.

După magistrați, Bolojan vrea să taie și restul pensiilor speciale. „În martie vom veni cu proiecte de legi”
După magistrați, Bolojan vrea să taie și restul pensiilor speciale. „În martie vom veni cu proiecte de legi”

Premierul Ilie Bolojan a declarat, miercuri seară, că, la fel ca în cazul magistraţilor, trebuie corectate toate sistemele în care se permite pensionarea la 50-52 de ani şi unde pensia este cât ultimul salariu. 

Ninsoare cum nu am mai avut de cel puțin 10 ani. S-au format troiene de jumătate de metru în București
Ninsoare cum nu am mai avut de cel puțin 10 ani. S-au format troiene de jumătate de metru în București

A fost cod roșu de ninsori abundente, în Bucureşti și în Ilfov. Iarna s-a năpustit peste sudul ţării, iar zăpada apoasă care a căzut în neștire, a paralizat pentru câteva ore capitala României.