Vladescu pentru presa straina: Romania a iesit din recesiune

×
Publicitate

Economia Romaniei arata bine - sau cel putin asa o prezinta autoritatile "la export". Intr-un interviu acordat postului de televiziune Bloomberg, ministrul finantelor a declarat ca recesiunea s-a incheiat la noi.

Romania se afla pe drumul cel bun, iar masurile de austeritate adoptate de Guvern vor stimula economia, a afirmat ministrul Vladescu.

Acesta a explicat pentru presa straina ce motive are sa fie optimist. La intrebarea jurnalistei, "cand credeti ca economia Romaniei va iesi confortabil din recesiune si va incepe sa creasca", Vladescu a raspuns: "Ei bine, deja am facut-o. In trimestrul al doilea din acest an am avut o crestere foarte, foarte mica. Pentru prima data dupa sase trimestre cu scadere, in al saptelea am avut o crestere de 0,3%, asa incat sunt optimist ca mergem pe calea cea buna."

Ministrul finantelor uita insa ca asa cum intrarea in recesiune inseamna doua trimestre consecutive de scadere, la fel si iesirea din recesiune inseamna doua trimestre consecutive de crestere. Iar prognozele, inclusiv cele ale Fondului Monetar, arata ca in a doua jumatate a anului economia romaneasca va reincepe sa scada, mai ales dupa majorarea TVA-ului.

"Este pentru prima data de la preluarea actualului mandat cand ministrul finantelor adopta un asemenea ton optimist, dupa ce, in mod constant, in primavara si pana la mijlocul verii, isi exprimase numeroase rezerve privind sansele de revenire a economiei in acest an si chiar perspectivele pentru 2011", comenteaza Ziarul Financiar atitudinea demnitarului.

Emisiunea de obligatiuni in valoare de cel putin un miliard de euro, pe care statul intentioneaza sa o lanseze in acest an, va avea succes, mai prezice Vladescu.

"Vom lansa obligatiunile cu o maturitate de cinci ani, dar am putea tinti si sapte ani, in functie de conditiile din piata. Cu siguranta nu vom emite obligatiunile luna aceasta sau urmatoarea", a spus el.

Interviul integral poate fi vazut pe site-ul Bloomberg.

Articol recomandat de sport.ro
FOTO Clara a spus totul despre iubitul cu 53 de ani mai în vârstă: ”Primesc multe critici”
FOTO Clara a spus totul despre iubitul cu 53 de ani mai în vârstă: ”Primesc multe critici”
Citește și...
Dacia Striker îmbină ce e mai bun din trei lumi diferite. Păstrează ADN-ul robust Dacia, dar e cool și eco | GALERIE FOTO

Dacia Striker este considerată drept cea mai frumoasă mașină scoasă până acum de români, iar prezentarea sa oficială detaliată evidențiază felul în care a reușit să păstreze ADN-ul robust de Dacia, dar și cum a devenit cool și eco. 

Investiție uriașă într-un hotel din București. Cea mai mare finanțare acordată vreodată industriei ospitalității din România

Deutsche Pfandbriefbank AG (pbb) va refinanţa cu 123 milioane de euro Radisson Blu Hotel din centrul Bucureştiului, complex hotelier deţinut de Revetas Capital, împreună cu fonduri şi conturi administrate de Cerberus Capital Management, L.P. (Cerberus).

A fost prelungit termenul limită pentru finalizarea proiectelor PNRR. Apel către toți beneficiarii: „Să depună urgent”

Ministerul Dezvoltării prelungeşte, prin Ordine de ministru, termenul limită pentru implementarea şi finalizarea decontării investiţiilor finanţate de minister, prin Planul Naţional de Redresare şi Rezilienţă (PNRR), de la 31 iulie la 30 august 2026.

Recomandări
Trump, declarații dure la summitul NATO: „Sunt supărat pe Alianță”. Țara cu care vrea să rupă toate relațiile comerciale

Preşedintele american Donald Trump a declarat miercuri, la summitul NATO de la Ankara, că este „supărat” pe Alianţă şi a anunţat că a ordonat oprirea tuturor schimburilor comerciale cu Spania, pe care a numit-o un „partener teribil” în NATO.

Sondaj: O treime dintre români vor anticipate, George Simion și Ilie Bolojan- cei mai de încredere, PSD principalul vinovat

O treime dintre români cred că alegerile anticipate sunt cea mai bună soluție la criza actuală, pentru care majoritatea cred că PSD este principalul vinovat, potrivit unui sondaj. Politicienii cei mai de încredere sunt George Simion și Ilie Bolojan. 

Codul galben de furtuni, prelungit până joi. Județele unde sunt așteptate vijelii, ploi abundente și grindină

Meteorologii au emis noi atenționări cod galben de instabilitate atmosferică, valabile miercuri și joi, pentru cea mai mare parte a țării. Sunt așteptate vijelii, averse torențiale, descărcări electrice și grindină, iar temperaturile vor scădea.