Finantarile europene din Romania sunt de 1,5 miliarde de euro

60149577

Ministerul Economiei si Finantelor (MEF) estimeaza ca valoarea neta a finantarilor europene atrase anul acesta se va situa la 1,5 miliarde euro, a declarat secretarul de stat in MEF Eugen Teodorovici.


El a mentionat ca fondurile europene destinate Romaniei pentru acest an se ridică la 2,8 miliarde euro, iar contributia statului la bugetul UE va fi de 1,3 miliarde euro.

Teodorovici a adaugat ca pana la 15 august, ministerul a primit cereri pentru aproximativ 3.200 de proiecte de finantare, dintre care doar 205 au fost aprobate de Comisia Europeana.

In cadrul acestor proiecte, un miliard de euro reprezinta finantare de la Banca Europeana de Investitii, iar ministerul intentioneaza sa inlocuiasca suma ramasă cu fonduri europene, in locul finantarii de la bugetul de stat.

Articol recomandat de sport.ro
FOTO Ashlyn Castro, apariție sclipitoare pe rețelele sociale: ”Iubitul tău e cel mai norocos. Are două Baloane de Aur acasă”
FOTO Ashlyn Castro, apariție sclipitoare pe rețelele sociale: ”Iubitul tău e cel mai norocos. Are două Baloane de Aur acasă”
Citește și...
Cel mai mare soc pe pietele financiare dupa 11 septembrie 2001!

Cele mai importante cotidiene semnaleaza gravitatea situatiei financiare pe care o traverseaza acum Statele Unite ale Americii.

Preţul petrolului a scazut cu 4%, sub 93 dolari pe baril

Toate acestea după ce prabusirea Lehman Brothers a determinat investitorii sa vanda contracte cu titei.

Criza americana loveste si in leul romanesc!

Ecourile falimentului bancii Lehman Brothers se simt la Bucuresti, cu o zi intarziere. Astazi cursul monedei nationale a scazut cu 4 bani. Se apropie de 3,7 lei pentru un euro.

Recomandări
Sindicatele din educație resping „categoric” noua grilă de salarizare. Ce coeficienți cer profesorii

Cele trei mari organizații sindicale din educație resping „categoric” propunerea privind salarizarea personalului din învățământ, prezentată marți la Palatul Cotroceni, considerând că aceasta „nu răspunde revendicărilor” salariaților.

HARTĂ: Eclipsa de Soare din 12 august 2026: la ce oră începe și unde se vede cel mai bine în România evenimentul astronomic

Astăzi, 12 august 2026 are loc cea mai importantă eclipsă de Soare a anului, un fenomen astronomic vizibil parțial și din România, dar care va putea fi admirat în forma sa totală în special din Spania și din regiuni nordice precum Islanda și Groenlanda.

Oficial moldovean întrerupe o întrebare în rusă: ”Nu vă înțeleg”. La repetare în română: ”Mulțumesc că vorbiți limba de stat”

Ministrul apărării din Republica Moldova, Anatolie Nosatîi, a întrerupt o jurnalistă de la NewsMaker care îi adresa o întrebare în rusă. La reluarea întrebării în română, ministrul i-a mulțumit jurnalistei pentru că vorbește limba de stat.