O dieta fara lactate, solutia oamenilor de stiinta pentru combaterea cancerului

60237065

Un cercetator de renume, care a cautat solutii pentru combaterea cancerului timp de doua decenii, sustine ca teribila boala este fara indoiala legata de consumul produselor de provenienta animala.

Jane Plant este profesor de geochimie in Marea Britanie si fost dignosticata pentru prima data cu cancer in 1987, la varsta de 42 de ani. Dupa ce a crezut ca a scapat, femeia a inceput sa isi piarda speranta cand a vazut ca boala a revenit in organismul sau pentru a cincea oara.

Am fost pentru prima oara diagnosticata pe cand aveam 42 de ani. Am crezut ca am invins cancerul, dar cinci ani mai tarziu a revenit si mai in forta. Am continuat sa lupt, dar cand maladia s-a reinstalat pentru a cincea oara, i-am cerut medicului meu sa imi curme viata in acel moment”, spune Jane Plant.

Dar pe cand plangeam l-am auzit pe baietelul meu, pe atunci de doar sase ani, cum plangea la randul lui pentru mine. Mi-am dat seama atunci ca nu trebuie sa imi mai permit niciodat sa iau in calcul varianta sa il parasesc”, adauga aceasta.

Plant, acum in varsta de 69 de ani, a inceput sa analizeze cazurile din China, acolo unde femeile sunt foarte rar afectate de cancerul la san. Un studiu din anii ’70 arata ca doar o chinezoaica din 100.000 sufera de asa ceva, comparativ cu o femeie din 12, in Vest.

Medicii chinezi mi-au spus ca vad cate un caz de cancer la san odata la cativa ani. Cu toate acestea, cand chinezoaicele trec pe dietele din Vest (de exemplu daca se muta in America sau Australia) intr-o singura generatie ratele ajung egale cu cele din aceste tari”, spune profesorul.

Pentru Plant, momentul revelatiei a venit atunci cand colegii sotului ei i-au dat acestuia lapte praf, pentru ca ei nu il consumau. Femeia, care renuntase recent si la mai multe proteine animale, a adoptat imediat dieta fara lactate, in timp ce isi continua tratamentul de chimioterapie.

In 12 luni cancerul i-a intrat in remisie si a trait fara boala urmatorii 18 ani. Plant este convinsa ca dieta a ajutat-o si si-a descris lupta in cartea Your Life in York Hands.

Cu trei ani in urma insa, si-a relaxat regimul alimentar iar cancerul i-a reaparut.

M-am dus direct la oncolog, care mi-a prescris un tratament, dar am revenit si la dieta stricta pe care o urmasem pana in acel moment”, spune Plant, citata de Australia News.

La cateva luni dupa aceea, boala i-a intrat din nou in remisie. In noua carte pe care a publicat-o, Beat Cancer, acesta incurajeaza lumea sa manance mai multe plante si mai putina carne rosie, zahar, sare si grasimi, precum si sa faca exercitii regulate, pentru a-si reduce nivelul stresului. Dar principalul sau sfat este ca oamenii sa excluda definitiv din dieta produsele lactatate, pentru a nu da celulelor canceroase sansa sa creasca si sa se inmulteasca.
 

Articol recomandat de sport.ro
FOTO Clara a spus totul despre iubitul cu 53 de ani mai în vârstă: ”Primesc multe critici”
FOTO Clara a spus totul despre iubitul cu 53 de ani mai în vârstă: ”Primesc multe critici”
Citește și...
De ce nu este bine să fumăm și să mâncăm lactate după intervenții în cavitatea orală

Fară produse lactate fermentate - după intervenții chirurgicale la nivelul cavitații orale. Aceasta deoarece bacteriile, bune de altfel, pot produce tulburări în vindecarea rănilor.

Tiroida și sarcina. De ce trebuie mama să-și facă examene endocrinologice înainte și după sarcină

La începutul sarcinii, tiroida fetală nu funcționează. Pentru o bună dezvoltare a fătului, acesta trebuie să ia hormonii tiroidieni de la mamă. Dacă mama are o problemă, și el suferă.

CSID. Ce boli ascunde inflamarea ganglionilor. Care sunt cei mai periculoși

CSID. Ne palpăm ganglionii în zona gâtului, axilă ori inghinal. Vom descoperi formațiuni ovalare, care reacționează ușor la orice infecție localizată. Şi vă recomandăm să îi palpaţi când sunteţi la duş.

Recomandări
Cum funcționează GlobalEye, noul sistem avansat de supraveghere al NATO de care va beneficia și România

După mai bine de 40 de ani, NATO începe cea mai amplă modernizare a sistemului său de avertizare aeriană. 

Președintele Nicușor Dan, la summitul NATO de la Ankara. România va fi membru fondator al băncii NATO

Preşedintele Nicuşor Dan a ajuns marți la Ankara, unde are loc Summitul NATO, context în care va pleda pentru importanţa sprijinului aliat în regiunea Mării Negre şi pentru consolidarea apărării aeriene şi maritime.

Premieră istorică: Misiune spațială condusă din România. Un satelit pentru securitatea cibernetică, plasat pe orbită

România marchează o premieră în industria spațială europeană. Un satelit construit pentru a testa apărarea cibernetică în spațiu a fost lansat cu succes din California.