Sufla vantul prin vama Halmeu

60479781

 Granita Romaniei cu Ucraina a dat ani la rand batai de cap politistilor de frontiera din cauza traficului. Acum, problemele s-au redus cu cel putin 50% fata de perioada in care contrabanda cu tigari din „duty free” era in floare.

 Traficul s-a redus si in ceea ce priveste masinile mari. Daca la inceputul anului, intr-o singura luna, treceau prin vama Hakmeu cate 1.600 de autotrenuri incarcate cu marfa, acum abia daca politistii de frontiera mai numara 1.000 de TIR-uri, pe amblele sensuri.

Transporturile de mare tonaj care tranzitau vama Halmeu ajungeau in Rusia, Ucraina si Belarus. Cauza cea mai probabila a scaderii numarului de TIR-uri prin punctul de frontiera satmarean catre fostele tari sovietice este criza economica, spun oficialii.

In plus, numarul din ce in ce mai mic al autoturismelor care traversau in Ucraina pentru cateva ore si se intorceau, de cele mai multe ori, cu sute de cartuse de tigari nedeclarate ori ascunse, a scazut la mai bine de jumatate.

In perioada in care contrabanda era in floare, erau verificate zilnic 280 de autoturisme. De cand magazinele duty free din aceasta zona au fost inchise, controalele garzii financiare si a politiei economice au fost sporite, dar si de cand s-au inasprit sanctiunile pentru contrabanda, numerosi satmareni au renuntat la acest „obicei”.

Mai exista totusi satmareni care isi duc viata din comertul cu produse alimentare si detergenti adusi din tara vecina si vandute la noi cu un leu, doi in plus. Totusi, si in Ucraina preturile au crescut atat de mult in ultimul an incat aproape au ajuns la acelasi nivel cu cele de la noi din tara.

Articol recomandat de sport.ro
FOTO Teo Meluță s-a fotografiat pe nisipul exotic din Mauritius: ”O să-ți trimit o vedere!”
FOTO Teo Meluță s-a fotografiat pe nisipul exotic din Mauritius: ”O să-ți trimit o vedere!”
Citește și...
Clujul gazduieste in acest weekend cea de-a patra editie a Festivalul Transylvania History Days

Centrul pentru Dialog European si Diplomatie Culturala, organizeaza în perioada 18-20 august cea de-a patra editie a festivalului Transylvania History Days, eveniment ce va avea loc pe malul Somesului, la vest de podul Garibaldi.

UBB isi deschide portile pentru viitorii studenti

Universitatea Babes-Bolyai isi va deschide miercuri, 12 iulie 2017, portile pentru absolventii de liceu candidati la statutul de student. admitere.ubbcluj.ro/ro/licenta/taxe_scolarizare/

O noua reprezentatie pe strada Zaracatan: cel mai frumos show de echitatie din Romania se joaca din nou in weekend!

ZARACATAN este un spectacol de echitatie unic in Romania, un show in care artisti de nivel international combina numere de dresaj, gimnastica artistica, acrobatii, sarituri peste obstacole si teatru.

Recomandări
Acordul comercial UE-Trump, aprobat. Taxe 0 pentru produse americane, în schimbul a 15% pentru cele europene. Prevederi cheie

Parlamentul European a aprobat definitiv, marţi, acordul comercial încheiat anul trecut între UE şi Donald Trump, în speranţa de a calma relaţiile transatlantice după luni de tensiuni, relatează AFP şi Reuters.

UDMR a decis să nu îl susțină pe Adrian Veștea: „Nu vom intra la guvernare. Nu vedem o majoritate transparentă și stabilă”

Liderii UDMR au decis că nu vor susține un guvern Adrian Veștea. Întâlnirea lor are loc după ce PNL a decis să nu susțină un astfel de executiv.

PRO TV își menține poziția de top în media din România și în 2026, conform studiului Reuters Institute Digital News Report

PRO TV și-a menținut poziția de lider în topul media din România și în 2026, atât în ceea ce privește dimensiunea publicului de care este urmărit, cât și încrederea pe care o are publicul în brandul PRO TV, respectiv în știrile sale.