Unul dintre cei mai influenti oameni din Malaysia, arestat la Bucuresti. Consulul tarii sale a venit personal la proces

×
Publicitate

Un multi-milionar malaysian, de origine indiana, convertit la Islam si arestat de curand la Bucuresti, a ajuns joi in fata judecatorilor Curtii de apel, la cererea justitiei americane.

Autoritatile din New York il acuza de conspiratie si spalare de bani si vor ca el sa fie extradat in Statele Unite. Procedurile au fost de maxim interes pentru diplomatii din Malaysia , iar consulul acestei tari a asistat la proces.

“Nu sunt vinovat”. Asta sustine cu tarie Jamal Mohideen la iesirea din sala de judecata inainte sa fie urcat in duba politiei si dus inapoi in celula de arest. Acuzat de un judecator american de conspiratie si spalare de bani, omul de afaceri este descris drept un bogatas malaysian de origine indiana, cu portofolii in lumea petrolului, IT-ului, dar si proprietar al unui lant de restaurante. Jamal a fost arestat provizoriu la solicitarea americanilor, in urma unei operatiuni desfasurate pe aeroportul Otopeni. Iar Curtea de apel Bucuresti trebuie sa decida daca il extradeaza in Statele Unite ale Americii.

Jamal Mohideen

Avocatii lui s-au plans judecatorului de drepturi si libertati ca a fost retinut in zona libera, chiar cand a coborat din avion si inainte sa calce pe taram romanesc. Jamal Mohideen sustine ca urma sa semneze un important contract cu un om de afaceri american la Paris. Locul ar fi fost insa schimbat in ultimul moment, spune malaysianul, si ar fi fost momit sa ajunga in Romania.

Omul de afaceri pare un personaj foarte important si influent - drept dovada la Bucuresti au sosit de urgenta doi avocati, iar consulul acestei tari la Bucuresti a venit personal la proces si s-a asigurat ca suspectul isi gaseste o casa ca sa nu mai stea in arestul politieri romane.

Suspectul a cerut sa fie plasat in arest la domiciliu, pentru ca, musulman fiind, vrea sa se roage in liniste. Pana atunci, autoritatile romane asteapta cererea oficiala de extradare din Statele Unite.

Articol recomandat de sport.ro
Scandal uriaș în Italia! Jucătorii lui Chivu, vizați într-o anchetă explozivă
Scandal uriaș în Italia! Jucătorii lui Chivu, vizați într-o anchetă explozivă
Citește și...
Ministrul Energiei anunță reluarea apei calde în București după incendiul de la CET Vest. 2.300 de blocuri au fost afectate

Ministrul Energiei, Bogdan Ivan, anunță reluarea alimentării cu apă caldă în circa 2.300 de blocuri din Capitală, afectate de incendiul de la CET București Vest. Au fost dispuse măsuri pentru limitarea efectelor și evaluarea instalațiilor.

România riscă să piardă împrumutul de 17 miliarde de euro prin SAFE din cauza birocrației. Când ar trebui semnate contractele

România poate beneficia de un împrumut de 17 miliarde de euro pentru înzestrare militară, prin programul european SAFE. Însă birocrația, situația politică și procedurile greoaie ne-ar putea îndepărta de acești bani.

Restricții dure pentru pelerinii români pe Muntele Athos, în urma mai multor incidente. Doar 10 vizitatori pe zi au acces

Mai puțin bucuroși de oaspeți ca acum câțiva ani, stareții care administrează accesul pe Muntele Athos înăspresc condițiile pentru accesul pelerinilor români. 

Recomandări
Ilie Bolojan, la Știrile ProTV: Baronii locali ai PSD au avut o nemulțumire. Măsurile de disciplină au deranjat

Premierul României, Ilie Bolojan, s-a aflat față în față cu Andreea Esca, în studioul Știrilor ProTV. Prim-ministrul a explicat că PSD a declanșat criza politică pentru că reformele luate de Guvern au tăiat accesul ”baronilor locali” la banii publici.

„Ne împușcăm singuri”. În plină criză mondială, România este în mijlocul propriei crize politice. Costurile retragerii PSD

„Noi ne împușcăm singuri". O spune președintele Consiliului Fiscal, cu privire la consecințele actualei crizei politice în economie. 

Coiful de la Coțofenești și două brățări dacice au revenit în România. Cât costă să le vezi la Muzeul Național de Istorie

Coiful de la Coțofenești și cele două brățări dacice din aur, furate în Țările de Jos, s-au întors acasă. Piesele de tezaur au fost transportate în condiții de securitate sporite până la Muzeul Național de Istorie, unde publicul le va putea admira de mâine până pe 3 mai.