Un urs a creat panică în Ploiești. Montarea de camere de supraveghere, o măsură luată de primărie. „N-au nicio treabă”

×
Publicitate

Este alertă din nou la Ploiești, după ce un urs de mari dimensiuni a fost văzut pe străzile din oraș.

 

În toiul nopții, localnicii au primit un mesaj Ro Alert, prin care erau sfătuiți să nu iasă din case. Primăria spune că monitorizează zona și intenționează să pună camere de supraveghere.

În lătratul disperat al câinilor din zona gării de nord, ursul, ce pare a avea 250 de kg potrivit specialiștilor, și-a făcut apariția după miezul nopții. Un șofer l-a filmat în bătaia farurilor.

A venit pe malul pârâului Dâmbu și apoi s-a plimbat pe mai multe străzi. Camerele de supraveghere ale primăriei l-au surprins cum merge agale. Aici, un câine încearcă să îl îndepărteze.

Localnic: „A vrut să o ia pe aici și am câinele de talie mare și s-a speriat, s-a dus înapoi”.

Reporter: A fost și anul trecut?

Localnic:A fost altul, ăla a fost Rambo. El de frică fuge, nu a luat contact cu mașini, cu zgomote, e speriat”.

Mihai Calotă, localnic: „Suntem cam la 5 min de centru și e cam, cum să zic dubioasă treaba pentru că pe aici mai circulă noaptea și lumea și noi deschidem la 5 și jumătate magazinul, este cam întuneric și dacă te trezești cu ditamai namila”.

De altfel, un mesaj Ro-alert a fost emis în toiul nopții.

Bogdan Constantin, localnic: „Autoritățile n-au nicio treabă, nimic și rândul trecut poliție, Ro-alert.. ca la noi în România”.

Reporter: La ce oră ați primit mesajul?

Bogdan Constantin, localnic: „Cred că ora unu era. Am trezit toată casa, aia e, deja e o obisnuință. Să primești la unu noaptea Ro-alert nu prea e în regulă”.

Cristian, localnic: „Ceva curios, nu îți vine să crezi, în oraș să vină ursu. E bine că văd că numai noaptea vine”.

Se pare că ursul își are culcușul în liziera aflată între spitalul județean și o rafinărie, spune primarul.

Andrei Volosevici, primarul municipiului Ploiești: „Pare că avem aceeași și aceeași din zona respectivă, clar nu este primul urs apărut în vară, clar nu este ursul pe care l-am relocat care este mult mai mic. Este un urs de două ori mai mare și las sub rezervă ceea ce vă spun. Pare că are crotal ceea ce înseamnă că a fost la un moment dat prins și relocat. Ne-om lămuri”.

Monitorizare și montarea de camere de supraveghere în zonă este soluția de moment, spune edilul.

Anul trecut, un urs a fost prins după mai multe încercări, iar un altul, care tot tranzita Ploieștiul, a scapăt.

Articol recomandat de sport.ro
GALERIE FOTO | Cutremurător: brazilianca Mara Flavia Araujo a murit în timpul cursei Ironman, la doar 38 de ani
GALERIE FOTO | Cutremurător: brazilianca Mara Flavia Araujo a murit în timpul cursei Ironman, la doar 38 de ani
Citește și...
Un bărbat din Vaslui și-a lovit vecinul cu o piatră în cap. Victima a leșinat

Un bărbat de 50 de ani din județul Vaslui a fost arestat preventiv pentru că și-a lovit vecinul cu o piatră în cap.

Coiful de la Coţofeneşti și brățările dacice revin azi în țară. Unde vor putea fi văzute

Coiful de la Coţofeneşti şi cele două brăţări dacice revin în țară marți, după furtul din Ţările de Jos. Vor putea fi admirate de publicul larg, la Muzeul Naţional de Istorie a României, în perioada 22 aprilie-3 mai.

Cerul Bucureștiului, luminat în miez de noapte de un incendiu violent. Flăcările puternice au cuprins CET Vest

Un incendiu puternic, produs la CET Vest, a luminat în miez de noapte cerul Capitalei. Trei transformatoare care folosesc tone de ulei drept agent de răcire au luat foc. Din fericire, nu sunt victime.

Recomandări
Cerul Bucureștiului, luminat în miez de noapte de un incendiu violent. Flăcările puternice au cuprins CET Vest

Un incendiu puternic, produs la CET Vest, a luminat în miez de noapte cerul Capitalei. Trei transformatoare care folosesc tone de ulei drept agent de răcire au luat foc. Din fericire, nu sunt victime.

Bolojan nu demisionează, după ieșirea PSD din Guvern: ”Decizie complet greșită și iresponsabilă față de România”

Ilie Bolojan consideră ”complet greșită și iresponsabilă” decizia PSD de a se retrage din Guvern. Bolojan a anunțat că va continua să își exercite mandatul de premier. 

România în blocaj politic. Între moțiunea de cenzură a PSD și riscul anticipatelor. Cum se va tranșa lupta pentru putere

Confirmă chiar președintele - România a intrat într-o criză politică de amploare, iar în acest moment nu se întrevăd soluții ușoare pentru a depăși impasul.