Părinții tânărului din localitatea Meseșenii de Jos aveau de multă vreme probleme cu el. Fiul lor a și fost condamnat pentru tâlhărie, furt și scandaluri violente.

În 2024, când individul a devenit extrem de violent și a bătut-o atât pe mama, cât și pe sora sa. Speriate, acestea au cerut ajutorul poliției, iar pe numele bărbatului a fost emis un ordin de protecție provizoriu. La acea vreme i-a fost montată și o brățară electronică, însă l-a scurt timp, acesta a încălcat ordinul și într-un moment de furie, a mers acasă și a spart telefonul prin care era monitorizat.

Bărbatul însă nu s-a oprit acolo. În iunie anul trecut, după un alt episod violent în care și-a agresat părinții, mama și tatăl lui au cerut direct ajutorul instanței pentru un alt ordin de protecție prin care să îl țină departe pe fiul lor. Deși nu avea dreptul să se apropie la mai puțin de 100 de metri de locuința acestora, individul a încălcat de mai multe oridinul, inclusiv seara trecută, când aproape de miezul nopții s-a furișat în casă și i-a speriat pe părinți, care au sunat de îndată la 112.

Astfel, acesta a fost reținut pentru 24 de ore în această dimineață și este cercetat într-un dosar pentru încălcarea ordinului de protecție.

Citește și
O senatoare SUA a încurcat Bucureștiul cu Budapesta, în fața jurnaliștilor români. Cum a reacționat după ce a fost corectată
O senatoare SUA a încurcat Bucureștiul cu Budapesta, în fața jurnaliștilor români. Cum a reacționat după ce a fost corectată

Bărbatul a mai avut în trecut probleme cu legea și a fost condamnat anterior pentru tâlhărie, furt și lovire și alte violențe.