Trei eleve ale unei postliceale din Bacau, arestate. Au fost prinse in flagrant cu banii de protocol

×
Publicitate

Trei femei din Bacau, eleve ale unei scoli posticeale de asistente sanitare, au fost arestate preventiv, pentru ca ar fi incercat sa isi cumpere examenul de absolvire.

Ele sunt acuzate ca au strans bani pentru protocol, cate 200 de lei pentru fiecare candidat, si, in urma unei plangeri, au fost prinse in flagrant.

Anchetatorii spun ca s-au strans sume mari de bani, tinand seama ca sunt 3 clase de cate 28 de elevi si fiecare a dat cate 200 de lei. Cele trei eleve care au strans banii sunt sefele de clasa.

Examenul era programat pe 12 august si nu se stie deocamdata daca vor fi si alte persoane acuzate de implicare in acest caz de dare de mita.

Articol recomandat de sport.ro
GALERIE FOTO | Cutremurător: brazilianca Mara Flavia Araujo a murit în timpul cursei Ironman, la doar 38 de ani
GALERIE FOTO | Cutremurător: brazilianca Mara Flavia Araujo a murit în timpul cursei Ironman, la doar 38 de ani
Citește și...
Gelu Duminică: „Maturitatea politică face diferența între haos și echilibru. Fix ceea ce nu avem”

Sociologul Gelu Duminică afirmă, luni seară, că, în perioade de instabilitate populaţia devine mai anxioasă şi mai vulnerabilă la mesaje emoţionale, iar ”deciziile greşite ale clasei politice au efecte mult mai rapide şi mai severe asupra societății”.

Politolog: Un guvern minoritar PNL-USR, cel mai probabil scenariu după retragerea PSD. „Capcana” celor 45 de zile

Votul masiv al PSD pentru retragerea de la guvernare este simptomul unei „instabilități cronice” a României, afirmă politologul Cristian Pîrvulescu, într-un interviu pentru News.ro.

Fost om de încredere al lui Băsescu, ministru în Guvernul Boc, marginalizat de susținătorii lui Bolojan. VIDEO

Radu Berceanu, fost ministru în Guvernul Boc, a fost huiduit luni, fiind scos din piaţă de jandarmi la manifestaţia în sprijinul premierului Ilie Bolojan din Piaţa Victoriei.

Recomandări
„Momentul adevărului”: 97,7% „pentru” și 2,3% „împotrivă”. PSD iese din Guvern și declanșează criza politică în România

PSD a votat luni seară în proporție covârșitoare pentru ieșirea din Guvernul Ilie Bolojan și declanșează astfel oficial criza politică în România.

Bolojan nu demisionează, după ieșirea PSD din Guvern: ”Decizie complet greșită și iresponsabilă față de România”

Ilie Bolojan consideră ”complet greșită și iresponsabilă” decizia PSD de a se retrage din Guvern. Bolojan a anunțat că va continua să își exercite mandatul de premier. 

România în blocaj politic. Între moțiunea de cenzură a PSD și riscul anticipatelor. Cum se va tranșa lupta pentru putere

Confirmă chiar președintele - România a intrat într-o criză politică de amploare, iar în acest moment nu se întrevăd soluții ușoare pentru a depăși impasul.