Spitalele publice vor fi obligate să evalueze anual performanța personalului. Cei mai buni vor primi bonusuri de performanță

×
Publicitate

Spitalele publice vor fi obligate să evalueze anual indicatorii de performanță pentru secții, medici și asistenți. Cei mai buni vor primi bonusuri de performanță, dacă unitatea sanitară are bani.

Primele ar putea fi acordate chiar la finalul acestui an. Autoritățile speră că vor crește astfel calitatea actului medical și vor păstra medicii în sistemul de stat.

La Spitalul Universitar de Urgență dn capitală, medicii de la radiologie intervențională care fac trombectomii vin din timpul liber pentru a ajuta oamenii cu AVC. În alte secții, chirugii și endocrinologii au folosit, cu succes, tehnici noi pentru diagnostic sau tratamentul pacienților.

La Spitalul Floreasca, un singur medic neurolog a tratat și externat aproape 20% din totalul pacienților internați într-un an în secția spitalului.

Astfel de medici ar putea fi recompensați de unitățile sanitare în care lucrează, conform unui document pus în transparență pe site-ul Ministerului Sănătății.

În cadrul unei unități sanitare ar putea fi recompensată performanța a maximum 5 secții, iar în cadrul fiecărei secții, cel mult 20% din medici și asistente.

Responsabilii vor urmări indicatori precum: numărul de cazuri, complexitatea lor, rata de mortalitate și gradul de satisfacție al pacientului.

Medicii ar putea fi recompensați în funcție de veniturile pe care le aduc spitalului prin prisma cazurilor pe care le tratează, iar asistenții medicali în funcție de planurile de îngrijire pe care le realizează. Indicatorii vor fi stabiliți prin ordin de ministru.

Autoritățile cred că astfel vor crește competitivitatea între cadrele medicale, dar și între secțiile din spital, în beneficiul pacientului. Pentru că ar putea fi eliminate situații în care bolnavul nu este primit în cabinet, îi este amânată intervenția chirugicală, i se vorbește urât sau medicii lipsesc în timpul programului.

Alexandru Rafila, ministrul S
ănătății: ”Cred că trebuie să existe un salariu de bază și o componentă variabilă în funcție de performanța profesională a fiecăruia. Trebuie să dăm o putere mai mare managerului pentru că dacă are personal medical pentru care plătește, dar nu face servicii medicale, vă dați seama că și bugetul spitalului este afectat”.

Spitalele vor putea acorda aceste bonusuri din veniturile proprii, dacă se încadrează în bugetul aprobat. Primele nu trebuie să depășească 2% din cheltuielile cu salariile de bază.

Astfel de bonificații se acordă în unele spitale private. În Germania, șefii de secție primesc bonusuri de performanță pentru pacienții cu asigurări private, iar din bugetul secției pot da prime medicilor pe care îi au în subordine.

Articol recomandat de sport.ro
GALERIE FOTO Emoții mari pentru Alisia! Băiatul ei cu nume celebru a debutat la seniori, iar echipa favorită joacă azi finala Cupei
GALERIE FOTO Emoții mari pentru Alisia! Băiatul ei cu nume celebru a debutat la seniori, iar echipa favorită joacă azi finala Cupei
Citește și...
Hantavirus confirmat la pacientul din Arad. INSP: O variantă provenită de la șoareci. Nu se transmite de la om la om

A fost confirmat cazul de hantavirus depistat la Spitalul de Psihiatrie din Ștei, județul Bihor. Pe de altă parte, Ministerul Sănătății a amendat unitatea sanitară pentru mai multe nereguli.

O descoperire schimbă ceea ce se știa de 60 de ani despre obezitate. Ce au identificat cercetătorii

O descoperire despre obezitate schimbă modul în care este înţeles metabolismul grăsimilor. Cercetătorii au identificat un nou mecanism care influenţează funcţionarea ţesutului adipos.

Cum poate gripa să pună viața în pericol în timpul sarcinii. Explicația cercetătorilor: „Perturbă funcția vasculară”

O echipă de cercetători din Australia a identificat o reacție exagerată a sistemului imunitar drept principalul factor al complicațiilor gripale severe din timpul sarcinii.

Recomandări
Reacții dure, după ce Ilie Bolojan a criticat proiectul nuclear american SMR de la Doicești: ”Transmite un semnal” către SUA

Declarațiile premierului interimar Ilie Bolojan privind ”problemele” cu care se confruntă proiectul SMR - al mini-reactoarelor nucleare americane de la Doicești - a provocat reacții dure nu doar în rândul PSD, ci și al colegilor săi din PNL.

Ce s-a întâmplat, de fapt, cu liftul căzut în gol la Ministerul Transporturilor. „Nu au funcționat”

Frânele de siguranţă ale liftului implicat, joi, într-un incident la Palatul CFR din Bucureşti nu au funcţionat, iar ISCIR face o expertiză pentru a stabili de ce mecanismele nu s-au activat.

Mario Iorgulescu a fost condamnat definitiv la 8 ani și 8 luni de închisoare

Mario Iorgulescu - fiul şefului Ligii Profesioniste de Fotbal, Gino Iorgulescu - a fost condamnat definitiv la 8 ani și 8 luni de închisoare, joi, conform portalului instanțelor.