Singurătatea este mai nocivă pentru bolnavii cronici decât o dietă proastă ori sedentarismul. Concluziile unui studiu

×
Publicitate

Singurătatea este mai dăunătoare pentru inimă decât o dietă proastă și lipsa exercițiilor fizice. Este concluzia unui studiu realizat în Marea Britanie, în care timp de 10 ani au fost urmăriți peste 18.000 de pacienți.

Izolarea și faptul că oamenii nu își exteriorizează sentimentele pot duce în timp la apariția bolilor de inimă. Grupurile de sprijin sunt extrem de utile pentru cei cu afecțiuni grave, însă, din păcate, mai ales în România, sunt prea puține.

Zeci de persoane, pacienții unei clinici de oncologie din Craiova, au fost într-o tabără la Horezu. Au făcut plimbări pe munte, au participat la activități de olărit și la clase de yoga.

Ramona Schenker, psihoterapeut: „A-i pune în legătură unii cu alții, de a se regăsi unii în povestea celorlați, și implicit a găsi soluții împrumutate unii de la alții. De fapt, astea sunt grupurile de terapie și suport. Factorul psihologic este la fel de important ca și tratamentul''.

În România, sunt prea puține grupuri de sprijin în care pacienții să stea de vorbă cu alți oameni care au aceeași problemă de sănătate. De multe ori, chiar bolnavii refuză să participe la astfel de activități.

Marinela Debu, preşedinta Asociației pacienților cu hepatită: „În ceea ce privește hepatitele virale, grupurile de suport sunt foarte puține, pentru că este stigma în această boală. Noi am încercat de mai multe ori, veneau o persoană, două, care se temeau să se cunoască între ei. Problema care apare cu aceste grupuri față în față este aceea să nu afle vecinii''.

Teama că sunt judecați pentru problemele de sănătate și chiar marginalizați îi face pe bolnavi să se izoleze. În timp, acest lucru le agravează starea de sănătate, după cum arată un studiu publicat în European Heart Journal. Conform acestuia, singurătatea poate fi un factor de risc mai mare decât o dietă proastă ori lipsa de exerciții fizice.

Timp de un deceniu, specialiștii au urmărit 18.509 de persoane cu diabet, care aveau între 37 și 73 de ani. Peste 3.000 dintre ele au dezvoltat boli de inimă sau au suferit un AVC. Mai mult de 60 % au declarat că se simțeau singuri și aveau rareori persoane cu care să vorbească. Practic, singurătatea le-a crescut cu 26% șansele de a face boli cardiovasculare'.

Atunci când sunt înconjurați de prieteni sau familie, bolnavii sunt încurajați să își urmeze tratamentele, să facă mișcare și să aibă un stil de viață mai sănătos.

Pe lângă întâlnirile cu oamenii apropiați, consilierea psihologică este de asemenea utilă pentru pacienții cu boli cronice. Aceasta poate fi decontată de casa de asigurări de sănătate.

Articol recomandat de sport.ro
FOTO Alisha Lehmann a ”incendiat” internetul cu cele mai provocatoare imagini de la plajă: ”Ce iubesc eu cel mai mult”
FOTO Alisha Lehmann a ”incendiat” internetul cu cele mai provocatoare imagini de la plajă: ”Ce iubesc eu cel mai mult”
Citește și...
Spitalizările excesive, „o boală gravă” a sistemului de sănătate. Creștere de 34% a cazurilor evitabile, în 2 ani – Raport

Curtea de Conturi atrage atenția că ambulatoriile integrate din spitalele aflate în subordinea Ministerului Sănătății nu funcționează la capacitate optimă și nu au reușit să reducă numărul de internări, în ciuda măsurilor adoptate în ultimii ani.

Descoperirea care oferă speranță împotriva unei boli crunte. Compusul pătrunde în creier

O echipă de cercetători din Australia a descoperit, în cadrul experimentelor realizate în laborator, că un medicament care transportă cupru la nivelul creierului reduce în mod semnificativ proteinele toxice asociate cu boala Alzheimer.

Un test poate depista mii de boli genetice la fătul aflat în dezvoltare. Metoda ar putea reduce testele invazive din sarcină

Un nou test de sânge matern care poate detecta mii de afecţiuni genetice grave la fătul aflat în dezvoltare ar putea reduce necesitatea efectuării unor investigaţii invazive în timpul sarcinii, potrivit oamenilor de ştiinţă, scrie The Guardian.

Recomandări
SUA și Iran au semnat acordul de încheiere a războiului. Detaliile înțelegerii la care au ajuns Washingtonul și Teheranul

Protocolul de înţelegere dintre SUA şi Iran, care include şi frontul libanez, a fost semnat miercuri seara de Donald Trump, aflat în vizită în Franţa. De partea cealaltă, și Teheranul a anunțat că a parafat documentul.

Guvernul Veștea ajunge azi în Parlament. Voturile din AUR vor fi decisive. Cum arată matematica parlamentară

Premierul desemnat, Adrian Veştea, urmează să depună joi, la Parlament, programul de guvernare şi lista noului Cabinet.

Dominic Fritz, despre Guvernul Veștea: „Ar fi un guvern de pe Temu, nu prea funcțional, dar cu siguranță foarte scump"

USR respinge Guvernul Veștea și propune o alternativă: un guvern minoritar format din USR, PNL și UDMR. „Orice formă majoritară cred că vedem acuma este iluzorie", a declarat Dominic Fritz pentru Știrile Pro TV.