Senatul a votat în sesiunea extraordinară Protocoalele de aderare a Finlandei şi Suediei la Tratatul Atlanticului de Nord

62207958

Senatul, întrunit miercuri în sesiune extraordinară, a adoptat, în calitate de for decizional, proiectul de lege pentru ratificarea Protocoalelor de aderare a Finlandei şi Suediei la Tratatul Atlanticului de Nord.

 

S-au înregistrat 96 voturi „pentru”, iar un senator nu a votat.

Senatul a fost convocat miercuri, de la ora 14,00, în sesiune extraordinară, pentru a adopta, în calitate de for decizional, proiectul de lege pentru ratificarea protocoalelor de aderare a Finlandei şi Suediei la NATO, a decis Biroul permanent.

Potrivit deciziei conducerii Senatului, pe ordinea de zi a şedinţei se află şi două ordonanţe de urgenţă - 112/2022 şi 113/2022.

Prima vizează instituirea unor măsuri pentru stimularea investiţiilor cu finanţare din fonduri externe nerambursabile în domeniul eficienţei energetice, resurselor regenerabile de energie pentru întreprinderi mari şi întreprinderi mici şi mijlocii, energiei verzi din surse regenerabile destinate autorităţilor publice locale, precum şi unele măsuri în domeniul specializării inteligente.

Cea de-a doua prevede unele măsuri necesare în vederea implementării Fondului de ajutor european destinat celor mai defavorizate persoane, decontarea unor cheltuieli privind sprijinirea refugiaţilor din Ucraina, precum şi acordarea de granturi din fonduri externe nerambursabile pentru investiţii destinate retehnologizării IMM-urilor.

Ce spun procedurile

Conform procedurilor, cele două ordonanţe vor intra în circuitul parlamentar şi vor fi trimise la comisiile de specialitate pentru întocmirea rapoartelor.

Camera Deputaţilor a adoptat, miercuri, în calitate de primă Cameră sesizată, proiectul de lege privind ratificarea Protocoalelor de aderare a Republicii Finlanda şi a Regatului Suediei la Tratatul Atlanticului de Nord. Senatul este for legislativ decizional pentru acest proiect.

Articol recomandat de sport.ro
Clara a spus totul despre iubitul cu 53 de ani mai în vârstă: ”Primesc multe critici”
Clara a spus totul despre iubitul cu 53 de ani mai în vârstă: ”Primesc multe critici”
Citește și...
Comparația făcută de Siegfried Mureșan între guvernele Ciolacu și Bolojan. Ce îi reproșează fostului premier Marcel Ciolacu

Europarlamentarul PNL Siegfried Mureşan afirmă, sâmbătă, că Guvernul Bolojan a adus România, în premieră, printre statele fruntaşe la absorbţia fondurilor europene, doar în primele şase luni din acest an având o absorbţie efectivă de 2,3 miliarde de euro.

Nicușor Dan ar fi decis pe cine vrea să desemneze premier. Pe cine ar urma să mizeze acum, după două eșecuri

Premierul cu numărul 14 din ultimii zece ani este greu de găsit, la fel și majoritatea din Parlament pentru instalarea acestuia.

Radu Miruță, despre folosirea banilor din Pilonul II pentru Apărare: Toată lumea vrea să tragă bani de acolo

Radu Miruță a vorbit despre posibilitatea ca bani din Pilonul II de pensii să ajungă în industria de apărare, însă spune că problema principală nu este lipsa fondurilor, ci modul în care acestea ar fi administrate.

Recomandări
Mesajul tranșant transmis de Trump Armatei SUA în cazul în care Iranul va încerca să îl asasineze: „Ordinele au fost date”

„Armistițiul a luat sfârșit”, a anunțat președintele Donald Trump, după ce americanii și iranienii au reluat ostilităţile. Forţe armate iraniene au atacat petroliere din Qatar și Arabia Saudită, dar și infrastructură militară americană amplasată în Golf.

Comparația făcută de Siegfried Mureșan între guvernele Ciolacu și Bolojan. Ce îi reproșează fostului premier Marcel Ciolacu

Europarlamentarul PNL Siegfried Mureşan afirmă, sâmbătă, că Guvernul Bolojan a adus România, în premieră, printre statele fruntaşe la absorbţia fondurilor europene, doar în primele şase luni din acest an având o absorbţie efectivă de 2,3 miliarde de euro.

Ținte aeriene detectate de radarele MApN. Sistemele de apǎrare antiaerianǎ au fost trecute în stare de alertǎ

Ministerul Apărării anunţă o nouă stare de alertă, după ce sistemele radar au detectat, sâmbătă, ţinte aeriene în proximitatea localitǎţilor Chilia şi Ismail din Ucraina.