Şeful de la Antifraudă, înlocuit. Dragnea se plânsese că roşiile nu sunt bine controlate

62036681

Şeful Direcţiei Generale Antifraudă Fiscală, Virgil Pîrvulescu, a fost schimbat din funcţie, printr-o decizie a premierului.

Virgil Pîrvulescu a fost schimbat din funcţie miercuri, printr-o decizie a premierului Viorica Dăncilă, publicată în Monitorul Oficial. Decizia a fost semnată miercuri. Tot miercuri, liderul PSD, Liviu Dragnea, a transmis „un ultim avertisment” către Autoritatea Sanitar-Veterinară, Protecţia Consumatorului, Direcţia Antifrauda şi Vămi, spunând că, dacă cei de la aceste instituţii nu sunt în stare să analizeze fiecare fruct sau legumă care intră în România, ca să nu mai intre produse nesănătoase în ţară, atunci să plece acasă. 

În locul lui Virgil Pîrvulescu a fost numit Daniel-Mihai Tudor, care a mai deţinut această funcţie când prim-ministru era Mihai Tudose.

 

Ce a spus Dragnea despre controalele la roşii şi ceapă

 

Liderul PSD, Liviu Dragnea, a transmis, miercuri, „un ultim avertisment” către Autoritatea Sanitar-Veterinară, Protecţia Consumatorului, Antifrauda şi Vămi, spunând că, dacă cei de la aceste instituţii nu sunt în stare să analizeze fiecare fruct sau legumă care intră în România, ca să nu mai intre produse nesănătoase în ţară, atunci să plece acasă. Dragnea a susţinut că „roşiile bune se păstrează pentru ţările din vest, iar în România vin roşii proaste şi nesănătoase”, scrie News.ro.

„Am auzit şi pe bună dreptate cei de la hipermarketuri vin şi controlează tot lanţul de producţie, de la solar, până când ajunge roşia pe rafpt. Dar întrebarea mea este: TIR-urile care vin de afară sunt controlate la fel, de la origine până ajung pe raft, pe masa românilor? Toată lumea se plânge de calitatea proastă şi de faptul că nu sunt sănătoase”, a declarat Dragnea, aflat într-o vizită la Colibaşi împreună cu ministrul Agriculturii, Petre Daea.

Liderul PSD a spus că îi povesteau producătorii că pe ei îi costa ambalatul cepei mai mult decât era ceapa străină în raft.

„Cu cât achiziţionează străinii legumele şi fructele pe care le aduc în raft în România? Le controlează cineva? Eu le transmit un ultim avertisment celor de la Autoritatea Sanitar-Veterinară, celor de la Protecţia Consumatorului, Antifrauda şi Vămile. Dacă într-un timp foarte scurt nu vor reuşi să realizeze un sistem prin care în România să nu mai intre marfă de contrabandă, mă refer în special la legume şi fructe, dacă nu vor fi în stare să analizeze fiecare fructă, fiecare fruct, fiecare legumă care intră în România să nu mai intre ceva nesănătos, atunci mai bine să plece acasă sau de unde au venit. Trebuie să încercăm să reuşim să nu mai existe în România acest standard dublu, şi anume roşiile bune se păstrează pentru ţările din vest, iar în România vin roşii proaste şi nesănătoase şi e valabil pentru orice legumă, e valabil pentru orice fruct care intră în această ţară. Interesul nostru este ca românii să aibă pe masă fructe şi legume sănătoase, pentru că românii merită mai mult şi pentru asta o să facem absolut tot ce este necesar cu cei care sunt în funcţie acuma sau cu ceilalţi care vor veni după ei dacă cei care sunt în funcţie acuma nu înţeleg care este uriaşa responsabilitate la care s-au angajat atunci când au fost propuşi, numiţi în funcţiile respective”, a declarat Liviu Dragnea.

Pe Instagram-ul Știrile ProTV găsiți imaginile momentului din lume!  

CLICK AICI pentru a instala GRATUIT aplicația Știrile ProTV pentru telefoane Android și iPhone!

Abonați-vă gratuit la newsletter-ul Știrile Pro TV de pe WhatsApp. Primiți în fiecare zi cele mai importante știri pe telefon! 

Articol recomandat de sport.ro
„Țineți minte acest nume!” Puștoaica de doar 15 ani din România care i-a impresionat pe cei de la European Athletics
„Țineți minte acest nume!” Puștoaica de doar 15 ani din România care i-a impresionat pe cei de la European Athletics
Citește și...
Raport CE privind statul de drept în România: „Progrese în justiţie,dar persistă probleme privind corupţia”

Comisia Europeană constată că, deși aplicarea legilor justiției a continuat, România are în continuare probleme în justiție, combaterea corupției, libertatea presei și predictibilitatea procesului legislativ.

CNAIR vrea să-i facă pe șoferii români să respecte limitele de viteză ”printr-o metodă prietenoasă”, cu pictograme amuzante

Vreți să întâlniți mai multe fețe zâmbitoare în această vară? Daca da, conduceți prudent! Compania Națională de Administrare a Infrastructurii Rutiere instalează, în 145 de puncte din țară, radare cu afișaj electronic informativ.

Fosta șefă a IPJ Maramureș, implicată într-un accident în Baia Mare. A intrat cu mașina pe contrasens

Fosta șefă a Inspectoratului de Poliție Județean Maramureș a fost implicată într-un accident rutier, produs în fața spitalului din Baia Mare.

Recomandări
Cine sunt bugetarii care vor primi 2.000 de lei în plus la salariu, după noua lege. Problema apare la sporuri

După o discuție de aproape 2 ore la Palatul Cotroceni, vineri a apărut o nouă variantă a legii salarizării. 

România a cumpărat 12 elicoptere Airbus H225 M Caracal. Ce a mai intrat în achiziția de peste un miliard de euro

România a cumpărat cu peste un miliard de euro 12 elicoptere multi-misiune Airbus H225 M Caracal și 12 radare de supraveghere aeriană. 

Directoarea care făcea ciocolată la serviciu nu a comentat situația, însă colegii i-au sărit în ajutor: E o bucătărie comună

Este scandal cât casa în Ministerul Transporturilor. Directoarea Centrului Național de Calificare și Instruire Feroviară (CENAFER) este acuzată că prepara ciocolată artizanală chiar în sediul instituției, apoi o vindea pe Facebook.