Românii, mai îngrijoraţi de creşterea preţurilor decât de războiul din Ucraina

62222026
Shutterstock

Românii sunt mai îngrijoraţi de creşterea preţurilor la alimente, la energie, electrică şi la gaze decât de războiul din Ucraina, relevă datele unui sondaj CURS.

 

Potrivit sondajului, 53% dintre români sunt îngrijoraţi de creşterea preţurilor la alimente, la energie electrică, la gaze şi la alte bunuri, în timp ce numai 18% dintre ei sunt îngrijoraţi de războiul din Ucraina.

Pe locul al treilea se află corupţia, care reprezintă motv de îngrijorare pentru 9% dintre cei chestionaţi.

Un procent de 6% sunt preocupaţi de starea de sănătate a populaţiei şi implicit de funcţionarea spitalelor, iar 5% de criza politică şi de certurile între partide.

De asemenea, 3% sunt îngrijoraţi de continuarea pandemiei, 2%, de starea învăţământului, 1% de starea agriculturii si 1% de situaţia pădurilor.

Sondajul a fost realizat la comanda PNL în perioada 28 martie - 11 aprilie, pe un eşantion probabilist, multistadial, stratificat, de 2.750 de repondenţi în vârstă 18 ani şi peste, faţă-în-faţă, la domiciliul respondenţilor. Marja maximă de eroare la nivelul întregului eşantion: +/-1,9% la un nivel de încredere de 95%.

Articol recomandat de sport.ro
Derapaj incredibil în timpul finalei Spania - Argentina: „Sunt niște porci, niște escroci, niște bătăuși”
Derapaj incredibil în timpul finalei Spania - Argentina: „Sunt niște porci, niște escroci, niște bătăuși”
Citește și...
Accident grav în Munții Ciucaș. Patru persoane au fost rănite după ce mașina în care se aflau a lovit o stâncă

Salvamontiști și paramedici din județul Prahova participă, luni, la o acțiune complexă de recuperare de pe munte a patru persoane rănite, după ce autovehiculul în care se aflau și care cobora dinspre cabana Ciucaș a derapat și s-a izbit de o stâncă. 

Podul peste Dunăre de la Brăila intră din nou în șantier pentru 3 săptămâni. Restricții de trafic pentru șoferi

Noi restricţii de trafic vor fi impuse, începând de luni, pe podul peste Dunăre de la Brăila, în vederea executării canalului drenant, a anunţat Compania Naţională de Administrare a Infrastructurii Rutiere (CNAIR), pe pagina sa de Facebook.

Diana Buzoianu anunță începerea lucrărilor la noul Parc Grozăvești: „30.000 de mp de spațiu verde, redați comunității”

Ministrul interimar al Mediului, Diana Buzoianu, a anunțat că au început lucrările de amenajare a noului Parc Grozăvești din Sectorul 6 al Capitalei, proiect care va reda comunității aproape 31.000 de metri pătrați de spațiu verde.

Recomandări
Ministrul Apărării: A fost publicat Ordinul prin care interviurile din comisiile de selecție MApN se filmează ”în toată țara”

Ministrul interimar al Apărării Naționale, Radu Miruță, a anunțat, luni, că a fost publicat în Monitorul Oficial ordinul de ministru prin care s-a decis ca interviurile din comisiile de selecție ale MApN să fie filmate ”în toată țara, în toate unitățile”.

Fostul premier al României, Florin Cîțu, avertizează: ”Puneți-vă bani deoparte, trebuie să plătiți miliardele în plus”

Fostul premier al României, Florin Cîțu, afirmă într-un mesaj publicat pe Facebook că românii ar trebui să pună bani ”deoparte”, pentru că, în perioada următoare, vor trebui să suporte ”miliardele în plus pentru legea salarizării unitare”.

Bușteniul a fost distrus de viitura extraordinară. Șuvoaiele au săpat în asfalt și au măturat totul în cale

Viitura cu o forță extraordinară care a măturat duminică orașul Bușteni a lăsat în urmă dezastru.