Regulile europene elementare pe care jandarmii le-au încălcat în timpul protestului

×
Publicitate

În ciuda acuzaţiilor celor care au avut de pătimit în Piaţa Victoriei, reprezentanţii Jandarmeriei continuă să susţină că militarii au acţionat corect şi justificat.

Cu toate acestea, ghidul de bune practici pentru forţele de ordine al ''Organizației pentru Securitate și Cooperare'' în Europa arată că jandarmii au uitat câteva reguli europene elementare, pe care dacă l-ar fi aplicat, nu existau peste 400 de răniţi.

Documentul arată că dispersarea în forţă a mulţimii este ultima soluţie şi doar în cazuri extreme se face cu precauție, pentru a-i apăra pe civilii paşnici.

Ghidul OSCE de bune practici pentru evacuarea manifestanţilor prevede clar că nu trebuie folosită forţa împotriva protestatarilor paşnici, care nu pot să părăsească locul.

Pe 10 august, jandarmii au folosit gaze lacrimogene încă de la ora 16, cu mult înainte să se înteţească violențele.

Citește și
Cod portocaliu de inundaţii pe râuri din patru judeţe. Cod galben în 12 judeţe. Avertismentul hidrologilor
Cod portocaliu de inundaţii pe râuri din patru judeţe. Cod galben în 12 judeţe. Avertismentul hidrologilor

Ore în şir, indivizii agresivi care îi provocau pe jandarmi au fost lăsaţi să se manifeste fără să fie opriţi. În tot acest timp, conform ghidurilor europeane pentru intervenţia poliţiştilor la manifestaţii, jandarmii ar fi trebuit să scoată din Piaţă, rând pe rând, toţi huliganii.

Marius Militaru, purtătorul de cuvânt al Jandarmeriei: "Era foarte greu ca să faci o extracţie chirurgicală."

Aşa că jandarmii au folosit gaze lacrimogene, sub diferite forme, asupra tuturor manifestanţilor, fără discriminare.

"În general, aceste tipuri de echipament ar trebui să fie luate în considerare, mai degrabă, către etapele finale ale unei operaţiuni, operaţiune care începe cu echipament menit să minimizeze necesitatea de a utiliza forţa", prevede ghidul OSCE.

În Piaţa Victoriei, la mitingul diasporei au fost mii de oameni, care au filmat alături de jurnalişti momentele dure ale intervenţiei în forţă. În multe cazuri, jandarmii au încercat să le ia telefoanele, iar jurnaliştii, în loc să fie protejaţi de cordonul de militari, au fost şi ei agresaţi, fapte dezaprobate de ghidul OSCE:

Ghid OSCE: ”Părților terțe (precum observatori, ziariști și fotografi) pot de asemenea să li se ceară dispersarea, dar nu vor fi împiedicați să observe și să filmeze / fotografieze operațiunea de menținere a ordinii.”

Şi nu în ultimul rând, regulile europene prevăd că dispersarea unei mulţimi este o ultimă fază şi se face gradat şi cu precauţie, tocmai pentru a proteja populaţia.

Ghid OSCE: ”Ordinul de dispersare a unei manifestații nu trebuie dat de autorități decât ca ultim resort.(...) Dispersarea nu trebuie să intervină decât dacă forțele de ordine au luat toate măsurile rezonabile pentru a facilita și proteja participanții la adunare.

Articol recomandat de sport.ro
Narcisa Martin a dezvăluit cât mănâncă într-o singură zi
Narcisa Martin a dezvăluit cât mănâncă într-o singură zi
Citește și...
Cod portocaliu de inundaţii pe râuri din patru judeţe. Cod galben în 12 judeţe. Avertismentul hidrologilor
Cod portocaliu de inundaţii pe râuri din patru judeţe. Cod galben în 12 judeţe. Avertismentul hidrologilor

Hidrologii au instituit duminică un Cod portocaliu de inundaţii pe râuri din judeţele Covasna, Harghita, Vrancea şi Bacău, ca urmare a precipitaţiilor prognozate.

Doi șoferi au rămas fără mașini la vama Giurgiu, în urma unor controale. Ce au descoperit polițiștii de frontieră. FOTO
Doi șoferi au rămas fără mașini la vama Giurgiu, în urma unor controale. Ce au descoperit polițiștii de frontieră. FOTO

Polițiștii de frontieră din cadrul Inspectoratului Teritorial al Poliției de Frontieră Giurgiu au identificat două autoturisme semnalate ca furate de autoritățile din Marea Britanie și Germania, în valoare de peste 100.000 de lei.

Recomandările ANSVSA pentru cumpărăturile de Paște 2026. La ce trebuie să fim atenţi
Recomandările ANSVSA pentru cumpărăturile de Paște 2026. La ce trebuie să fim atenţi

Autoritatea Națională Sanitar-Veterinară și pentru Siguranța Alimentelor (ANSVSA) a oferit câteva recomandări cumpărătorilor pentru masa de Paște.

Recomandări
Guvernul caută soluții pentru ieftinirea combustibililor, două  scenarii pe masă: reducerea TVA sau a accizei
Guvernul caută soluții pentru ieftinirea combustibililor, două scenarii pe masă: reducerea TVA sau a accizei

Ministrul Energiei, Bogdan Ivan, a declarat că luni va avea loc o şedinţă referitoare la preţul combustibililor, el reiterând că a făcut două propuneri: diminuarea TVA sau reducerea proporţională a accizei.

Cod galben de ploi și ninsoare la munte, valabil în jumătate din țară. Vreme mohorâtă în București. HARTĂ
Cod galben de ploi și ninsoare la munte, valabil în jumătate din țară. Vreme mohorâtă în București. HARTĂ

Meteorologii au emis Cod galben de precipitații până luni dimineață în mai multe județe din sud-estul României, iar la munte, peste 1600 m, vor fi ninsori viscolite cu depunere de 10–20 cm de zăpadă și vânt cu rafale de 60–70 km/oră.

Mircea Lucescu a fost internat și nu va însoți naționala în Slovacia. Surse: A leșinat înainte de antrenament
Mircea Lucescu a fost internat și nu va însoți naționala în Slovacia. Surse: A leșinat înainte de antrenament

Selecționerul echipei naționale de fotbal, Mircea Lucescu, a fost dus duminică dimineață de urgență la spital după ce i s-a făcut rău în baza de pregătire de la Mogoșoaia.