Președintele CNAS recunoaște că nu are bani pentru finanțare până la sfârșitul anului: ”Mi-aş dori să pot să spun că da”

Valeria Herdea
Agerpres

Preşedintele Casei Naţionale de Asigurări de Sănătate (CNAS), Valeria Herdea, a recunoscut într-o conferință de presă că instituția pe care o conduce nu are suficienți bani pentru finanțare până la finalul anului.

În schimb, ea a menţionat că are promisiunea din partea decidenţilor că vor fi susţinuţi pentru a putea merge mai departe.

Conform şefei CNAS, costurile pentru un pacient care vine în ultimul stadiu depăşesc costurile a ”poate a 1000 de pacienţi care ar merge în stadiul de prevenţie”.

”La acest moment, asistenţa medicală prespitalicească este acoperită. Toate cele trei segmente, segmentul de medicină dentară, de medicină de paraclinic, care va avea o creştere de 0,5 în trimestrul 4 şi, sigur, partea de medicină de familie. Ceea ce putem spune este că se depun eforturi pentru ca şi spitalul să fie acoperit, dar avem sigur, restricţii. Nu restricţii, nu mă înţelegeţi greşit. Avem, din păcate, limitări ale capacităţii noastre, pentru că nu ştim în acest moment câţi pacienţi vor veni. E o perioadă, să zicem, de uşoară, foarte uşoară acalmie, dar grevată de probleme administrative foarte mari, această perioadă de trecere de la introducerea noului contract”, a afirmat Valeria Herdea, potrivit News.ro.

Ea a menţionat că şi-ar dori să spună că are bani până la finalul anului, dar nu este aşa.

Citește și
medici
Medicii din ambulatoriul de specialitate spun că ar putea trece la activitatea cu plată, de la 1 iulie. Proteste la CNAS

”Mi-aş dori să pot să spun că da, am bani pentru tot până la sfârşitul anului. Nu am suficienţi bani. Am bani foarte drămuiţi, atât de drămuiţi încât mă uit aşa... Dar asta nu înseamnă că nu avem promisiunea că vom fi susţinuţi şi că vom putea merge înainte. Ceea ce v-am comunicat este ceea s-a realizat. Ceea ce dorim, nu am cum să comunic în acest moment, decât da, voi face efortul împreună cu echipa mea, să facem în aşa fel încât fiecare decident să înţeleagă că fără sănătate nu se poate. Că, din păcate, starea de sănătate este cea care este, că nu există încă prevenţia dezvoltată la nivelul care ne-am dorit, că încă nu ştim să mergem la medicul de familie pentru că spunem că nu vrem, nu avem timp şi sănătatea noastră se duce pe apa sâmbetei şi nu în ultimul rând mergem în stadiul aproape terminal de boală. Asta este gravitatea”, a afirmat Valeria Herdea.

Ea a precizat că atunci când un pacient ajunge la spital în stadiul terminal de boală costurile pentru tratament le depăşesc pe cele pentru o mie de pacienţi aflaţi în stadiul de prevenţie.

”Ajungem în situaţii grave în care au nevoie de intervenţii majore şi atunci costurile pentru un astfel de pacient care vine în ultimul stadiu depăşesc costurile a poate a 1000 de pacienţi care ar merge în stadiul de prevenţie. De asta tot spunem, orice estimare am face, niciuna nu este fericită sau exactă. Pentru că va veni perioada de toamnă, oamenii se vor întoarce din concediu, după cum vedeţi cresc şi cazurile de COVID, după cum vedeţi încă suntem în epidemie de rujeolă şi după cum vedeţi acoperirea vaccinală scade şi multe alte lucruri care ar putea să ne sprijine pe partea de prevenţie se duc în jos”, a mai declarat Valeria Herdea.

Articol recomandat de sport.ro
E gata ”colosul” de 23.000.000€ din România! Imagini spectaculoase
E gata ”colosul” de 23.000.000€ din România! Imagini spectaculoase
Citește și...
Preşedintele CNAS, despre cea mai mică vârstă la care se consumă droguri: Acum trei luni coborâse până la 9-10 ani
Preşedintele CNAS, despre cea mai mică vârstă la care se consumă droguri: Acum trei luni coborâse până la 9-10 ani

Preşedintele Casei Naţionale de Asigurări de Sănătate (CNAS), Valeria Herdea, a afirmat că în ţara noastră consumul de droguri a coborât la vârsta de 9 – 10 ani şi a precizat că există dealeri în vârstă de 12 ani.

Medicii din ambulatoriul de specialitate spun că ar putea trece la activitatea cu plată, de la 1 iulie. Proteste la CNAS
Medicii din ambulatoriul de specialitate spun că ar putea trece la activitatea cu plată, de la 1 iulie. Proteste la CNAS

Medicii din ambulatoriul de specialitate protestează din nou în faţa CNAS faţă de ”subfinanţarea cronică”, avertizând că riscul de a se trece la activitate cu plată este foarte mare.  

Schimbare importantă privind cardurile de sănătate. Ce se întâmplă acum dacă îl pierzi
Schimbare importantă privind cardurile de sănătate. Ce se întâmplă acum dacă îl pierzi

Valabilitatea adeverinţei înlocuitoare a cardului naţional de asigurări de sănătate până la emiterea cardului duplicat a fost prelungită, printr-un ordin al preşedintelui CNAS, informează un comunicat de presă transmis, miercuri, de instituţie.

Recomandări
Plan de pace în Ucraina ”în 20 de puncte”. Volodimir Zelenski spune că este ”cadrul principal pentru încheierea războiului”
Plan de pace în Ucraina ”în 20 de puncte”. Volodimir Zelenski spune că este ”cadrul principal pentru încheierea războiului”

Președintele Ucrainei, Volodimir Zelenski, a afirmat că Statele Unite își doresc încheierea unui acord final de pace, după raportul prezentat de negociatorii ucraineni conduși de Rustem Umerov în urma discuțiilor cu emisarii americani.

INSP: Alertă epidemiologică în România. A fost confirmat primul deces provocat de gripă în acest sezon
INSP: Alertă epidemiologică în România. A fost confirmat primul deces provocat de gripă în acest sezon

INSP anunţă că a fost confirmat primul deces provocat de gripă din acest sezon, o femeie de 88 de ani din Cluj, nevaccinată, care suferea şi de alte afecţiuni.

Urmărește în timp real traseul lui Moș Crăciun în jurul lumii. Unde aduce acum cadouri
Urmărește în timp real traseul lui Moș Crăciun în jurul lumii. Unde aduce acum cadouri

Moș Crăciun a pornit în misiunea sa anuală, livrând cadouri copiilor din întreaga lume. NORAD permite publicului să urmărească în timp real traseul saniei și al renilor săi, de la Polul Nord până în cele mai îndepărtate colțuri ale planetei.