Polițist din Brașov, prins în flagrant în timp ce lua mită de la un șofer. Ce pedeapsă riscă

×
Publicitate

Un agent de poliție din comuna Tărlungeni, județul Brașov, a fost prins în flagrant în timp ce lua mită de la un șofer care încălcase legea. Proaspăt absolvent al Școlii de la Câmpina, polițistul ar fi luat șpagă de cel puțin două ori, spun procurorii.

Acum riscă până la 7 ani de închisoare, plus interdicția de a mai profesa.

Tânărul de 22 de ani anunța, cu încântare, anul trecut, pe rețelele sociale că i s-a împlinit visul: acela de a deveni polițist. A fost încadrat la postul din comuna Târlungeni, județul Brașov iar localnicii au prins drag de el.

Vorbea foarte frumos, se purta foarte frumos, nu era violent”, a spus o localnică.

Sâmbătă noaptea, tânărul agent nu și-a mai terminat tura în trafic. Colegii de la Direcția Generală Anticorupție l-au prins în flagrant luând 600 de lei mită de la un șofer.

Fusese reclamat de un alt conducător auto care, ca să scape de amendă, susține că i-ar fi dat polițistului cărnuri și mezeluri în valoare de 600 de lei.

Imediat ce a fost prins luând șpagă, procurorii l-au reținut și au cerut arestarea preventivă.

Am considerat ca o asemenea atitudine din partea unui organ de aplicare a legii prezintă un pericol public cert deoarece creează impresia că este absolut normal să nu îți îndeplinești atribuțiile de serviciu și să solicitati bani și alte foloase”, a declarat un reprezentant de la Parchetul de pe lângă Tribunalul Brașov.

Judecătorii au decis să-l plaseze sub control judiciar pentru 60 de zile. Localnicii din Târlungeni nu cred că tânărul politist a încălcat legea.

Știți din ce cauză nu cred? Că e tânăr! Dacă ar fi mai bătrân, mai sărăcăcios, poate aș crede. Dacă ar avea familie, poate poate... dar, dacă n-are familie, nu-i însurat, la ce-i folosește banii?!”, spune un localnic.

E foarte păcat! E foarte păcat că atâta se aude la televizor că ce-a făcut ăla, ce a făcut celălalt... și nu învață unul de la altul că n-ar trebui să facă. Băiat tânăr să facă treaba asta...”, spune o locanlnică.

În urmă cu o săptămână, un alt polițist din Braașov a fost trimis în judecată pentru că ar fi luat mită de la 9 șoferi. În cazul lui, procurorii au dovedit că, dacă oamenii nu aveau bani la ei, polițistul îi însoțea fie la bancomat, fie la serviciu sau chiar acasă, pentru a încasa șpaga.

Articol recomandat de sport.ro
Victorie de moral obținută de Ucraina în fața Rusiei
Victorie de moral obținută de Ucraina în fața Rusiei
Citește și...
Apelul lui Ilie Bolojan după oprirea Unității 2 de la Cernavodă: „Vom fi puși în situația să pornim tot ce se poate”

Premierul interimar Ilie Bolojan a declarat că oprirea Unității 2 de la Cernavodă, provocată de debitele scăzute ale Dunării, va obliga România să producă energie din toate sursele disponibile și să importe mai mult.

Ministrul interimar al Muncii anunță că 2 din 3 angajați din Sănătate vor avea salarii mai mari. „Celorlalţi li se menţin”

Două din trei persoane din sistemul medical vor avea creșteri salariale prin noul proiect de lege a salarizării, iar celorlalți li se mențin veniturile actuale, fiind la pragul superior, susține ministrul interimar al Muncii, Dragoș Pîslaru.

MAE, atenţionare de călătorie pentru Grecia. Risc ridicat de incendii în mai multe regiuni

MAE îi avertizează pe românii care se află sau vor călători în Grecia că autoritățile elene au emis o alertă de risc ridicat de incendii de vegetație, pe fondul valului de căldură. Avertizarea vizează mai multe regiuni turistice din țară.

Recomandări
Seceta extremă se va amplifica în bazinul Dunării. Situația este gravă și pe alte râuri și lacuri, restricții la robinet

Căldura va amplifica seceta severă din bazinul Dunării. Sunt zone în care circulația pe fluviu este blocată din cauza nivelului scăzut al apei.

Declarațiile de avere ar putea fi din nou publice, dar cu multe informații ascunse. Ce nu vom mai putea afla

Declarațiile de avere ale demnitarilor ar putea fi din nou accesibile pentru toată lumea. Deputații au votat noua lege a integrității, care conține până la urmă, după lungi discuții, și obligativitatea publicării averilor. 

Greva continuă în unele spitale. Angajații cer garanții că legea salarizării nu le va reduce veniturile

Continuă greva în unele spitale, în timp ce altele nu au întrerupt deloc programul operator și de consultații. Premierul Ilie Bolojan a dat asigurări că, dacă va fi adoptat, proiectul legii salarizării nu va scădea lefurile din domeniul sanitar.