Pârtiile de pe Valea Prahovei, împânzite de instructori de schi falși: „Sunt agresivi”

×
Publicitate

Control inedit în Poiana Braşov, unde poliţiştii locali au verificat miercuri pârtiile, pentru a-i depista pe cei care pretind că sunt instructori şi îi învaţă pe turişti să schieze.

Cer mai puţini bani decât monitorii acreditaţi dar, spun cei cărora le fac concurență, nu respectă regulile de pe pârtie.

Pentru că se ştiu în culpă, impostorii au luat-o la fugă în momentul în care i-au văzut pe oamenii în uniformă. Ştiu că riscă amenzi de până la 20.000 de lei.

Reporter cu camera ascunsă:Luaţi şi adulţi? Cât costă?”
Instructor: „100 de lei de persoană.”
Reporter: „Sunteţi la o şcoală de schi?”
Instructor: „Lucrez cu tatăl meu.”
Reporter: „Adică nu aveţi autorizaţie?”
Instructor: „Nu, de ce, vreţi autorizaţie? Dar nu se întâmplă nimic. Ne vedem aici la ora 3. Lupule, preia-o tu pe doamnă la schi că vrea autorizaţie.”
Instructor: „Nu îmi bat capul."

Luaţi la întrebări dacă au sau nu atestat, unii dintre cei care îi învaţă pe turişti să schieze, se eschivează.

Reporter: „Nu aţi zis că nu aveţi atestat?”
Instructor: „Ok, e în regulă, vă puteţi face treaba şi în altă parte.”
Reporter: „Aveţi sau nu aveţi atestat, asta e întrebarea.”
Instructor: „Nu, simplu.”
Reporter: „Dacă se întâmplă ceva cu copiii la care le predaţi?”
Instructor: „Până acum nu mi s-a întâmplat nimic."

Din păcate sunt tot mai mulţi adepţi ai acestei teorii, că nimeni nu va păţi nimic, şi predau fără să aibă vreo pregătire oficială.

Reporter: „Aveţi autorizaţie?”
Instructor: „Pentru? monitor de schi? Nu. Suntem prieteni de familie."

Bărbatul este însă contrazis chiar de aşa-zisa prietenă.

Femeie: „Nu e autorizat, de unde era să ştiu? N-am ştiut că nu e autorizat.”
Reporter: „Dacă se întâmplă un accident?”
Femeie: „Asta e.”
Reporter: „Cât a trebuit să plătiţi?”
Femeie: „80 de lei."

Reporter: „Nu trebuie să mă asigur că merg la un monitor autorizat?”
Instructor: „Ba da, foarte bine aţi făcut. Normal, aşa trebuie: scoţi o legitimaţie de gât şi arăţi omului. Nu are, insemana că nu este, este simplu."

În Poiana Braşov, Consiliul Local a dat o hotărâre prin care sunt acceptaţi pe pârtie doar monitorii acreditaţi. Impostorii riscă amenzi cuprinse între 2.000 şi 20.000 de lei. Poliţiştii locali îi verifică acum pe toţi.

Poliție: „Un document prin care să atestaţi că puteţi practica activitatea de instructor de schi. Legitimaţia este valabilă, mulţumesc."

Florin Plopeanu, șef serviciu organizare misiuni Poliţia Locală Braşov:În fluxul acesta care îl observaţi pe pârtie, e destul de greu de identificat că o persoană însoţită de un copil ar fi instructor de shi. Poate invoca că e un părinte, aparţinător."

Specialiştii se tem că cei care nu au autorizaţie nu ştiu elementele de prim-ajutor, în cazul unor accidentari.

Stohr Eduard, monitor de schi autorizat: „Poate dezvolta un automatism greşit şi cu foarte mare greutate îl scoţi, un instructor autorizat ştie ce să îi spună."

Răzvan Boțea, monitor de schi autorizat: „Se bagă în faţa între mine şi elevi, ne înjură, au un comportament destul de agresiv."

Aceşti oameni au succes şi din vina turiştilor, susţine directorul Serviciului Salvamont Braşov.

Sorin Păltânea, directorul Serviciului Salvamont Braşov:Atâta vreme cât încerci să faci o economie şi nu eşti conştient de faptul că îţi expui copilul la o groază de pericole, de acolo încolo încep pericolele.”

În Poiana Braşov sunt 7 şcoli de schi şi peste 200 de monitori atestaţi oficial.

Pe Instagram-ul Știrile ProTV găsiți imaginile momentului din lume!  

CLICK AICI pentru a instala GRATUIT aplicația Știrile ProTV pentru telefoane Android și iPhone!

Abonați-vă gratuit la newsletter-ul Știrile Pro TV de pe WhatsApp. Primiți în fiecare zi cele mai importante știri pe telefon! 

Articol recomandat de sport.ro
Fiica unui fost mare atacant fură inimile americanilor! Tatăl ei a fost coleg cu Miodrag Belodedici
Fiica unui fost mare atacant fură inimile americanilor! Tatăl ei a fost coleg cu Miodrag Belodedici
Citește și...
Matteo Politi fusese „cercetat sau condamnat” și în alte țări din UE. Precizările Poliției

Matteo Politi, italianul cu 8 clase care s-a dat drept medic chirurg, a mai fost cercetat și condamnat nu doar în Italia, ci și în alte țări din Uniunea Europeană, a precizat miercuri șeful Poliției Sectorului 1, Ionuț Dana.

Reacția unui fermier care și-a trimis cartofii la export. Prețul cu care se vând în țară

Cartoful, alimentul de bază al românilor, o să ne lipsească în următoarele luni. Vremea capricioasă a dus la o producţie scăzută, pe care oricum fermierii au exportat-o în ţările vestice, unde seceta a făcut prăpăd.

Falsul medic, de peste o lună în atenţia anchetatorilor. Doctorul care l-a reclamat

Chirurgul plastician Radu Ionescu a prezentat situaţia gravă a unei tinere, care, spune medicul, a fost operată acum şapte luni de cel care se recomandă Matthew Mode.

Recomandări
Primul spital construit de la zero în Cluj în ultimii 50 de ani. Realizat prin PNRR, este printre cele mai moderne din Europa

Unul dintre cele mai moderne centre de neurochirurgie din Europa de Est a fost inaugurat sâmbătă la Cluj-Napoca. 

Ultimul weekend de vară aduce peste 120.000 de turiști la mare. Septembrie vine cu vreme bună și prețuri mai mici

Ultimul weekend de vară aduce peste 120 de mii de turiști pe litoralul românesc, potrivit reprezentanților patronatelor din turism.

Comenzile din China s-au prăbușit după noile taxe. În România, numărul coletelor din afara UE a scăzut chiar și cu 50%

La aproape două luni de la intrarea în vigoare a taxei europene pentru comenzile din afara Uniunii Europene, numărul coletelor venite din China a scăzut chiar și cu 50%.