Ministrul rus Șoigu a mers, din nou, pe linia frontului, în Ucraina

62310972

Ministrul rus al Apărării, Serghei Şoigu, a efectuat o vizită pe linia frontului, în Ucraina, pentru a inspecta poziţiile armatei ruse, anunţă joi Ministerul rus al Apărării, a doua vizită de acest tip anunţată în mai puţin de o săptămână.  

”În prima linie”, Serghei Şoigu, ”a verificat condiţiile de desfăşurare a personalului şi materialului militar”, precizează pe Telegram ninisterul, postând o înregistrare video din timpul vizitei, conform AFP.

El a ”inspectat zone de poziţionare a unităţilor militare, condiţiile de cazare şi de încălzire ale personalului”, adaugă Ministerul rus al Apărării, citat de News.ro.

Pe teren, confruntări armate şi bombardamente continuau joi, iar cel puţin o persoană a fost ucisă, iar alte 14 persoane au fost rănite în întreaga ţară, potrivit preşedinţiei ucrainene.

Fostul director al Agenţiei Spaţiale ruse (Roscosmos) Dmitri Rogozin a fost rănit într-un atac aerian al armatei ucrainene vizând un hotel, la Doneţk, fieful separatiştilor proruşi în estul Ucrainei, şi urma să fie operat.

Moscova acuză că acest atac, în care au fost rănite şi alte persoane, ”probabil” a fost efectuat cu unul dintre tunurile franceze de tip Caesar trimise de Paris Kievului.

Singurul portavion rus, Amiral Kuzneţov, care se află la reparaţii în Marel Nord, a fost afectat de un incendiu - care nu s-a soldat cu voctime -, potrivit agenţiilor ruse de presă.

 

Articol recomandat de sport.ro
Ea e ”umbra” lui Jude Bellingham! Cine e Ashlyn Castro, noua sa iubită
Ea e ”umbra” lui Jude Bellingham! Cine e Ashlyn Castro, noua sa iubită
Citește și...
Unde au ajuns cele peste 400 de persoane din azilele ilegale din Bihor. Un bărbat a murit în timpul relocării

Ministerul Muncii transmite că 409 persoane aflate din azilele ilegale au fost identificate în urma perchezițiilor desfășurate în județul Bihor de procurorii DIICOT și polițiști. 

Nivelul Dunării a scăzut alarmant din cauza caniculei. Barjele sunt obligate să transporte mai puțină marfă

Este alertă pe Dunăre. Din cauza caniculei, nivelul fluviului scade văzând cu ochii. Debitul la intrarea în țară este la jumătate față de media lunii iulie.

Cum pot reclama călătorii mizeria, lipsa aerului condiționat și întârzierile trenurilor CFR. Reacția companiei

După sute de mesaje primite de la călători nemulțumiți, ministrul interimar al Transporturilor, Radu Miruță, a lansat un formular online prin care îi îndeamnă pe oameni să reclame toate problemele întâmpinate în trenuri.

Recomandări
Unde au ajuns cele peste 400 de persoane din azilele ilegale din Bihor. Un bărbat a murit în timpul relocării

Ministerul Muncii transmite că 409 persoane aflate din azilele ilegale au fost identificate în urma perchezițiilor desfășurate în județul Bihor de procurorii DIICOT și polițiști. 

Concluzia unui economist după cele mai recente date publicate de INS: „Nu văd cum scăpăm anul acesta fără recesiune”

Cu prețuri din ce în ce mai mari, românii cumpără tot mai puțin, astfel încât, consumul la nivel național a scăzut pentru a zecea lună la rând.

„Jokerul” Donald Trump, în centrul celui mai important summit NATO din ultimele decenii. Ce decizii sunt așteptate

Summitul NATO de la Ankara din următoarele zile are o miză uriașă, fiind considerat unul dintre cele mai importante din istoria de 77 de ani a Alianței.