Lista țărilor cu risc epidemiologic a fost actualizată. DOCUMENT

62224201
Shutterstock

Comitetul Național pentru Situații de Urgență (CNSU) a actualizat, joi,  lista țărilor cu risc epidemiologic.

Astfel:

- în zona roșie au intrat: Malta și Aruba;

-în zona galbenă au intrat:
•   din zona roșie, în urma scăderii incidenței: Federația Rusă, Serbia și Ucraina;
•din zona verde, în urma creșterii incidenței: Canada, Bermuda, Puerto Rico, Sint Maarten, Curaçao și Insulele Turks și Caicos;

-în zona verde au intrat: Republica Moldova, Azerbaijdan, Belize, Singapore, Polinezia Franceză și Insulele Saint Vincent și Grenadine.

Vedeți AICI regulile de intrare în țară, modificate recent de Guvern

lista tari risc - 3

lista tari risc - 5

lista tari risc - 1

lista tari risc - 4

lista tari risc - 2

În ședința de joi a fost modificată și HCNSU nr. 111/2021 pentru stabilirea regulilor de aplicare a măsurii carantinei asupra persoanelor care sosesc în România, valabile în perioada 10.12.2021 - 08.01.2022, în sensul exceptării de la măsura carantinei pentru:

-personalul navigant care debarcă de la bordul navelor de navigație interioară, care arborează pavilion român, într-un port românesc, cu condiția asigurării de către angajatori a certificatului pentru lucrătorii din transportul internațional şi a echipamentelor individuale de protecție împotriva COVID-19, pe timpul deplasării de la navă la locația unde poate fi contactat în perioada dintre voiajuri.

-conducătorii autovehiculelor cu capacitatea maximă autorizată mai mare de 2,4 tone care asigură transportul de marfă (care sosesc din statele membre ale Uniunii Europene, ale Spațiului Economic European sau Confederația Elvețiană).

-conducătorii autovehiculelor prevăzute cu mai mult de 9 locuri pe scaune, inclusiv locul conducătorului, care asigură transport de persoane,  dacă fac dovada vaccinării, testării sau trecerii prin boală (care sosesc din statele membre ale Uniunii Europene, ale Spațiului Economic European sau Confederația Elvețiană).

Toate persoanele care intră în ţară începând din 20 decembrie au obligaţia de a completa electronic, în termen de 24 de ore, formularul digital de intrare în ţară, prin aplicaţia plf.gov.ro, nerespectarea acestei obligaţii fiind sancţionată cu amendă de la 2.000 la 3.000 lei.

Articol recomandat de sport.ro
FOTO Georgina Rodriguez, răsfăț total pe yacht! Partenera lui Ronaldo știe cum să-și cucerească fanii
FOTO Georgina Rodriguez, răsfăț total pe yacht! Partenera lui Ronaldo știe cum să-și cucerească fanii
Citește și...
O sută de tone de deșeuri, oprite la graniță de Garda de Mediu. Cum au fost scanate camioanele

Garda de Mediu a verificat, în perioada 15–19 iunie, peste 4.000 de camioane pe principalele coridoare de transport şi în zonele de intrare în România, fiind oprite la intrarea în ţară aproape 100.000 de kilograme de deşeuri.

Primul oraş din România care a obţinut statutul de „Eco-Proiect”: „Este un motiv de mândrie că am atins acest nivel”

Primarul din Târgu Mureș, Soos Zoltan, a anunțat marți că municipiul a devenit primul oraș din România care a obținut statutul de „Eco-Proiect” în cadrul programului EcoQuartier.

Momentul în care un bărbat din Pitești aruncă deșeuri într-o zonă interzisă. Amenda pe care a primit-o

În Pitești, un bărbat de 48 de ani s-a ales cu o amendă de 2.000 de lei, după ce a aruncat mai multe deșeuri voluminoase într-un loc interzis.

Recomandări
Nicușor Dan nu va desemna un premier imediat după consultările de la Cotroceni - surse. Când ar putea face anunțul

Nicușor Dan a avut marți o nouă rundă de consultări pentru desemnarea unui nou premier. Cu toate acestea, desemnarea unui nou șef al Executivului nu va avea loc marți, deoarece președintele așteaptă un acord politic pentru viitorul cabinet.

Război în PNL după votul pentru Guvernul Veștea. Fostul premier desemnat și aliații săi, la un pas de excluderea din partid

Conducerea PNL pregătește excluderea acelor liberali care au susținut și chiar votat cabinetul Veștea. Pe listă se află Adrian Veștea, Cătălin Predoiu, Alina Gorghiu și Hubert Thuma.

Fermă clandestină de criptomonede, descoperită în Satu Mare. Consuma electricitate cât un combinat industrial

Inspectorii ANAF au descoperit în Satu Mare o fermă clandestină de criptomonede, care consuma energie cât un combinat industrial, fără a declara însă niciun fel de activitate și veniturile obținute.