Judecătoarele Daniela Panioglu şi Alina Nadia Guluţanu, de la Curtea de Apel București, au fost excluse din magistratură

62100405
Agerpres

Două judecătoare de la Curtea de Apel București au fost excluse din magistratură. Daniela Panioglu şi Alina Nadia Guluţanu au fost excluse prin decizia de joi a CSM.

Cele două judecătoare au fost excluse din magistratură de secţia pentru judecători a CSM. Daniela Panioglu şi Alina Nadia Guluţanu, sunt judecătoarele care l-au condamnat la şase ani închisoare pentru corupţie pe Lucian Duţă, fost preşedinte al CNAS.

Cele două judecătoare au fost cercetate disciplinar de Inspecţia Judiciară pentru că, printre altele, au dezvăluit în motivarea de condamnare a fostului şef al CNAS faptul că doi procurori de la Parchetul Curţii de Apel Constanţa au încercat să îl ajute pe Lucian Duţă să scape de acuzaţii.

Conform publicaţiei G4Media, citată de Agerpres, în motivarea condamnării lui Lucian Duţă, cele două judecătoare au menţionat că Gigi Valentin Ştefan, procurorul general al Parchetului de pe lângă Curtea de Apel Constanţa, şi subordonatul acestuia, Teodor Niţă, fost candidat pentru şefia DIICOT, au desfăşurat o acţiune „cu vădit caracter penal" în încercarea de a-l ajuta pe fostul şef al CNAS şi pentru a îngreuna tragerea sa la răspundere penală. Acţiunile celor doi procurori erau descrise de Daniela Panioglu şi Alina Nadia Guluţanu cu „intenţia de a-i hărţui" pe martorii cheie din dosarul lui Duţă.

Potrivit unui comunicat al CSM, Secţia pentru judecători în materie disciplinară a hotărât joi excluderea din magistratură a judecătoarelor Daniela Panioglu şi Alina Nadia Guluţanu, ca urmare a săvârşirii de către acestea a abaterilor disciplinare prevăzute de art. 99 lit. t) teza I (3 fapte), art. 99 lit. h) teza I (o faptă - multiple acte materiale), art. 99 lit. o) (o faptă) art. 99 lit. r) (câte o faptă - multiple acte materiale) din Legea nr. 303/2004.

Membrii CSM care au luat această decizie îşi termină mandatul la începutul anului viitor.

Motivele excluderii

CSM detaliază şi motivele pentru excluderea celor două judecătoare:

*Au dispus arestarea preventivă a unei persoane, în afara unui cadru prescris de lege, pe parcursul deliberării asupra fondului cauzei în apel şi atribuind caracter de indiciu exclusiv sesizării persoanei vătămate, a cărei solicitare viza doar urgentarea pronunţării unei hotărâri definitive, pronunţare care fusese amânată pe o durată de 3 luni de la data dezbaterilor;

*Cu ocazia soluţionării unei cereri de recuzare, au invalidat acte administrative cu privire la care nu aveau nicio competenţă de a se pronunţa, creând reguli de drept proprii şi au împiedicat repartizarea aleatorie a cauzei, cu consecinţa tergiversării soluţionării acesteia şi a accentuării riscului prescripţiei răspunderii penale;

*Au stabilit săvârşirea de către terţe persoane (procurori) a unor infracţiuni, într-o cauză care nu-i privea pe aceştia, cu încălcarea tuturor regulilor care guvernează procesul penal;

*Au încălcat în mod repetat dispoziţiile privind redactarea în termenul legal a hotărârilor pronunţate (inclusiv în cazul unor hotărâri pronunţate în materia măsurilor preventive sau în alte cauze cu caracter urgent, depăşirile înregistrate fiind mai mari de un an).

*În ceea ce o priveşte pe Daniela Panioglu, s-a reţinut şi faptul că, deşi a beneficiat de o degrevare parţială de activitate încă din anul 2014, astfel că nu i se repartizau cauze spre soluţionare, a tergiversat soluţionarea unui dosar penal pe care îl instrumenta din anul 2013, amânând, pentru motive care nu au legătură cu soluţionarea conflictului de drept în cauză, dezbaterile pentru o durată de 6 luni şi pronunţarea pentru o durată de 13 luni, dosarul nefiind soluţionat nici în prezent.

*În acelaşi timp, deşi avea completul de judecată blocat de la repartizarea de cauze noi, Daniela Panioglu a avut în mod constant o practică de a amâna succesiv pronunţarea în dosarele care îi reveneau spre soluţionare, cu depăşirea duratei maxime prevăzute de lege, în unele cazuri amânarea pronunţării fiind dispusă pentru intervale de timp mai mari de 8 luni, deşi părţile au formulat cereri repetate de urgentare a pronunţării hotărârii (de exemplu, în unele cauze, pronunţarea a fost amânată succesiv de la data de 26.03.2021 la data de 03.11.2021). În unele situaţii, amânarea pronunţării dispusă în aceste cauze a fost urmată de repunerea pe rol a dosarelor, după o amânare a pronunţării de 6 luni.

CSM menţionează că Daniela Panioglu a încălcat de mai multe ori Codul deontologic şi a mai fost sancţionată disciplinar, prin hotărâre definitivă a Înaltei Curţi de Casaţie şi Justiţie din anul 2018, pentru comportament inadecvat faţă de un coleg din complet, aceasta urlând, ţipând şi aruncându-i cu un dosar în cap în timpul deliberării.

Articol recomandat de sport.ro
GALERIE FOTO Simone Biles a postat pozele după operația de mărire a sânilor!
GALERIE FOTO Simone Biles a postat pozele după operația de mărire a sânilor!
Citește și...
Tânărul din Piatra Neamţ care a atacat un taximetrist, arestat preventiv. Medicii au fost nevoiți să îi reconstruiască fața

Tânărul din Piatra Neamţ care a atacat un taximetrist pe stradă a fost arestat preventiv pentru 30 de zile. Victima sa este internată în spital, unde medicii au fost nevoiţi să îi reconstruiască faţa.

Un tânăr s-a dat drept procuror DIICOT și ofițer SRI pentru a strânge o avere de 48.000 de euro. Cum și-a păcălit cunoscuții

Cercetat deja într-un dosar penal pentru că s-ar fi dat drept polițist, un tânăr de 31 de ani din Ploiești a ajuns iar în atenția anchetatorilor.

Tatăl tinerei ucise în Bihor acuză întârzieri la intervenția poliției după apelul la 112. Mesajul transmis de MAI

Tatăl adolescentei de 18 ani ucisă pe un câmp din județul Bihor acuză autoritățile că au reacționat cu întârziere atunci când a sunat la 112 și a cerut ajutorul poliției.

Recomandări
SAFE sub asediu. AUR sesizează și Avocatul Poporului atacă la CCR programul de 16,68 miliarde euro pentru apărarea României

AUR a sesizat și Avocatul Poporului a atacat la Curtea Constituțională ordonanța guvernului demis Bolojan care stabilea cadrul legislativ privind derularea programului european SAFE de 16,68 miliarde euro pentru apărarea României. 

Gabriel Liiceanu: ”Ilie Bolojan a căzut în sus". Cum explică scriitorul criza politică și situația actuală a României

Filozoful Gabriel Liiceanu spune că România suferă din cauza obedienței istorice față de putere și a lipsei de educație civică, dar vede în Ilie Bolojan un motiv de speranță pentru viitor.

Președintele Poloniei, primit de Nicușor Dan la Cotroceni. De ce a sosit mai devreme de startul Summitului B9 de la București

Preşedintele Republicii Polone, Karol Nawrocki, a fost primit, marţi, la Palatul Cotroceni, de preşedintele Nicuşor Dan.