Începe Anul Câinelui de Pământ în zodiacul chinezesc. Ce schimbări va aduce

×
Publicitate

Pentru cei care cred în zodiacul chinezesc, la noapte intrăm în Anul Câinelui de Pământ, iar astrologii spun că perioada următoare va împrumuta ceva din însuşirile prietenului nostru patruped: blândeţe, dragoste, răbdare, loialitate.

La Sibiu, unde există unul dintre cele trei institute Confucius din ţară, 15 profesori chinezi şi studenţii lor au sărbătorit în avans începutul noului an.

Adulţi, dar şi copii, s-au bucurat împreună de obiceiurile chinezeşti şi au aflat poveşti dintr-o lume îndepărtată.

"Noi avem 12 animale care reprezintă anii şi conform ordinii, acum avem anul câinelui. Acest animal este foarte special pentru chinezi", explică Jiong Wang, preşedinta Institultului Confucius din Sibiu.

Chinezii spun că pentru ei sărbătoarea noului an este asemenea Crăciunului european. Familia trebuie să fie obligatoriu reunită, iar copiii, oricât de departe s-ar afla, se întorc în casa părintească pentru a fi alături de cei dragi.

"Anul nou chinezesc înseamnă de fapt festivalul primăvării. În perioada cât ține festivalul, sărbătorim împreună cu prietenii şi familia, ne vizităm reciproc şi petrecem în diferite feluri", transmite Jian Zhang, consilier Ambasada Chinei în Roamania.

Prezenţi la sărbătoare, sibienii Marius şi Angela susţin că, în cei 7 ani de când învaţă limba chineză, au devenit ceva mai înţelepţi.

"În spatele cuvintelor sunt înţelesuri profunde, de exemplu dacă luăm cuvântul atitudine compus din două caractere. Înseamnă grad şi celalat caracter înseamnă purtare. Gradul purtării îţi dă atitudinea şi în fel acesta sunt foarte multe în limba chineză", spune Marius Turcu, pasionat de limba chineză.

Veniţi în România în urmă cu peste 10 ani, chinezii au învăţat şi ei câteva elemente de cultură românească. Eminescu le place în mod deosebit.

 Află care sunt cele mai norocoase zodii din zodiacul chinezesc și dacă te-ai născut sub un semn al norocului.

Articol recomandat de sport.ro
FOTO A fost gimnastă de performanță și a devenit pilot de avion! "În ultimul an am zburat aproximativ 300.000 de kilometri"
FOTO A fost gimnastă de performanță și a devenit pilot de avion! "În ultimul an am zburat aproximativ 300.000 de kilometri"
Citește și...
Au plătit 400.000 de euro pentru un afterschool, dar nu au bani pentru utilități și salarii

O investiţie de 400.000 de euro din bani europeni se năruie sub ochii nepăsători ai celor de la primăria din Șelaru, judeţul Dâmboviţa. Este vorba despre un centru afterschool, ridicat în 2010.

Ponta: ”Am primit dovada. Dragnea a mințit cu nerușinare”

Fostul premier Victor Ponta, deputat independent, a anunţat joi că a primit dovada scrisă că a fost chemat doar martor la DNA şi, în aceste condiţii, preşedintele PSD, Liviu Dragnea, ar trebui să-şi ceară scuze imediat pentru "minciunile" spuse la adresa lui.

O bucată din tavanul unei grădinițe din Arad a căzut după inaugurare

Este anchetă într-o localitate din Arad, după ce o bucată de tencuială s-a prăbuşit miercuri în toaleta unei grădiniţe.

Recomandări
Nicușor Dan a promulgat legea ANI, care îl lasă fără funcție pe Dominic Fritz, fără să o trimită înapoi. Are și o explicație

Președintele Nicușor Dan a anunțat, vineri, că a promulgat Legea pentru modificarea și completarea unor acte normative în domeniul integrității în forma care i-a fost transmisă de către Parlamentul României, fără să o mai trimită înapoi, la reexaminare.

Acciza la motorină, redusă temporar cu 25% până pe 15 septembrie. Anunțul Ministerului Finanțelor

Ministerul Finanțelor majorează la 25% reducerea temporară a accizei aplicabile motorinei standard pentru intervalul 1–15 septembrie 2026, ca urmare a noii evaluări bilunare prevăzute de mecanismul instituit prin Legea nr.162/2026.

Lucian Pahonțu, reacție la acuzațiile privind Revoluția: „Întreaga activitate s-a derulat în conformitate cu normele legale”

Nicușor Dan a declarat că șeful SPP Lucian Pahonțu nu este în situația celor care au participat la acțiunile de reprimare a protestatarilor din Decembrie '89 și de la Mineriada din iunie 1990.