Rudel Obreja a fost eliberat din inchisoare. Este in arest la domiciliu pentru 30 de zile

×
Publicitate

Fostul presedinte al Federatiei Romane de Box Rudel Obreja va sta in arest la domiciliu pentru 30 de zile, in urma unei decizii definitive a Curtii de Apel Bucuresti, care a inlocuit masura arestului preventiv.

Procurorii Directiei Nationale Anticoruptie (DNA) au cerut in 4 martie, la Tribunalul Bucuresti, prelungirea masurii arestului preventiv in cazul lui Rudel Obreja, cercetat pentru trafic de influenta. Instanta a dispus insa ca Obreja sa stea in arest la domiciliu pentru 30 de zile.

Decizia a fost contestata de procurori la Curtea de Apel Bucuresti, care in 5 martie a respins recursul si a dispus schimbarea masurii arestului preventiv in cazul lui Obreja cu arestul la domiciliu. Decizia Curtii de Apel Bucuresti este definitiva, Rudel Obreja fiind scos miercuri din Arestul Politiei Capitalei si dus la locuinta sa. In urmatoarele 30 de zile, Obreja nu poate parasi locuinta, fara permisiunea instantei si este obligat sa se prezinte in fata procurorilor sau judecatorilor ori de cate ori este chemat.

Fostul presedinte al Federatiei Romane de Box (FRB), Rudel Obreja, a fost arestat preventiv in 5 februarie, in dosarul in care este cercetat pentru trafic de influenta. Obreja spunea, in 13 februarie, ca denuntatorul din dosarul sau este Sorin Ovidiu Vintu, iar cauza ar fi urmarea unei "inscenari" a acestuia. Obreja arata ca ar fi fost amenintat cu moartea de catre Vintu.

"Cu moldovenii lui a spus ca imi ia gatul", afirma fostul presedinte al Federatiei Romane de Box. Potrivit DNA, in perioada noiembrie 2013 - ianuarie 2014, Obreja a pretins de la un denuntator un milion de euro. In schimbul banilor, sustin anchetatorii, fostul presedinte al FRB "a lasat sa se creada ca are influenta asupra judecatorilor din completul investit cu solutionarea unui dosar aflat pe rolul Inaltei Curti de Casatie si Justitie, astfel incat ii va determina sa pronunte o hotarare favorabila denuntatorului".

Hotararea avea in vedere judecarea recursului declarat de denuntator, in calitate de inculpat in respectiva cauza penala, impotriva unei solutii de condamnare la pedeapsa inchisorii, a precizat DNA.

Rudel Obreja a impus ca 200.000 de euro din suma ceruta sa-i fie data inainte de pronuntarea hotararii, iar diferenta, dupa obtinerea solutiei favorabile, potrivit procurorilor anticoruptie.

"Pentru a conferi credibilitate promisiunilor sale, Obreja Rudel a sustinut ca persoanele pe langa care isi exercita influenta i-au transmis denuntatorului, prin intermediar, ca va obtine cu certitudine o hotarare favorabila daca va solicita amanarea cauzei pentru un termen de judecata ulterior intrarii in vigoare a 'noului cod' (cu referire la data de 1 februarie 2014, cand au intrat in vigoare NCP si NCPP)", a mai aratat DNA.

Recursul din dosarul denuntatorului a fost solutionat anterior datei de 1 februarie 2014 si a fost respins, astfel incat hotararea de condamnare la pedeapsa inchisorii cu executare a ramas definitiva. In 24 ianuarie, Sorin Ovidiu Vintu a fost condamnat definitiv de instanta suprema la doi ani de inchisoare cu executare in dosarul favorizarii lui Nicolae Popa - condamnat in 2006 in legatura cu prabusirea FNI.

Rudel Obreja a fost in fata procurorilor anticoruptie si in dosarul galei "Campion pentru Romania", fiind audiat in legatura cu organizarea meciului in care Lucian Bute a boxat cu francezul Jean-Paul Mendy, in 2011.

Articol recomandat de sport.ro
Derapaj incredibil în timpul finalei Spania - Argentina: „Sunt niște porci, niște escroci, niște bătăuși”
Derapaj incredibil în timpul finalei Spania - Argentina: „Sunt niște porci, niște escroci, niște bătăuși”
Citește și...
Caniculă și furtuni în toată țara. Ministerul Mediului a convocat Comitetul pentru Situații de Urgență

Ministrul Mediului, Diana Buzoianu, a convocat Comitetul ministerial pentru situații de urgență pentru a evalua efectele avertizărilor meteo și măsurile necesare pentru protejarea populației.

Ce a cauzat pana de curent care a lăsat trei stațiuni de pe litoral fără alimentare. Turiștii au aprins lanterne și lumânări

Mai multe zone din sudul litoralului au rămas fără curent electric ore în șir sâmbătă seară și duminică dimineață. 

Un soldat, la un pas să se prăbușească în timpul ceremoniei de Ziua Aviației. I se făcuse rău din cauza căldurii

Soarele fierbinte era cât pe ce să facă o victimă la Ziua Aviației din Capitală, unde unui soldat i s-a făcut rău de la căldură. 

Recomandări
Caniculă și furtuni în toată țara. Ministerul Mediului a convocat Comitetul pentru Situații de Urgență

Ministrul Mediului, Diana Buzoianu, a convocat Comitetul ministerial pentru situații de urgență pentru a evalua efectele avertizărilor meteo și măsurile necesare pentru protejarea populației.

Rusia a lansat unul dintre cele mai agresive atacuri cu rachete balistice de până acum, în războiul cu Ucraina

Rusia a lansat unul dintre cele mai ample atacuri cu rachete balistice împotriva Ucrainei de la declanșarea invaziei sale pe scară largă, în urmă cu mai bine de patru ani.

Alertă în județul Tulcea. Populația, avertizată cu un mesaj RO-ALERT, după ce radarul MAPN a detectat ”o țintă aeriană”

Ministerul Apărării Naţionale a anunțat, duminică, faptul că sistemul său de supraveghere radar a detectat în ziua de 19 iulie, ora 13.19, ”o țintă aeriană la o distanță de aproximativ 15 km est de localitatea Vâlcove, Ucraina”.