Cererea DNA de redeschidere a dosarului penal privind controlul ISU de la Ferma Dacilor, trimisă la Tribunalul Militar

cornel dinicu ferma dacilor
Pro TV

Cererea de redeschidere de către DNA a urmăririi penale în dosarul care viza modul în care reprezentanţii ISU Prahova au făcut controale la mai multe pensiuni şi crame din judeţ, printre care şi la Ferma Dacilor, a fost trimisă la Tribunalul Militar.

Potrivit portalului instanţelor de judecată, Tribunalul Prahova şi-a declinat, marţi, competenţa de soluţionare a acestei cereri în favoarea Tribunalului Militar Bucureşti, dosarul cauzei urmând a fi înaintat acestei instanţe.

Decizia este definitivă.

Dosarul care are ca obiect "confirmare redeschidere urmărire penală", intimaţi fiind fostul prim-adjunct al inspectorului şef al Inspectoratului pentru Situaţii de Urgenţă (ISU) Prahova, Dumitru Elisei, şi Cristina Chelba, fost inspector de prevenire din cadrul ISU Prahova, a fost înregistrat la Tribunalul Prahova în data de 29 decembrie, la trei zile după incendiul de la Ferma Dacilor soldat cu opt morţi şi doi răniţi.

Şeful Departamentului pentru Situaţii de Urgenţă, Raed Arafat, a declarat, la sfârşitul lunii decembrie, că se ştia că la ISU Prahova sunt anumite probleme, motiv pentru care foştii şefi de la această instituţie s-au pensionat în urmă cu doi ani, plecând din serviciu "nu cu voia lor".

Citește și
Ferma Dacilor
Surse: Funcţionara de la Primăria Gura Vadului, arestată preventiv în dosarul Ferma Dacilor

"Vreau să subliniez un lucru. Fostul inspector-şef şi fostul prim-adjunct s-au pensionat, plecând din serviciu, nu cu voia lor. Deci, la ISU Prahova se ştia că sunt anumite probleme, motiv pentru care au plecat primii doi de la nivel de conducere. Acest lucru s-a întâmplat în urmă cu aproximativ doi ani. Normal, nu ştiam de situaţia specifică a Fermei Dacilor, dar au fost eliminate persoane din sistem, prin trecerea în rezervă, ştiind că există anumite probleme acolo", a afirmat Arafat, într-o conferinţă de presă.

Fostul inspector-şef de la ISU Prahova Mihai Drăgan şi adjunctul său Elisei Dumitru au ieşit la pensie în 2021, după ce au apărut suspiciuni că ar fi închis ochii la nereguli descoperite la mai multe pensiuni şi crame din Prahova, printre care şi la Ferma Dacilor.

Colonelul Elisei Dumitru Tiberiu a fost vizat de un dosar al DNA, clasat în luna martie 2023, din lipsă de probe.

DNA a investigat posibila implicare în mod direct şi în repetate rânduri a colonelului Elisei Dumitru Tiberiu în activitatea subordonaţilor, în sensul că le-ar fi solicitat acestora să nu amendeze mai mulţi agenţi economici din Prahova pentru abateri pe linia securităţii la incendiu.

În iulie 2019, inspectorii de la ISU Prahova au efectuat un control la pensiunea Ferma Dacilor din satul prahovean Tohani, complexul fiind administrat, prin interpuşi, de Cornel Dinicu, prin firma Ferma Dacilor Production SRL.

Deşi pensiunea nu avea autorizaţie de securitate la incendiu, pompierii au dat doar un avertisment, iar în schimb ar fi primit o masă de protocol.

Incendiul devastator izbucnit în data de 26 decembrie la Ferma Dacilor s-a soldat cu opt victime decedate, respectiv cinci adulţi şi trei copii, precum şi doi răniţi.

Articol recomandat de sport.ro
Ana Bogdan a luat prima decizie majoră, după retragerea din tenis / GALERIE FOTO
Ana Bogdan a luat prima decizie majoră, după retragerea din tenis / GALERIE FOTO
Citește și...
Tribunalul Prahova amână pronunţarea pe redeschiderea urmăririi penale în dosarul privind controlul ISU de la Ferma Dacilor
Tribunalul Prahova amână pronunţarea pe redeschiderea urmăririi penale în dosarul privind controlul ISU de la Ferma Dacilor

Tribunalul Prahova a amânat, luni, decizia în dosarul privind redeschiderea de către DNA a urmăririi penale în speţa ce viza modul în care reprezentanţii ISU au făcut controale la mai multe pensiuni şi crame din judeţ, printre care şi la Ferma Dacilor.

 

Surse: Funcţionara de la Primăria Gura Vadului, arestată preventiv în dosarul Ferma Dacilor
Surse: Funcţionara de la Primăria Gura Vadului, arestată preventiv în dosarul Ferma Dacilor

Funcţionara din cadrul Primăriei Gura Vadului care a fost reţinută în dosarul Ferma Dacilor a primit, vineri, mandat de arestare preventivă pentru 30 de zile, au precizat, pentru AGERPRES, surse judiciare.

Incendiul de la Ferma Dacilor. Funcționara Primăriei Gura Vadului, care fusese reținută, a fost pusă în libertate
Incendiul de la Ferma Dacilor. Funcționara Primăriei Gura Vadului, care fusese reținută, a fost pusă în libertate

Angajata de la Serviciul urbanism din Primăria Gura Vadului care a fost reţinută în dosarul în care este anchetat incendiul de la pensiunea Ferma Dacilor a fost pusă în libertate.

Recomandări
Prima ipoteză a anchetatorilor despre cauza tragediei din Elveția. 50 de răniți, transferați la spitale din străinătate
Prima ipoteză a anchetatorilor despre cauza tragediei din Elveția. 50 de răniți, transferați la spitale din străinătate

Autoritățile elvețiene admit că incendiul devastator produs în barul „Constellation”, din Crans Montana, a pornit, cel mai probabil, de la artificii decorative, puse în sticle de șampanie și apropiate prea mult de tavan.

DN1, blocat pe ambele sensuri. La munte se face „schimbul” de turiști
DN1, blocat pe ambele sensuri. La munte se face „schimbul” de turiști

Se circulă bară la bară pe DN1 pe ambele sensuri de mers, semn că la munte se face schimbul de turiști.

Capitala anunță o nouă taxă pentru turiști. Cât au reușit să strângă orașe ca Constanța sau Oradea din taxe similare
Capitala anunță o nouă taxă pentru turiști. Cât au reușit să strângă orașe ca Constanța sau Oradea din taxe similare

Bucureștiul a introdus din acest an o nouă taxă pentru turiști. Din acest an, vizitatorii vor plăti zece lei pe noapte, bani care, potrivit autorităților, vor fi folosiți pentru promovarea Capitalei.