Camioanele nu vor mai putea merge decat noaptea pe DN1. Cum se va circula in week-end

61829388

Autoritatile cauta solutii pentru decongestionarea celei mai aglomerate sosele din tara.

Circulatia rutiera pe drumul national DN1 (E60), sectorul Bucuresti - Ploiesti - Brasov, va fi restrictionata pe tot parcursul acestui an, de luni pana joi, in intervalul orar 06:00 - 22:00, pentru vehiculele rutiere cu masa totala maxima autorizata mai mare sau egala cu 7,5 tone, altele decat cele destinate exclusiv transportului de persoane, a anuntat, miercuri, Compania Nationala de Autostrazi si Drumuri Nationale din Romania (CNADNR).

"In acord cu Inspectoratul General al Politiei Rutiere, s-a decis introducerea restrictiei de circulatie pentru vehiculele rutiere cu masa totala maxima autorizata mai mare sau egala cu 7,5 tone, altele decat cele destinate exclusiv transportului de persoane, pe drumul national DN1 (E60), sectorul Bucuresti - Ploiesti - Brasov. Astfel, in tot cursul anului sunt prevazute urmatoarele:

in intervalul orar 06:00 - 22:00 in zilele de luni pana joi circulatia este restrictionata pentru vehiculele rutiere cu masa totala maxima autorizata mai mare sau egala cu 7,5 tone, altele decat cele destinate exclusiv transportului de persoane; in zilele de vineri, sambata si duminica, in intervalul orar 00:00 - 24:00 circulatia este restrictionata pentru vehiculele rutiere cu masa totala maxima autorizata mai mare sau egala cu 7,5 tone, altele decat cele destinate exclusiv transportului de persoane", se arata intr-u comunicat al CNADNR remis miercuri AGERPRES.

De asemenea, compania de drumuri mentioneaza ca aceia care efectueaza transporturi de marfuri in trafic international au dreptul sa circule doar pe sectorul restrictionat cuprins intre intersectia cea mai apropiata a DN1 cu un drum national si domiciliul/sediul social ori punctul de lucru declarat la registrul comertului sau punctul de incarcare/descarcare sau pe care se efectueaza controlul vamal, fiind interzisa tranzitarea restului sectorului restrictionat.

Potrivit sursei citate, in cazuri de forta majora, conditii meteorologice deosebite sau in vederea executarii unor lucrari de intretinere sau reparatii la drumurile nationale ce constituie rute alternative la drumul national DN1 (E60), exista posibilitatea ridicarii de catre administratorul drumului, pentru perioade limitate de timp, total sau partial, a restrictiei de circulatie instituita conform prevederilor acestui ordin, cu acordul Politiei Rutiere.

Valabilitatea autorizatiilor nominale de circulatie privind introducerea restrictiei pentru vehiculele rutiere cu masa totala maxima autorizata mai mare sau egala cu 7,5 tone, altele decat cele destinate exclusiv transportului de persoane, pe drumul national DN1 (E60), sectorul Bucuresti - Ploiesti - Brasov, va fi mentinuta pana la data expirarii.

 

Articol recomandat de sport.ro
FOTO Erling Haaland i-a șocat pe fani cu noul său look: ”Spune-mi că nu e adevărat”
FOTO Erling Haaland i-a șocat pe fani cu noul său look: ”Spune-mi că nu e adevărat”
Citește și...
Gica Popescu, chemat la DNA. Fostul fotbalist va da explicatii privind cele 4 "lucrari stiintifice" scrise dupa gratii

Fostul capitan al nationalei de fotbal, Gica Popescu, a fost audiat ca martor de DNA in dosarul scriitorilor din inchisori.

Pretul RCA ingheata pentru sase luni: Guvernul a adoptat Ordonanta de Urgenta. Transportatorii anunta ca vor bloca toata tara

Guvernul va ingheta preturile politelor RCA timp de 6 luni. In plus, companiile de asigurari vor plati penalizari zilnice daca nu achita la timp reparatiile masinilor.

Giovani Becali a fost eliberat din inchisoare. Motivul pentru care s-ar putea reintoarce dupa gratii

Fostul impresar FIFA Giovani Becali a fost eliberat conditionat din Penitenciarul Poarta Alba, inainte de a-si fi ispasit pedeapsa, de 6 ani si 4 luni, primita in ''Dosarul Transferurilor''.

Recomandări
Cursa contra cronometru pentru miliardele din PNRR. Aproape 3.000 de proiecte trebuie recepționate într-o săptămână

Aproape 3.000 de proiecte de investiții finanțate prin PNRR trebuie finalizate și recepționate urgent în această săptămână pentru a putea fi decontate, spune premierul Ilie Bolojan. 

Sorin Grindeanu, despre legea salarizării: „Sunt niște termene aproape imposibil de îndeplinit”

Sorin Grindeanu a declarat că i se pare foarte greu, dacă nu spre imposibil, să mai poată veni până mâine, poimâine, cu o formă a legii salarizării care să ducă la aprobare, el precizând că sunt niște termeni aproape imposibil de îndeplinit.

Drona care a căzut în Vrancea a stat cinci ore agățată într-un nuc. A fost observată de o femeie

O dronă care a fost observată luni dimineață în județul Galați a dispărut de pe radar și s-a prăbușit într-un sat din Vrancea.