Bustul lui Mihai Eminescu, decapitat la Cernauti inainte de inaugurare. MAE e consternat

61340334

Bustul lui Mihai Eminescu, ce urma sa fie inaugurat sambata, in regiunea Cernauti, la comemorarea a 124 de ani de la trecerea in nefiinta a poetului, a fost decapitat in noaptea de joi spre vineri.

Ministerul roman de Externe a fost consternat de incident si a cerut autoritatilor ucrainene sa-i prinda pe faptasi.

Conform unui raspuns la o solicitare a Mediafax, Ministerul Afacerilor Externe a aflat cu consternare despre vandalizarea la Hliboca, regiunea Cernauti, Ucraina, a bustului lui Mihai Eminescu, care urma sa fie inaugurat la 15 iunie 2013, la initiativa Societatii pentru Cultura "Mihai Eminescu" din regiune, cu ocazia comemorarii a 124 de ani de la trecerea in nefiinta a poetului national al tuturor romanilor.

MAE a fost informat, prin Consulatul General de la Cernauti, ca reprezentanti ai comunitatii romanesti locale au constatat in dimineata zilei de vineri ca bustul poetului a fost decapitat de catre autori necunoscuti.

La instructiunile Centralei MAE, Consulatul General al Romaniei a solicitat in scris Administratiei de Stat Cernauti efectuarea de urgenta a demersurilor necesare pentru identificarea faptasilor actului de vandalism, precum si informarea Consulatului asupra rezultatelor anchetei, precizeaza MAE.
Bustul a fost executat la initiativa Societatii pentru Cultura "Mihai Eminescu" din Cernauti, prin contributia financiara a membrilor acesteia, avand toate avizele necesare instalarii de la autoritatile regionale si locale.MAE precizeaza ca va continua sa monitorizeze acest caz.
 

Articol recomandat de sport.ro
FOTO Alisha Lehmann a ”incendiat” internetul cu cele mai provocatoare imagini de la plajă: ”Ce iubesc eu cel mai mult”
FOTO Alisha Lehmann a ”incendiat” internetul cu cele mai provocatoare imagini de la plajă: ”Ce iubesc eu cel mai mult”
Citește și...
Incendiu la căminul pentru Persoane Vârstnice din localitatea Singureni. Un televizor a luat foc

Un incendiu a izbucnit miercuri după-amiază la Căminul pentru Persoane Vârstnice din localitatea Singureni, județul Giurgiu, dar peste 40 de beneficiari și angajați au reușit să se autoevacueze în siguranță înainte de sosirea pompierilor.

Greva șoferilor de autobuz din Alba Iulia a paralizat orașul. Oamenii spun că nu și-au primit salariul de două luni

Transportul public din Alba Iulia este paralizat de două zile, după ce șoferii companiei au decis să intre în grevă pentru că, spun ei, nu și-au primit salariile.

Opt frați din Botoșani crescuți de bunică, salvați de autorități după ce ar fi fost amenințați cu moartea de propriul tată

Opt frați din județul Botoșani, toți minori, crescuți de bunică, au fost luați în grijă de Protecția Copilului, după ce au fost amenințați cu moartea de tatăl lor.

Recomandări
Scandal în PNL. Cătălin Predoiu a demisionat din funcția de prim vicepreședinte al Partidului Național Liberal

Este scandal în PNL. Unul dintre liderii PNL din așa zisa ”aripă social-democrată”, Cătălin Predoiu, a demisionat din funcția de prim vicepreședinte al Partidului Național Liberal.

Iranul va redeschide Strâmtoarea Ormuz și va putea vinde petrol în mod liber în cadrul acordului cu SUA, afirmă oficialii

Iranul va lua măsuri pentru redeschiderea Strâmtorii Ormuz, imediat ce va fi semnat un acord provizoriu cu SUA pentru încetarea războiului și i se va permite să-și vândă petrolul fără restricții, potrivit unor copii apărute în presă ale unui acord.

Dominic Fritz, despre Guvernul Veștea: ”Ar fi un guvern de pe Temu, nu prea funcțional, dar cu siguranță foarte scump"

USR respinge Guvernul Veștea și propune o alternativă: un guvern minoritar format din USR, PNL și UDMR. „Orice formă majoritară cred că vedem acuma este iluzorie", a declarat Dominic Fritz pentru Știrile Pro TV.