Tată din Vaslui, acuzat că și-a abuzat fiica aflată în plasament. Gestul disperat al mamei

×
Publicitate

O anchetă este în plină desfăşurare în judeţul Vaslui, după ce informaţii şocante au ieşit la iveală, în urma unei tentative de suicid.

O femeie a încercat să îşi pună capăt zilelor, după ce a aflat că soţul ei ar fi încercat să o violeze pe una dintre cele două fete pe care le aveau în plasament. Poliţiştii au intrat imediat pe fir şi l-au audiat pe bărbat.

În funcţie de concluziile medico-legale, se va stabili dacă acesta este sau nu vinovat.

Femeia de 44 de ani din localitatea Giurcani, care a vrut să-şi pună capa zilelor, a sunat la 112 şi a cerut să fie salvată. Medicii au ajuns la timp la faţa locului şi au transportat-o, conştientă, la spitalul din Bârlad. Pe drum, aceasta le-a mărturisit motivul pentru care a recurs la un asemenea gest.

Dan Ungureanu, purtător de cuvânt al SAJ Vaslui: "Pe timpul transportului, aceasta a povestit că depresia a fost provocată de soţ, care ar fi agresat sexual una dintre fiice, pe care doamna o avea în plasament. "

Imediat după mărturisirile şocante, echipajul de la ambulanţă a alertat poliţia, iar individul bănuit de viol a fost dus la audieri.

Între timp, copila de 12 ani, pe care bărbatul de 54 de ani o avea în grijă de la vârsta de 5 ani a fost transportată la spital, pentru a fi consultată. Ulterior, împreună cu fată de 14 ani aflată şi ea în plasament la familia respectivă, a fost internată într-un centru din cadrul Direcţiei pentru Protecţia Copilului Vaslui.

Ionuţ Dănilă, purtător de cuvânt al DGASPC Vaslui: "Cele două fete nu se mai află la locuinţa, ci într-un centru specializat pentru a se continua iniţială evaluare, urmând ca apoi să beneficieze de consiliere psihologică".

Cei doi soţi sunt asistenţi maternali din 2005 şi au împreună doi copii majori, stabiliţi la casele lor. Fetiţa de 12 ani este în plasament de şapte ani, iar adolescenta de 14 ani de când era bebeluş. Reprezentanţii de la Protecţia Copilului Vaslui spun că familia nu a mai creat probleme în trecut.

 

Pe Instagram-ul Știrile ProTV găsiți imaginile momentului din lume!  

CLICK AICI pentru a instala GRATUIT aplicația Știrile ProTV pentru telefoane Android și iPhone!

Abonați-vă gratuit la newsletter-ul Știrile Pro TV de pe WhatsApp. Primiți în fiecare zi cele mai importante știri pe telefon! 

Articol recomandat de sport.ro
FOTO Fosta luptătoare din UFC și-a surprins fanii cu un pictorial interzis minorilor: ”Sunt puși, nu?”
FOTO Fosta luptătoare din UFC și-a surprins fanii cu un pictorial interzis minorilor: ”Sunt puși, nu?”
Citește și...
Un bărbat din Argeș a fost arestat după ce a vrut să agreseze sexual o femeie în pădure. Victima l-a convins să renunțe

Un bărbat de 62 de ani din Argeș a fost arestat preventiv pentru tentativă de viol, după ce ar fi agresat sexual, într-o pădure, o femeie venită la cules de ciuperci. 

Caz șocant în Argeș. O femeie și-a ucis soțul în urma unui scandal izbucnit după ce au consumat alcool împreună

Crimă într-o familie din Argeș! O femeie a fost reținută, după ce a recunoscut că și-a ucis soțul, un bărbat de 49 de ani. Cei doi soți au împreună 3 copii, iar apropiații spun că adesea părinții se certau și ajungeau la conflicte violente. 

Un bărbat de 53 de ani din Iași și-ar fi ucis tatăl de 81 de ani după ce i-a cerut un lucru

Caz extrem de violență în familie, încheiat cu o crimă. Un bătrân de 81 de ani a fost ucis într-o pădure din județul Iași, iar principalul suspect este chiar fiul acestuia, un bărbat de 53 de ani. 

Recomandări
România evită la limită o criză majoră de energie, greul abia începe. Ungaria și Serbia iau măsuri disperate de economisire

Criza energetică nu va mări și facturile românilor, care au deja un contract încheiat. În schimb, furnizorii care semnează contracte noi cu clienții casnici ar putea crește prețurile. 

Meteorologii au anunțat că valul de căldură se va intensifica, iar temperaturile vor depăși noi recorduri în România

Valul de căldură se intensifică și va stabili noi recorduri de temperatură.

Dronă intrată în România, Armata a ridicat avioane F-16. Ținta a mers apoi în Ucraina și distrusă de forțele ucrainene

O dronă a intrat duminică în România, unde a stat timp de 20 de minute, înainte de a se duce spre teritoriul Ucrainei, unde a fost distrusă de forțele ucrainene, a transmis MApN. Armata a ridicat două F-16 care au monitorizat permanent drona.