Diploma care a devenit virala. Pentru ce a fost premiat europarlamentarul Maria Grapini

61695290

O asociatie culturala din Timisoara a recompensat-o pe Maria Grapini cu o distinctie care a devenit virala pe retelele sociale.

Se acorda prezentul inscris D-nei MARIA GRAPINI, europarlamentar roman, ca semn de gratitudine, de apreciere si pretuire a meritelor deosebite, a eforturilor neobosite, implicarii domniei sale pe plan national si international pentru promovarea limbii romane, a culturii si spiritualitatii nationale, la evidentierea si pastrarea valorilor noastre, la promovarea intereselor noastre nationale, implicit la promovarea traditiilor, prin participarea la FESTIVALUL DOINELOR, editia a patra, de la Ortisoara-Seceani din 20 septembrie 2015.

diploma primita de Maria Grapini

Acesta este textul diplomei acordata de Asociatia Culturala Constantin Brancusi din Timisoara si postata chiar de europarlamentar pe contul sau de Facebook. Maria Grapini a si comentat distinctia: „Azi am primit o diploma de la Asociatia Culturala Constantin Brancusi .Nu stiu daca merit cuvintele scrise pe diploma ,dar stiu ca sunt mandra ca am primit aceasta onoranta diploma si ca o pretuiesc.Va multumesc dragi iubitori ai culturii,membri ai asociatiei.” (ortografia apartine autoarei)

Diploma a devenit virala la doar cateva ore dupa ce a fost postata, utilizatorii retelelor sociale gasind cel putin ironic faptul ca Maria Grapini a fost recompensata pentru eforturile de promovare a limbii romane. Europarlamentarul este cunoscut mai degraba pentru neglijenta cu care sunt scrise mesajele sale pe Facebook, motiv pentru care o bloggerita i-a propus sa ii editeze gratis textele. Grapini a respins oferta, sugerandu-i autoarei sa isi gaseasca o activitate utila si precizand: „Eu sunt om politic si,indiferent ce as posta, o parte a presei ar gasi ce comenta. Imi asum.

 

 

Articol recomandat de sport.ro
"Am venit la Fundeni, nimeni n-a putut să-mi zică ce probleme am. Apoi mi-au pus diagnosticul în cinci secunde" Moment de răscruce al marelui anrtrenor român
"Am venit la Fundeni, nimeni n-a putut să-mi zică ce probleme am. Apoi mi-au pus diagnosticul în cinci secunde" Moment de răscruce al marelui anrtrenor român
Citește și...
Ilie Bolojan: „Nu poți moderniza România cu 15% în Parlament. În următorii doi ani trebuie să reorganizăm partidul”

Ilie Bolojan, preşedinte al PNL, a declarat că modernizarea României nu se poate face cu 15% în Parlament, mai ales cu parteneri nesiguri, subliniind că partidul trebuie reorganizat în următorii doi ani pentru a deveni „un factor decisiv”.

Maia Sandu îl felicită pe Cristian Mungiu după al doilea Palme d'Or: „Filmele sale pun întrebări esențiale”

Preşedinta Republicii Moldova, Maia Sandu, l-a felicitat pe regizorul Cristian Mungiu pentru câştigarea trofeului Palme d'Or la cea de-a 79-a ediţie a Festivalului de Film de la Cannes, sâmbătă seara, cu lungmetrajul "Fjord".

Crin Antonescu, la 151 de ani de PNL: „Foștii lingători de clanțe au devenit peste noapte reformatori și salvatori”

Crin Antonescu a lansat un atac dur la adresa actualei conduceri a PNL, acuzându-i pe Ilie Bolojan și Ciprian Ciucu că încearcă să rescrie istoria partidului și să se prezinte drept inițiatorii unei „noi revoluții” liberale. 

Recomandări
”Neptun Deep”, cea mai mare exploatare offshore din istoria României. Mii de oameni lucrează non-stop în Marea Neagră

România, te iubesc! Cel mai mare zăcământ al României, partea I. Luna aceasta a intrat în linie dreaptă una dintre cele mai complexe lucrări de infrastructură realizate vreodată în istoria României.

Cannes 2026. Cum a ajuns Sebastian Stan să lucreze cu Cristian Mungiu: ”Am fost curioși în legătură cu stilul lui de lucru”

Triumf românesc la Cannes! Filmul lui Cristian Mungiu, „Fjord”, cu Sebastian Stan în rol principal, a câștigat marele premiu, Palme d’Or, la aproape două decenii după alt succes al regizorului nostru, la același festival prestigios.

VIDEO. Imagini terifiante din Kiev, după atacul Rusiei cu racheta hipersonică Oreșnik. Cum arată acum capitala ucraineană

Centrul orașului Kiev, capitala Ucrainei, era devastat, duminică, după atacul distrugător al Rusiei, realizat în noaptea de sâmbătă spre duminică, cu mai multe drone și rachete de mai multe tipuri, printre care și temuta rachetă hipersonică Oreșnik.