Regina Elisabeta nu va participa la ceremonia de deschidere a parlamentului, pentru prima dată în ultimii 60 de ani

62249393
Profimedia

Regina Elisabeta a II-a va fi absentă marţi de la discursul tronului în parlament şi va fi înlocuită de prinţul Charles, a anunţat Palatul Buckingham luni seara, evocând "probleme de mobilitate" ale suveranei.

"Regina continuă să aibă probleme de mobilitate episodice şi, după consultarea cu medicii săi, a decis - cu părere de rău - să nu participe la discursul tronului", a indicat palatul într-un comunicat.

Este pentru prima oară în ultimii 60 de ani când regina, în vârstă de 96 de ani, nu va citi discursul tronului, scris de guvern pentru a-şi prezenta priorităţile. Este de asemenea pentru prima oară când prinţul Charles, moştenitorul coroanei, o va înlocui, notează AFP.

Regina Elisabeta a II-a nu a ratat această ceremonie decât de două ori în cursul domniei sale, când era însărcinată în 1959 şi în 1963.

"La cererea Majestăţii sale şi cu acordul autorităţilor competente, prinţul de Wales va citi discursul tronului în numele ei, împreună cu ducele de Cambridge (prinţul William, nepotul reginei) care va fi de asemenea prezent", a precizat palatul, potrivit Agerpres.

Această absenţă, în anul celebrării jubileului de platină cu ocazia împlinirii a 70 de ani de când se află pe tron, marchează o nouă etapă simbolică în transferul progresiv al atribuţiilor suveranei către prinţul Charles, care o reprezintă deja în străinătate de mai mulţi ani.

După o scurtă spitalizare în octombrie, apariţiile reginei Elisabeta a II-a au devenit extrem de rare, chiar dacă ea continuă să-şi asume "sarcini uşoare" în castelul Windsor, în cea mai mare parte prin videoconferinţă.

La 29 martie, ea a asistat totuşi în Catedrala Westminster la o ceremonie religioasă care îl omagia pe prinţul Philip. Aceasta fusese prima sa importantă apariţie publică după mai multe luni.

Suverana britancă, observată mergând cu un baston în ultimele luni, declarase ea însăşi la jumătatea lunii februarie, că "nu putea să se mişte", arătându-şi piciorul stâng într-o audienţă la Windsor.

Articol recomandat de sport.ro
Maya Jama a ”rupt” internetul cu ultima postare, după ce Ruben Dias s-a afișat cu noua iubită
Maya Jama a ”rupt” internetul cu ultima postare, după ce Ruben Dias s-a afișat cu noua iubită
Citește și...
VIDEO | Show-ul României, aproape 140 de mii de vizualizări pe canalul oficial Eurovision, la a doua repetiţie

Artistul WRS a impresionat din nou audienţa la a doua repetiţie oficială pe scena torineză a Eurovision Song Contest.

Regina Letizia, moment inedit la o decernare de premii. O profesoară s-a afișat cu o rochie identică

Întâmplare mai puţin obişnuită în Spania, la decernarea premiilor fundaţiei Reginei Letizia.

KYGO „îngheață” timpul în loc la UNTOLD cu noul single “Freeze”

“E probabil piesa mea favorită dintre toate cele lansate până în acest moment.” Acestea sunt cuvintele folosite de norvegianul Kygo pentru anunțul făcut la începutul acestei săptămâni.

Recomandări
Nicușor Dan reia consultările pentru formarea Guvernului, la 1 septembrie: „Ar fi fost bine ca varianta Tomac să fii trecut”

Preşedintele Nicuşor Dan a anunţat că la începutul lunii viitoare va relua consultările cu partidele politice pe tema formării unui guvern.

Trump calmează aliații și dă asigurări că Putin nu va ataca NATO: „Am avut discuții bune cu el”

Preşedintele american Donald Trump a dat asigurări joi că omologul său rus, Vladimir Putin, 'nu va ataca un teritoriu al NATO', transmit AFP şi Reuters.

Dezastrul din Nepal, explicat: prăbușirea de la 7.000 de metri care a declanșat o viitură ireală

Dezastrul care a îndoliat Nepalul a pornit în câteva secunde, la peste 7.000 de metri altitudine, iar efectele s-au simțit la mai bine de 100 de kilometri distanță.