Prințesa Kate trece printr-o transformare de stil. Ținuta spectaculoasă purtată la cea mai recentă ceremonie | FOTO

62404463
Getty

Prințesa Kate și prințul William au participat la ceremonia de întâmpinare a președintelui sud-coreean Yoon Suk Yeol și a primei doamne Kim Keon Hee, aflați într-o vizită oficială în Regatul Unit al Marii Britanii.  

În ultimele câteva luni, prințesa de Wales a renunțat la uniforma regală caracteristică - care de obicei este compusă din rochii midi sau rochii palton - și a început o transformare de stil, scrie harpersbazaar.com.

Schimbarea de stil a prințesei de Wales constă în costume moderne monocrome, pe care le-a purtat la angajamentele publice din ultima vreme.

La ocazia vizitei de stat a președintelui sud-coreean și a soției sale, Kate, alături de William, a participat la o ceremonie organizată la parcul Horse Guards Parade din Londra. La eveniment a purtat o capă roșie pe care a accesoizat-o cu o pălărie de aceași culoare.

La ceremonie au participat inclusiv regele Carol al III-lea și regina Camilla.

Pentru această ocazie, care marchează a doua vizită de stat găzduită de noul rege, Kate a uimit într-o rochie cu mantie semnată Catherine Walker, de un roșu aprins. Ținuta festivă era compusă dintr-un palton cu pelerină împodobit cu o fundă mare la decolteu, care ascundea o rochie roșie mai scurtă, asortată. Kate a completat look-ul monocromatic îndrăzneț cu o pereche de pantofi din piele de căprioară purpurie de la Gianvito Rossi, o pălărie roșie cu boruri largi și o geantă de umăr dreptunghiulară roșie cu o fundă mică, de la Miu Miu.

În ceea ce privește bijuteriile, Kate a purtat două piese importante care au aparținut cândva Prințesei Diana: inelul de logodnă cu safire și diamante, bineînțeles, și un set de cercei cu safire și diamante asortate.

De asemenea, Kate a participat și la o recepție la Palatul Buckingham pentru a-l onora pe Yoon Suk Yeol și pe Kim Keon Hee.

Pentru dineul regal, prințesa de Wales a purtat o rochie lungă, albă și mănuși lungi, pe care a accesorizat-o cu o tiară din diamante strălucitoare.

Potrivit People, Prințesa de Wales a purtat această tiară pentru prima dată. Se numește tiara Strathmore Rose și nu a mai fost purtată de un membru al familiei regale din anii 1930. Tiara face parte din colecția Reginei Mame și, potrivit The Court Jeweller, accesoriul provine de la tatăl Reginei Mame, care a fost conte de Strathmore și Kinghorne.

Bijuteria a fost un cadou de nuntă când s-a căsătorit cu Prințul Albert (viitorul rege George al VI-lea, tatăl reginei Elisabeta). Kate este doar a doua persoană care poartă tiara Strathmore Rose în public. 

Articol recomandat de sport.ro
Variantă de antrenor pentru Gigi Becali la FCSB? Tehnicianul a răspuns fabulos: „Să o luăm sincer!”
Variantă de antrenor pentru Gigi Becali la FCSB? Tehnicianul a răspuns fabulos: „Să o luăm sincer!”
Citește și...
Sting a făcut spectacol la Untold, în fața a zeci de mii de fani. Artistul a salutat publicul în limba română

Cluj Arena a fost plină joi seară, la concertul celebrului Sting. 

Tot ce trebuie să știi înainte de Summer Well 2026. Ghidul complet pentru ediția aniversară de 15 ani

PARTENERIAT. Countdown-ul aproape s-a încheiat. În doar câteva zile, Domeniul Știrbey din Buftea devine din nou locul în care zeci de mii de oameni vin pentru trei zile de muzică, artă, nopți lungi și experiențe care definesc vara.

Burlacii: Foc în Paradis începe pe 14 septembrie la PRO TV și pe VOYO. Un nou reality show plin de tentații și provocări

Din 14 septembrie, „Burlacii: Foc în Paradis” aduce la PRO TV și pe VOYO o competiție în care iubirea și tentația merg mână în mână.

Recomandări
Ședință extraordinară de Guvern pentru criza energetică. Consumul industrial poate fi limitat, ”cetățenii sunt exceptați”

Guvernul se reuneşte vineri într-o şedinţă extraordinară pentru a adopta noi măsuri în contextul crizei energetice. Premierul interimar Ilie Bolojan a anunțat joi că Executivul va autoriza Transelectrica să limiteze consumul industrial, dacă este cazul.

Dunărea crește ușor la intrarea în țară. Ce prognoze au făcut hidrologii pentru următoarele zile

Debitul Dunării, la intrarea în ţară, se situa, vineri, la 1.400 mc/s, însă va exista o tendinţă de creştere până la 1.450 mc/s, la jumătatea săptămânii viitoare, reiese din prognoza publicată de Institutul Naţional de Hidrologie şi Gospodărire a Apelor.

Pe lângă căldură, ANM anunță vijelii și averse torențiale în numeroase județe din România. Zonele vizate

Valul de căldură persistă pe teritoriul României. Meterologii au prelungit vineri dimineață avertizările meteo de caniculă, dar și de vijelii.