JO 2012. Flavius Koczi a irosit ultima sansa a gimnasticii masculine de a lua o medalie

×
Publicitate

Campion european la sarituri anul acesta, Koczi a reusit doar locul 7 in finala. Sperante mari avem marti, cand Catalina Ponor, Larisa Iordache si noua campioana olimpica, Sandra Izbasa, intra in concurs la sol si barna.

Campion european la sarituri, Flavius Koczi, in varsta de 24 de ani, n-a fost astazi in cea mai buna forma. Prima saritura a executat-o bine, insa la a doua a fost depunctat pentru ca nu i-au reusit decat doua intoarceri din trei. Insuficient pentru a-si indeplini visul de a obtine o medalie olimpica.

Pana acum la Londra s-a clasat al saptelea la sol, aparat la care a obtinut aurul anul trecut la Berlin.

Iar la finala de individual compus a decis sa nu participe, gest care a provocat stupoare si i-a adus o multime de critici. Flavius a anuntat ca va face dezvaluiri pe aceasta tema la revenirea in tara.

Intre timp, medalia de aur obtinuta ieri de Sandra Izbasa l-a adus in Cartea Recordurilor pe Octavian Bellu. El a devenit antrenorul de gimnastica feminina cu cele mai multe medalii din lume, 285.

Citește și
Eduard Carol Novak a castigat medalia de ARGINT la Jocurile Paralimpice de la Londra
Eduard Carol Novak a castigat medalia de ARGINT la Jocurile Paralimpice de la Londra

Dupa finala de ieri, Sandra Izbasa l-a emotionat pana la lacrimi pe antrenorul Bellu, cand si-a scos medalia de aur abia primita si a asezat-o la gatul lui, in semn de recunostinta.

La fel de impresionanta e povestea atletului Erick Barrondo, din Guatemala. Atletul a castigat ieri o medalie de argint, prima din istorie pentru tara lui, la proba de 20 de kilometri mars.

Ca sa se ambitioneze, inainte de plecarea la Londra, Barrondo si-a confectionat o medalie din piatra. S-a pozat cu ea la gat, in fata casei saracacioase in care locuieste, iar imaginea a facut inconjurul lumii.

Finala suprema a intrecerii de atletism, cursa de 100 de metri, n-a fost lipsita de incidente. O sticla aruncata pe pista de un spectator beat aproape ca a pus in umbra medalia de aur obtinuta de jamaicanul Usain Bolt. Dar faptasul n-a scapat nepedepsit. A avut ghinionul sa stea langa o judoka olandeza, care l-a pus la punct imediat.

17:45 Echipa nationala de polo a Romaniei a pierdut, luni, la JO de la Londra, meciul cu liderul grupei B, Serbia, scor 4-12 (0-3, 1-3, 0-4, 3-2), tricolorii incheind pe locul cinci si ratand astfel calificarea in sferturile de finala.

Iosif Chirila a luat startul in cea de-a doua semifinala, pe culoarul 5, alaturi de adversari din Marea Britanie, Mexic, Rusia, Franta, Canada, Belarus si Senegal.

Chirila s-a clasat pe locul al 5-lea, la probele de 250 si 500 metri, al 6-lea la 750 de metri, pentru a incheia cursa pe aceeasi poziţie, cu timpul de 4:07.794 minute, ratand calificarea in finala.

In calificari, Iosif Chirila a castigat seria a treia, cu timpul de 4:05.863 minute.

In finala probei s-au calificat primii patru sportivi din fiecare dintre cele doua semifinale. Finala la canoe simplu pe 1000 de metri va avea loc miercuri.

Programul sportivilor romani care vor evolua in cea de-a zecea zi a Jocurilor Olimpice de la Londra:

Ora 11.54: Canoe (Eton Dorney) - C1-1000 m - calificari + semifinale (ora 13.14) - Iosif Chirila;

Ora 16.10: Polo (Olympic Park - Water Polo Arena) - Grupa B - Romania - Serbia;

Ora 17.41: Gimnastica (North Greenwich Arena - O2) - finalele pe aparate (masculin) - Flavius Koczi - sarituri

Flavius Koczi

Ora 21.20: Atletism (Olympic Park - Olympic Stadium): Andreea Ograzeanu - 200 m (feminin) - serii.

Citeste si: Cum iti incurajezi copilul sa faca mai mult sport

 

Articol recomandat de sport.ro
Cauza accidentului tragic de pe DN6 cu microbuzul spulberat frontal de tir. ”Activat în mod neașteptat”
Cauza accidentului tragic de pe DN6 cu microbuzul spulberat frontal de tir. ”Activat în mod neașteptat”
Citește și...
Eduard Carol Novak a castigat medalia de ARGINT la Jocurile Paralimpice de la Londra
Eduard Carol Novak a castigat medalia de ARGINT la Jocurile Paralimpice de la Londra

Eduard Carol Novak a castigat medalia de argint la contratimp individual in cadrul concursului de ciclism de la Jocurile Paralimpice de la Londra, aducand a doua medalie pentru Romania dupa aurul de la urmarire.

Eduard Novak, locul 7 la ciclism pe pista la Jocurile Paralimpice
Eduard Novak, locul 7 la ciclism pe pista la Jocurile Paralimpice

Eduard Novak a ocupat locul 7 in proba de ciclism pe pista 1 kilometru din cadrul Jocurilor Paralimpice de la Londra.

Eroii Romaniei de la JO 2012 au fost decorati de Antonescu: "Ce faceti voi pentru Romania e MAXIM"
Eroii Romaniei de la JO 2012 au fost decorati de Antonescu: "Ce faceti voi pentru Romania e MAXIM"

Presedintele interimar Crin Antonescu si prim-ministrul Victor Ponta i-au decorat pe sportivii romani prezenti la JO 2012 pentru medaliile obtinute.

Recomandări
Friedrich Merz: „România este țara care ne apără pe toți, iar flancul sudic al NATO trebuie apărat mult mai bine în viitor”
Friedrich Merz: „România este țara care ne apără pe toți, iar flancul sudic al NATO trebuie apărat mult mai bine în viitor”

România va produce echipamente militare alături de Germania, cu bani europeni. 

Șoferul care a provocat tragedia cu 7 morți din Timiș ar fi consumat canabis. Momentele cheie de dinaintea impactului
Șoferul care a provocat tragedia cu 7 morți din Timiș ar fi consumat canabis. Momentele cheie de dinaintea impactului

Ancheta în cazul accidentului grav din Timiș, în care și-au pierdut viața șapte suporteri ai echipei PAOK Salonic, antrenată de Răzvan Lucescu, ridică noi semne de întrebare.

Inundațiile au făcut prăpăd în mai multe județe. Apele au acoperit sute de hectare și au pătruns în gospodării
Inundațiile au făcut prăpăd în mai multe județe. Apele au acoperit sute de hectare și au pătruns în gospodării

Inundațiile au lovit marți noapte mai multe localități din Dolj. În câteva ore, apele au acoperit sute de hectare de teren și au ajuns până în gospodării, lăsând în urmă pagube însemnate și oameni disperați.