Scolile din Capitala, mereu in reparatii

Doar cateva scoli din Bucuresti vor fi  renovate pana la inceperea noului an scolar.

Problema: daca dintre 100 de scoli din Bucuresti, aflate in reparatii de o vesnicie, doar 8 vor fi gata, la 15 septembrie, cand vor fi renovate, toate institutiile de invatamant, din Romania, care au nevoie de lucrari? Raspuns corect: niciodata.

Primarul Capitalei, a mers in inspectie, pentru a se asigura, ca macar in aceste 8 unitati, aproape terminate, va suna clopotelul. Prima institutie vizitata - scoala numarul 174 din sectorul 6. 
Este una dintre cele opt in care se va intampla minunea - pana la 15 septembrie lucrarile vor fi gata.
Firma de constructii este totusi la limita. 

Pana la deschiderea anului scolar trebuie sa monteze cateva usi, sa asfalteze curtea si sa faca ordine in cladire.

Lucrurile stau ceva mai bine la scoala numarul 22 din sectorul 3, unde muncitorii mai au doar de montat cateva cabluri.


Dupa doi ani de santier in 100 de scoli lucrarile derulate prin proiectul cu Banca Europeana de Investitii nu se vor termina prea curand. Pentru ca firmele nu au facut la timp reparatiile, primaria a reziliat contractele cu ele.


Pana atunci, insa copiii din scolile-santier vor avea de suferit. Vor fi repartizati in alte institutii, care sunt si asa pline.

Articol recomandat de sport.ro
Clara a spus totul despre iubitul cu 53 de ani mai în vârstă: ”Primesc multe critici”
Clara a spus totul despre iubitul cu 53 de ani mai în vârstă: ”Primesc multe critici”
Citește și...
Ziua Crucii a fost sarbatorita joi in orasul Buftea!

Peste 1.000 de locuitori, dar si autoritatile judetene si locale, au asistat la o ceremonie emotionanta in cinstea eroilor neamului.

Trafic de groaza in Capitala in Vinerea Mare! S-a circulat bara la bara

Goana dupa miel si cozonac n-a fost deloc... goana. Masinile abia s-au tarat, una dupa alta, pe strazile pline de soferi.
Circulatia a fost cu adevarat imposibila in zonele cu centre comerciale si spre iesirile din oras.

Parcurile din sectorul 3 al Capitalei, interzise pentru biciclisti

"Interzis biciclistilor!" Iata un anunt care "infloreste" in parcurile din sectorul 3 al Capitalei. Decizia a fost luata in urma cu doua saptamani pentru ca oamenii s-ar fi plans ca nu mai au loc pe alei din pricina bicicletelor.

Recomandări
„Iadul abia acum începe”. Ucraina continuă să izoleze Crimeea de ruși. De ce „trofeul” lui Putin a devenit marea sa povară

Ucraina își intensifică campania de izolare a Crimeei ocupate ilegal de ruși, în 2014, lovind rutele logistice, podurile, infrastructura energetică și instalațiile de combustibil.

Investițiile cerute de NATO ar putea impulsiona economia Europei - studiu. Domeniile care vor câștiga cel mai mult

Țările NATO ar putea genera un impuls de 822 de miliarde de euro pentru economia Europei prin investițiile în infrastructură, arată un studiu recent.

Ploi torențiale, vijelii și grindină. ANM a emis o avertizare pentru București și alte 26 de județe | HARTĂ

Administrația Națională de Meteorologie (ANM) a emis o atenționare de instabilitate atmosferică, valabilă în intervalul 12 iulie, ora 12:00 – 13 iulie, ora 02:00, pentru mai multe zone din țară.