Trei ani de închisoare pentru o fostă angajată CEC Bank, acuzată de delapitare

×
Publicitate

Una dintre cele două surori, foste angajate ale CEC Bank din Zlatna care au delapidat conturile clienţilor, a fost condamnată la trei ani de închisoare cu executare, de Tribunalul Alba.

 Împreună cu sora ei, femeia ar fi furat aproape două millioane de euro. Decizia nu este definitivă și poate fi atacată la Curtea de Apel.

Cele două surori sunt bănuite că, timp de patru ani, au sustras bani din depozitele bancare a 300 de clienţi. Ele au profitat de naivitatea oamenilor şi îi convingeau să se întâlnească în afară băncii ca să le dea dobânda, sub pretextul că le fac un serviciu şi nu mai stau la coadă. Însă, de fapt, ele nu înregistrau banii în sistem.

Instanţa a hotărât că femeia condamnată la trei ani de închisoare şi care şi-a recunoscut vina să plătească peste patru milioane de lei şi 236.000 de euro. Sumele au fost achitate deja de agenţia CEC unui număr de 160 de clienţi.

Dacă decizia de acum rămâne definitivă, alte câteva zeci de persoane nu îşi vor mai recupera economiile şi vor fi nevoiţi să deschidă procese civile ca să fie despăgubiţi.

Sora femeii arestate este cercetată pentru complicitate, în stare de libertate.

Articol recomandat de sport.ro
FOTO Noua bestie de 1.600 CP de la Bugatti! Există un singur exemplar în lume
FOTO Noua bestie de 1.600 CP de la Bugatti! Există un singur exemplar în lume
Citește și...
Ministrul Justiţiei a primit plângerea parlamentarilor la adresa lui Kovesi: "Vom face ceva"

Tudorel Toader a primit scrisoarea Comisiei parlamentare de anchetă privind alegerile din 2009 prin care este "pârâtă" şefa DNA, care nu s-a prezentat la audieri

Liviu Dragnea, sechestru de peste 127 milioane de lei în dosarul TelDrum. Huiduieli și îmbrânceli la DNA

Liviu Dragnea a ajuns, marţi seară, la ora 17:30, la DNA, unde a fost anunţat de către procurorii anticorupţie că i-a fost pus sechestru pe bunuri în dosarul Tel Drum.

A treia amânare în dosarul fostului ministru Cristian David, acuzat că a luat mită 500.000 euro

Magistraţiia au amânat decizia în procesul în care fostul ministru de Interne Cristian David a fost trimis în judecată sub acuzaţia că ar fi primit mită jumătate de milion de euro pentru a interveni la fostul prefect de Buzău.

Recomandări
Moscova s-a răzbunat: un angajat al Ambasadei României a fost declarat „persona non grata”. MAE, reacție rapidă

Rusia a declarat un angajat al Ambasadei României la Moscova „persona non grata”, a anunţat joi Ministerul de Externe rus, informează Interfax.

Cum vor fi împărțite cele 16,6 miliarde de euro din SAFE. Guvernul a aprobat repartizarea fondurilor

Guvernul a aprobat joi repartizarea fondurilor din Instrumentul „Acțiunea pentru securitatea Europei" (SAFE). Peste 16,6 miliarde de euro pentru securitatea Europei vor ajunge în România.

Alertă pe Dunăre: Guvernul pregătește scenariul extrem pentru Cernavodă. „Răcire în circuit închis”

Pentru a restabili capacitatea de răcire a Centralei Nuclearelectrice (CNE) Cernavodă, astfel încât să fie repusă în funcțiune.