Nelu Tătaru cere strămutarea la Iaşi a dosarului în care este judecat pentru luare de mită

62490210

Fostul ministru al Sănătăţii şi preşedinte al PNL Vaslui, Nelu Tătaru, solicită strămutarea la Iaşi a dosarului în care este judecat pentru luare de mită.

La termenul care a avut loc, miercuri, la Tribunalul Vaslui, avocata Sandra Grădinaru a cerut, pe lângă strămutarea cauzei, şi depunerea la dosar a tuturor înregistrărilor efectuate în dosar.

"Am solicitat instanţei să pună în vedere DNA - Serviciul Teritorial Iaşi să pună la dosarul cauzei toate înregistrările care s-au efectuat timp de trei luni de zile, pentru că ceea ce au făcut procurorii anticorupţie a fost să depună doar aspecte care ar fi în defavoarea domnul Nelu Tătaru şi au făcut o selecţie trunchiată a înregistrărilor din dosar. Noi n-am avut posibilitatea să vedem niciodată toate înregistrările care s-au făcut în această cauză şi cred că este util nu doar pentru apărare, ci şi pentru judecătorul care trebuie să pronunţe o soluţie în această cauză să aibă acces la întreg dosarul de urmărire penală. (...) Este extrem de relevant pentru că timp de trei luni un om a fost înregistrat, s-a intervenit în viaţa lui privată, o intruziune fantastică în viaţa sa privată, o intruziune în viaţa pacienţilor şi atunci noi considerăm că pentru aflarea adevărului se impune să fie depus la dosarul cauzei întregul material înregistrat, şi nu doar o trunchiere selectivă pe care a făcut-o procurorul după bunul plac", a precizat avocata lui Nelu Tătaru.

Fâcând referire la recenta dispoziţie a Înaltei Curţi de Casaţie şi Justiţie (ICCJ) care a decis că poliţiştii DGA pot fi delegaţi de procurori exclusiv la cauze care vizează angajaţi ai Ministerului de Interne, avocata Sandra Grădinaru a menţionat că această hotărâre face dreptate în numeroase cauze, printre care şi cea lui Tătaru.

"Noi am solicitat instanţei încă de când era dosarul la ÎCCJ să constate că majoritatea actelor de urmărire penală în cauză au fost efectuate de către lucrători din Direcţia Generală Anticorupţie, şi nu de către comisarii din Direcţia Naţională Anticorupţie aşa cum ar fi fost normal, deşi domnul Tătaru nu este personal MAI. Această excepţie noi am invocat-o de-a lungul anilor în multe dosare, instanţa a respins-o ca nefondată, iată că ÎCCJ a venit şi a făcut dreptate şi susţine că nu se poate ca lucrători la DGA să vină să monteze camere, să facă acte de urmărire penală în cauză, să apară cu tehnică, să umble după bunul plac printr-un spital", a declarat Sandra Grădinaru.

Acuzațiile aduse de procurori

Fostul ministru al Sănătăţii Nelu Tătaru a fost trimis în judecată de procurorii Direcţiei Naţionale Anticorupţie într-un dosar în care este acuzat că ar fi primit mită, ca medic, sume de bani cuprinse între 100 şi 500 de lei, precum şi bunuri alimentare.

Procurorii anticorupţie au informat că, în perioada 3 aprilie - 12 iulie 2024, în calitate de medic specialist în cadrul Spitalului Municipal "Dimitrie Castroian" Huşi, Nelu Tătaru ar fi primit cu titlu de mită sume de bani cuprinse în general între 100 şi 500 de lei, precum şi bunuri alimentare, de la 45 de persoane (pacienţi/aparţinători), în legătură cu îndeplinirea îndatoririlor sale de serviciu în calitate de medic specialist, respectiv intervenţii chirurgicale, consult pacienţi ori eliberare de reţete medicale.

Articol recomandat de sport.ro
Iubita lui Lamine Yamal, interzisă pe TikTok: „Eram supărată!”
Iubita lui Lamine Yamal, interzisă pe TikTok: „Eram supărată!”
Citește și...
Judecătoarea cunoscută pentru propoziția „M-a sunat Lia” se întoarce în magistratură după cinci luni de la pensionare

Judecătoarea Ionela Tudor, devenită celebră pentru propoziţia „m-a sunat Lia", se reîntoarce în magistratură, urmând să activeze la Tribunalul Ilfov.

Hotărâre CJUE: Prescripția nu poate bloca dosarele pe rol pentru fraude grave cu fonduri UE. Curtea respinge poziția ÎCCJ

Curtea de Justiție a Uniunii Europene a pronunțat joi, 16 iulie, o decizie cu efecte majore pentru sistemul judiciar român în cazul „Lin II”, cu privire la prescripție în dosarele cu prejudicii ale UE.

Bărbat din Neamț, în arest preventiv după ce a primit un colet din străinătate. Ce au găsit procurorii când au deschis cutia

Un bărbat din judeţul Neamţ a fost arestat preventiv pentru trafic și consum de droguri. 

Recomandări
Canicula a pus stăpânire pe București și 13 județe. Urmează o schimbare bruscă a vremii, cu furtuni și ploi torențiale

După câteva zile în care temperaturile au crescut treptat, canicula s-a instalat în București și 13 județe din țară. La prânz, căldura a devenit greu de suportat, iar disconfortul termic i-a convins pe mulți să renunțe la activitățile în aer liber.

Legea salarizării provoacă nemulțumiri. Sindicatele din Educație și Sănătate amenință cu proteste și grevă generală

Noua formă a proiectului legii salarizării naște nemulțumiri în rândul angajaților din Educație, Sănătate și Asistență Socială.

ANALIZĂ. De ce va avea Marea Britanie un nou prim-ministru fără alegeri. Andy Burnham, așteptat la Regele Charles al III-lea

Andy Burnham, politician veteran al Partidului Laburist și fost primar popular al regiunii Greater Manchester, urmează să devină luni următorul prim-ministru al Marii Britanii.