Robotul Bruce Pepper, noul "angajat" al aeroportului Zaventem. Ce face pentru calatori si cu ce informatii ii ajuta

×
Publicitate

A inceput sezonul concediilor si marile aeroporturi din toata lumea sunt zilnic adevarate furnicare. In acest context, calatorii care vor ajunge pe aeroportul Zaventem din Bruxelles pot primi ajutor din partea unui angajat mai putin obisnuit.

Este vorba despre un robotel umanoid, care pare sa fie de mare ajutor.

"Numele meu e Bruce Pepper. Sunt noul angajat al aeroportului. Sunt incantat sa va cunosc", se prezinta robotul.

Robotelul umanoid ii intampina pe pasageri imediat dupa ghiseele de predare a bagajelor. Poate "citi" biletele si da informatii despre zbor, cum ar fi numarul portii de imbarcare, dar ofera si indicatii pentru a ajunge acolo. Le spune calatorilor si unde este cea mai apropiata toaleta.

"E prima data cand vad un asemenea robot. Copiii se poarta natural cu el, desi nici ei n-au mai vazut unul. Cred ca pentru ei va fi o minunata amintire din vacanta" - spune un calator.

"Angajatul" a invatat si sa interactioneze cu micutii. Stie si cateva jocuri interactive ca sa-i distreze pe copii.

"Poate sa comunice cu cei mici, face selfie cu ei si stie sa loveasca pumnul. E un robot modern", este descris de catre "colegi".

Pentru adulti are recomandari diverse. Le spune ce restaurante si cafenele sunt in aeroport si ce oferte are fiecare.

In plus, stie si care este vremea in orasul de destinatie al fiecarui calator si poate oferi prognoza meteo pe toata durata sejurului.

Robotul isi va incepe munca pe aeroportul din Zaventem de luni. In aceasta saptamana se afla in perioada de proba. Dar nu ii va inlocui pe angajatii din aeroport.

Alti roboti umanoizi asemanatori ii intampina deja pe clientii unor clinici din Belgia.

Articol recomandat de sport.ro
FOTO Ce nu s-a văzut la TV. Gestul făcut de Gică Hagi după Georgia - România
FOTO Ce nu s-a văzut la TV. Gestul făcut de Gică Hagi după Georgia - România
Citește și...
Iohannis, la Innovation Labs: Digitalizarea scăzută a economiei şi a administraţiei este o realitate

Klaus Iohannis a declarat luni seară, la Innovation Labs 2018, că sectorul digital este o componentă vitală pentru dezvoltarea României, dar că, în pofida evoluţiei României în domeniul IT, nu stăm foarte bine la capitolul competenţelor digitale.

Experți și antreprenori vor prezenta viziunea lor despre viitorul tehnologiei la iCEE.fest 2018

Experți în transformarea digitală, antreprenori de succes pe plan global, autori de filme si cărți cunoscute vor prezenta viziunea lor despre viitorul tehnologiei la iCEE.fest 2018

iLikeIT. Jocurile săptămânii

George Buhnici vine cu recomandări de jocuri interesante pentru weekend.

Recomandări
Trei generali sunt în atenția anchetatorilor în dosarul șefului Armatei. Cum ar fi fost influențate locurile la buget

Armata Română este zguduită de un scandal de corupție, chiar la vârf.

CSM susţine că proiectul noii legi a salarizării a fost iniţiat cu încălcarea „flagrantă” a Constituţiei

Consiliul Superior al Magistraturii (CSM) a transmis, marţi, că proiectul de lege privind salarizarea pentru personalul plătit din fonduri publice a fost iniţiat cu încălcarea flagrantă a dispoziţiilor constituţionale şi legale.

Filmul crimei din Piatra Neamț, unde un polițist a fost ucis de fiul său. Ce le-ar fi spus martorilor după ce a comis fapta

S-au derulat scene îngrozitoare în centrul orașului Piatra Neamț. Un bărbat de 50 de ani, polițist la Serviciul de Permise și Înmatriculări, a fost înjunghiat și ucis pe stradă chiar de fiul său.