iLikeIT. Cat de usor poate fi spart un router wireless. Metodele prin care va puteti apara de atacurile hackerilor

×
Publicitate

Toata lumea are un router wireless pe acasa. Pare un lucru bun, insa exista si o fata intunecata a raspandirii reteleleor wi-fi.

Multe retele sunt vulnerabile, situatie in care datele tale devin expuse. Fie nu au parola, fie merg pe una banala. Nu e cazul sa te-apuci sa umbli prin setari fix in secunda asta. Dar n-ar strica sa vezi materialul urmator. O sa afli cat de mult te... descopera o conexiune wi-fi tocmai atunci cand iti ofera... acoperire.

Peste 50% din routerele wireless folosite in Romania sunt vulnerabile. Statistica este confirmata de o plimbare de numai 5 minute cu masina, printre blocurile inalte din Capitala. La unele routere parola poate fi sparta in doua secunde, fiindca au parola de tip WEP, o tehnologie de criptare folosita in anii 90.

Cum au ajuns pozele de Facebook ale unei tinere din Marea Britanie pe un site porno. "M-am simtit dezgolita"

Iar la altele, proprietarul nu a mai pus parola. A scos dispozitivul din cutie, l-a cablat la internet si… cam atat. E ca si cum ai pleca in vacanta si ti-ai lasa usa nu descuiata, ci deschisa!

Ce se poate intampla daca cineva rau intentionat se conecteaza la routerul tau nesecurizat? O aplicatie gratuita, care poate fi descarcata si din PlayStore. Soft-ul face ca telefonul sa intermedieze schimbul de informatii dintre router si calculatorul victimei. Mijlocul rautatilor este tot telefonul. Cu el poti, de exemplu, sa inlocuiesti imaginile de pe un site cu... ce doresti.

Toate astea nu s-ar intampla daca router-ul ar primi si o parola. Dureaza trei minute sa il setezi corect. In spatiile publice, insa, chiar si un router cu parola poate sa aiba probleme. Specialistii de la Kaspersky au descoperit hackeri care spargeau retelele fara fir ale hotelurilor de 5 stele ca sa fure informatii de la oameni de stat, manageri si directori de companii.

Inca un sfat: incercati sa evitati routerele fara parola din spatiile publice, cum ar fi cafenelele sau restaurantele. Sau macar instalati un antivirus pe telefon, tableta, laptop si limitati-va la operatiuni basic. In niciun caz nu folositi date importante, precum conturi bancare sau adrese.

Articol recomandat de sport.ro
Reacția presei americane după cursa istorică a lui David Popovici de la Paris
Reacția presei americane după cursa istorică a lui David Popovici de la Paris
Citește și...
Ce vi se poate intampla daca deschideti telefonul mobil in avion. "Am descoperit suspecti de crime"

Autoritatile americane au creat un dispozitiv de spionare din avion, care colecteaza date de la telefoanele mobile

iLikeIT. Mancare gustoasa si sanatoasa din doua click-uri. Cum comandam pranzul de pe smartphone sau tableta

Mancare gustoasa si sanatoasa din doua click-uri? Suna bine, mai ales cand o gateste un bucatar priceput in locul tau.

ANIMATIE GRAFICA. Camera drona care se poarta ca bratara, isi ia zborul si iti face selfie-uri. Cand ar putea ajunge pe piata

O companie din Statele Unite se pregateste sa duca ideea de selfie la un nou nivel. A creat o camera de filmat portabila care are forma unei bratari si isi ia zborul asemenea unei drone.

Recomandări
Ce urmează după oprirea centralei de la Cernavodă. Măsurile anunțate de Guvern pentru următorii ani

În plină criză energetică, cu centrala de la Cernavodă deconectată din cauza secetei, Guvernul anunță noi măsuri pentru a evita pe viitor astfel de situații.

Sute de turiști și localnici, salvați cu bărcile de pe o plajă din Halkidiki. Flăcările au ajuns aproape de hoteluri

Un incendiu uriaș izbucnit în peninsula grecească Halkidiki, atât de iubită de români, a semănat groaza în rândul turiștilor și localnicilor. 

David Popovici, campion european la 200 m liber. Românul a reușit o performanță unică în istoria Campionatelor Europene

David Popovici a câștigat medalia de aur în proba de 200 m liber la Campionatele Europene de natație de la Paris. Românul a devenit astfel primul înotător din istorie care reușește dubla 100 m - 200 m liber la trei ediții ale Europenelor.