iLikeIT. Agricultura cu drone si senzori. Cum functioneaza proiectul premiat la Innovation Labs

×
Publicitate

Cand spunem ca tehnologia si internetul ne schimba vietile nu ne trece neaparat prin minte ca ar putea fi vorba si despre modul in care culegem roadele campului.

Cativa tineri preocupati de tehnologiile moderne vin cu idei care promit sa faca viata fermierilor mai usoara si mai rentabila.

Serafim este echipa care a castigat editia din acest an a Innovation Labs, cu premiul „Best Business”, cu un proiect destinat agriculturii. Echipa sustine o agricultura de precizie prin monitorizarea starii culturilor, cu ajutorul senzorilor, a dronelor si a solutiilor de ultima ora de comunicatie la distanta. Serafim culege si transmite date in timp real privind parametrii de aer si sol pe suprafete intinse, elaborand si harti aeriene ale suprafetelor agricole. Astfel, solutia lor ajuta fermierii sa reactioneze rapid la evolutiile de pe teren, reducand costurile precum si consumul de pesticide. Mai multe informatii pe pagina de Facebook a echipei si pe site-ul oficial.

TRusT  este echipa care a castigat simpatia publicului si a juriului, primind astfel premiul pentru „Best Pitch”. Aceasta echipa dezvolta o platforma web prin care micii producatori agricoli se pot asocia cooperativelor agricole din apropiere pentru a-si desface, mai apoi, produsele in hipermarketuri. Solutia propusa apeleaza la comunicarea prin SMS, pentru a fi usor accesibila tuturor agricultorilor interesati si pentru a nu depinde de o conexiune la internet. Acest proiect are deja un parteneriat in Italia, unde a a fost implementat prima data, cu succes. Mai multe informatii pe site-ul oficial.

 

Articol recomandat de sport.ro
Sărbătorita zilei! Diana Bulimar, la 31 de ani
Sărbătorita zilei! Diana Bulimar, la 31 de ani
Citește și...
Selfie la mii de metri in aer cu Piccard, pilot pe avionul solar. Imaginile au devenit virale pe internet

Pilotul avionului solar a facut un selfie in timp ce se afla la mii de metri in aer.

iLikeIT. Masurarea glicemiei adusa in era telefoanelor inteligente. Aplicatia care spune in timp real starea diabeticilor

Pentru doua milioane de romani, o viata normala inseamna sa invete sa traiasca, asta desi sufera de diabet zaharat. Masurarea glicemiei este insa o operatiune care are nevoie de putina atentie din partea specialistilor IT.

Robotul pentru familie care face senzatie la Targul de tehnologie din Taipei. Ce stie sa faca Zenbo

Un robot care poate fi de mare ajutor in bucatarie se transforma si in fotograf personal...

Recomandări
Sindicatele, nemulțumite și de noua formă a legii salarizării. Proiectul reduce valoarea de referință la 4.000 de lei

Cele cinci confederaţii sindicale reprezentative la nivel naţional resping șinoua formă a proiectului Legii salarizării şi atrag atenţia că documentul este o nouă sursă de inechităţi, discriminări şi tensiuni sociale.

Legea integrității se întoarce în Parlament după decizia CCR. De ce amendamentul care îl vizează pe Fritz este constituțional

CCR și-a motivat decizia pentru legea integrității. Magistrații susțin, că amendamentul care l-ar costa mandatul pe Dominic Fritz este constituțional pentru că fapta produce efecte chiar dacă a avut loc înainte de intrarea legii în vigoare.

De la ce ar fi pornit incendiul de la Institutul Clinic Fundeni. Focul a fost stins și nu există victime

Intervenție contra cronometru sâmbătă dimineață la Institutul Clinic Fundeni, din Capitală. Un incendiu izbucnit într-o rezervă din secția de Chirurgie a dus la evacuarea promptă a zeci de pacienți.