Google lanseaza Google Play Books si in Romania. Ce carti electronice vor putea fi cumparate

e-book

Google a anuntat, joi, ca sectiunea de carti electronice este disponibila in Google Play si pentru utilizatorii din Romania, incepand din aceasta saptamana.

Potrivit unui comunicat remis MEDIAFAX, doritorii pot previzualiza carti de la editurile partenere, iar apoi le pot achizitiona din Google Play.

"Iubitorii de lectura vor putea descoperi si cumpara carti bestseller, aparitii noi, titluri clasice si multe altele, alaturi de milioane de jocuri si aplicatiile deja existente in magazinul Google Play", se spune in comunicat.

Conform sursei citate, "Google Play foloseste puterea cloud-ului pentru a gestiona divertismentul digital", astfel incat cei interesati pot cumpara o carte pe telefon si o pot avea disponibila instantaneu si pe computer sau tableta, iar lectura poate fi continuata oricand, din locul unde a fost intrerupta.

Utilizatorii pot descoperi, cumpara si citi carti de pe urmatoarele platforme: telefoane si tablete Android (utilizatorii pot achizitiona carti din Google Play si le pot citi imediat, cu ajutorul aplicatiei Google Play Books); computer - desktop (cartile pot fi cumparate din Google Play, iar apoi citite si din browser); iPhone si iPad (cartile pot fi citite in aplicatia Google Play Books).

Citește și
google
10 secrete Google: ce se intampla cu motorul de cautare daca tastati aceste cuvinte

Potrivit comunicatului, lectura poate fi continuata chiar si atunci cand nu exista o conexiune la internet, "ceea ce face Google Play Books un bun partener pentru un zbor lung sau o calatorie cu trenul".

In prezent, printre cartile disponibile pentru a fi cumparate de pe Google Play Books se numara "The Fall of Arthur" de J. R. R. Tolkien (la pretul de 56,16 lei), "Sanctus" de Simon Toyne (47,87 lei), "The Great Gatsby" de F. Scott Fitzgerald (11,11 lei), "Murder on the Orient Express" de Agatha Christie (25,76 lei) etc.

Fondat in 1998, de absolventii Universitatii Stanford Larry Page si Sergey Brin, motorul de cautare Google este in prezent o companie prezenta pe toate marile pietele globale.

Google are sediul central in Silicon Valley si birouri in America de Nord si de Sud, Europa si Asia.

Google a deschis, pe 1 noiembrie 2010, un birou in Bucuresti, echipa din Romania fiind coordonata de Dan Bulucea.

 

Articol recomandat de sport.ro
Reacția uluitoare a rușilor, după ce Anastasia Potapova a ales cetățenia austriacă: ”Ce a câștigat ea pentru noi?”
Reacția uluitoare a rușilor, după ce Anastasia Potapova a ales cetățenia austriacă: ”Ce a câștigat ea pentru noi?”
Citește și...
Bloomberg: Google ar putea infiinta propriul sau serviciu de televiziune online
Bloomberg: Google ar putea infiinta propriul sau serviciu de televiziune online

Google, operatorul celui mai popular motor de cautare la nivel mondial, discuta cu companii media infiintarea propriului sau serviciu de televiziune online, au declarat miercuri persoane apropiate situatiei, transmite Bloomberg.

10 secrete Google: ce se intampla cu motorul de cautare daca tastati aceste cuvinte
10 secrete Google: ce se intampla cu motorul de cautare daca tastati aceste cuvinte

Cu toate ca pagina de start a Google nu s-a schimbat foarte mult in ultimii 15 ani, de cand a fost lansat motorul de cautare, tehnologia de cautare a avansat enorm si continua sa avanseze.

Recomandări
Cine este favorit să îi ia locul Laurei Codruța Kovesi la șefia Parchetului European. Mandatul i se va încheia în 2026
Cine este favorit să îi ia locul Laurei Codruța Kovesi la șefia Parchetului European. Mandatul i se va încheia în 2026

Comisia pentru libertăţi civile a Parlamentului European a evaluat recent candidaţii preferaţi pentru postul de procuror-şef european, Andres Ritter obţinând cele mai multe voturi (46), informează un comunicat al PE.

Reforma pensiilor magistraților ar putea ajunge din nou la CCR. ÎCCJ decide astăzi dacă va sesiza Curtea
Reforma pensiilor magistraților ar putea ajunge din nou la CCR. ÎCCJ decide astăzi dacă va sesiza Curtea

Secţiile Unite ale Înaltei Curţi de Casaţie şi Justiţie se reunesc vineri pentru a decide cu privire la proiectul de lege care schimbă condiţiile de pensionare pentru magistraţi şi pentru care Guvernul şi-a asumat răspunderea în Parlament.

Vladimir Putin nu s-ar putea mulțumi doar cu „Novorusia”. Bucata de pământ cu care ar lega „de minune” Rusia
Vladimir Putin nu s-ar putea mulțumi doar cu „Novorusia”. Bucata de pământ cu care ar lega „de minune” Rusia

„Există posibilitatea ca americanii să trădeze Ucraina”. Emmanuel Macron a formulat acest grav avertisment, într-o discuție cu Zelenski și cu alți lideri europeni, pentru a analiza strategii de protejare a Kievului.