Cum se bea berea?

60567773

Vine vara, caldura mare. Iesi la terasa si parca ai pofta de o bere. Noi iti oferim un ghid de bune maniere la terasa:

Se mai intampla uneori, vara, sa uiti de numarul halbelor de bere consumate la terasa? Asta inseamna ca ai trecut berea in categoria bauturilor racoritoare bune sa stinga setea pe canicula. Ceea ce te include in categoria amatorilor de bere si nu a profesionistilor care stiu sa apecieze gustul amar si esenta unica a acestei bauturi.

Diferenta dintre a bea si a gusta sta intr-o arta pe care nu multi si-au facut timp sa o descopere, dar care poate fi desavarsita de cei care au rabdarea sa isi puna la incercare simturile. Asa ca, data viitoare cand comanzi o bere rece nu te grabi sa o seci dintr-un suflet. Acorda-i timp sa iti dezvaluie adevarate secrete ale gustului sau dulce-amarui.

Incanta-ti privirea

O gura insetata se va abtine cu greu sa nu goleasca paharul. Totusi, e bine sa lasi berea sa se “aseze” in pahar, sa ii observi culoarea si limpezimea. Ridic-o in lumina, ca un adevarat cunoscator, si descopera ce ai in pahar. Berile nefiltrate apar tulburi, iar unele particule din timpul fermentatiei se mai pot vedea in pahar. O bere pils va fi curata ca lacrima si aproape vei putea vedea prin ea.

Descopera-i aroma

Asemeni vinului, nici berea nu isi lasa la vedere aromele. Ca sa ii simti parfumul e nevoie sa o agiti putin, cat sa-i creezi un mic vartej din care sa se nasca notele subtile ale maltului si hameiului.

Citeste aici continuarea articolului

Articol recomandat de sport.ro
FOTO Dana Scîntei se iubește cu un portar din Serie A!
FOTO Dana Scîntei se iubește cu un portar din Serie A!
Citește și...
ASTA este bautura care costa cat un Ferrari

Se spune ca banii nu pot cumpara fericirea, dar cu o suma frumusica te poti apropia, totusi, putin de ea.

Alb sau rosu? Sec sau dulce? Cum alegi ce vin cumperi

Rosu sau alb, sec sau dulce, cu aroma fructata sau nu, vinurile au mai multe secrete in spatele lor decat cele pe care le citesti pe eticheta.

Renunta la bere si incerca un pahar de vin! Vezi care sunt avantajele

A venit vara si odata cu ea parca nu mai vrem sa auzim de mancaruri grele. Mancarurile usoare si bauturile mai slabe isi vor face loc incet, incet in dieta ta.

Recomandări
Ultima săptămână de PNRR. România a primit 13 miliarde de euro și mai are sute de ținte și jaloane de îndeplinit

România intră în ultima săptămână de implementare a PNRR, programul urmând să se încheie oficial la 31 august. Țara noastră are la dispoziție un buget de aproximativ 21 de miliarde de euro, format din granturi și împrumuturi.

Șase state europene vor să taxeze profiturile „excesive” ale companiilor petroliere

Şase ţări din Uniunea Europeană solicită o taxă comunitară excepţională aplicată companiilor petroliere, profiturile acestora explodând graţie războiului din Orientul Mijlociu, potrivit unei scrisori consultate sâmbătă de AFP.

Sindicatele, nemulțumite și de noua formă a legii salarizării. Proiectul reduce valoarea de referință la 4.000 de lei

Cele cinci confederaţii sindicale reprezentative la nivel naţional resping șinoua formă a proiectului Legii salarizării şi atrag atenţia că documentul este o nouă sursă de inechităţi, discriminări şi tensiuni sociale.