Studenții și profesorii protestează, marți, după reducerea locurilor la buget

×
Publicitate

Studentii celor mai mari universităţi din ţară anunţă un protest fără precedent, după ce ministrul Educaţiei Valentin Popa, a redus semnificativ numărul locurilor bugetate.

Marți, profesorii şi studenţii vor protesta în faţa Ministerului Educaţiei. Oficialul a lăsat de înţeles că ar putea reveni asupra repartizării şi că aceasta este una preliminară.

Studenţii de la Universitatea Bucureşti, „Babeș-Bolyai" din Cluj-Napoca, „Alexandru Ioan Cuza" din Iași, Academia de Studii Economice din București şi Universitatea de Vest din Timișoara i-au cerut ministrului Educaţiei într-o scrisoare deschisă să publice criteriile care au stat la baza alocării locurilor bugetate în universităţi.

Aceştia susţin că „modul în care Ministerul Educației a acționat nu poate decât să afecteze, din nefericire, încrederea deja zdruncinată în mediul universitar românesc."

Răspunsul ministrului Valentin Popa a venit luni după-amiază: „Este o repartizare preliminară. Diferenţa a fost repartizată relativ simplu, pentru susţinerea programelor prioritare, proporţional cu numărul de studenţi din programele care pot susţine aceste domenii. Am fost acuzaţi că am repartizat aceste locuri pe criterii politice. Nu este adevărat.”

La repartizarea pentru anul universitar 2018-2019, toate aceste universităţi de tradiţie au pierdut locuri la buget, fiind avantajate univeristatile mai mici, precum cea din Suceava, a cărui rector a fost până recent chiar ministrul Valentin Popa.

Universitatea Bucureşti a primit cu 454 de locuri mai puţin, ceea ce înseamnă, în total, o pierdere de 9 milioane de lei. Iar Babeş Bolyai din Cluj a pierdut 271 de locuri la buget.

Studenţii şi profesorii au decis să protesteze.

Până marți dimineața, aproape 2000 de persoane, printre care studenţi sau profesori, s-au arătat interesaţi de protestul care va avea loc la ora 13.00 în faţa Ministerului Educaţiei.

Evenimentul poartă numele „Solidaritate pentru Educaţie", iar printre cerinţele protestatarilor se număra inclusiv demisia ministrului Valentin Popa.

CLICK AICI pentru a instala GRATUIT aplicația Știrile ProTV pentru telefoane Android și iPhone!

Articol recomandat de sport.ro
FOTO A fost gimnastă de performanță și a devenit pilot de avion! "În ultimul an am zburat aproximativ 300.000 de kilometri"
FOTO A fost gimnastă de performanță și a devenit pilot de avion! "În ultimul an am zburat aproximativ 300.000 de kilometri"
Citește și...
Prima reacție a ministrului Educației în scandalul din învățământul universitar. ”O decizie preliminară”

Ministrul Educației, Valentin Popa, a susținut o declarație de presă în care a explicat decizia de reducere a locurilor bugetate de la mai multe universități de stat din marile orașe ale țării, decizie care a dus la proteste în mediul academic. 

Scandal uriaș în învățământ. Marile universități îi cer explicații ministrului Popa

Scandal fără precedent în învăţământ: Universitatea Bucureşti a anunţat că va da în judecată Ministerul Educaţiei, care i-a redus semnificativ numărul de locuri plătite din buget.

Universitatea din București, atac la alocările Ministerului Educației: ”Ură și răzbunare”

Universitatea din Bucureşti (UB) critică modul în care Ministerul Educaţiei a alocat cifrele de şcolarizare aferente anului universitar viitor pentru instituţiile de învăţământ superior membre ale Consorţiului Universitaria.

Recomandări
Lucian Pahonțu, reacție la acuzațiile privind Revoluția: „Întreaga activitate s-a derulat în conformitate cu normele legale”

Nicușor Dan a declarat că șeful SPP Lucian Pahonțu nu este în situația celor care au participat la acțiunile de reprimare a protestatarilor din Decembrie '89 și de la Mineriada din iunie 1990.

Două noi centrale, la Constanța și Arad, au fost racordate la Sistemul Energetic Național. Când vor începe să funcționeze

Premierul interimar Ilie Bolojan anunță că două proiecte importante de modernizare a sistemelor de termoficare, finanțate prin PNRR, au fost racordate la Sistemul Energetic Național. 

Nicușor Dan a promulgat legea ANI, care îl lasă fără funcție pe Dominic Fritz, fără să o trimită înapoi. Are și o explicație

Președintele Nicușor Dan a anunțat, vineri, că a promulgat Legea pentru modificarea și completarea unor acte normative în domeniul integrității în forma care i-a fost transmisă de către Parlamentul României, fără să o mai trimită înapoi, la reexaminare.