Ce trebuie să facă elevii care au fost repartizați la liceu. Totul despre dosarul de înscriere

62045427
Agerpres

Ministerul Educației a publicat rezultatele repartizării computerizate la liceu 2022, iar elevii care au fost repartizați trebuie să urmeze încă un pas pentru a fi admiși în clasa a IX-a și a începe anul școlar 2022-2023.

 

Următorul pas pentru confirmarea locului la liceu este depunerea dosarului de înscriere la secretariatul școlii la care au fost elevii repartizați. Aceștia trebuie să se prezinte la școală însoțiți de un părinte și să depună un dosar cu o serie de documente.

Ce trebuie să conțină dosarul de înscriere la liceu

Elevii care au fost repartizați la un liceu, trebuie să ajungă la secretariat în perioada 15-20 iulie și să depună dosarul de înscriere. 

Acesta trebuie să conțină următoarele documente:

1. Certificatul de naștere al elevului în original și copie
2. Cartea de identitate a elevului în original și copie, acolo unde este cazul
3. Cartea de identitate a părinților în original și copie
4. Sentință de divorț a părinților, acolo unde este cazul
5. O adeverință medicală eliberată de medicul de familie cu specificația „pentru admitere”
6. Foaia matricolă în original
7. Fișa medicală în original

Pe lângă aceste documente, la școală vor primi o cerere de înscriere pe care trebuie să o completeze.

 

Când se depune dosarul de înscriere la liceu

Potrivit calendarului admiterii în liceu 2022, elevii însoțiți de părinți trebuie să depună dosarul de înscriere în perioad 15-20 iulie.

Ei trebuie să fie atenți, însă, la programul secretariatelor liceelor la care au fost repartizați. Având în vedere că 15 iulie este vineri, există posibilitatea ca școlile să aibă program mai scurt.

De asemenea, sâmbătă și duminică 16-17 iulie, nu se lucrează, astfel că abia de luni se va relua programul de depunere a dosarelor.

Etapa a doua a repartizării computerizate

Pentru elevii care nu au fost repartizați la liceu din varii motive, urmează etapa a doua de repartizare. În a această etapă se pot înscrie candidații din seria curentă, precum și pentru cei din seriile anterioare care nu împlinesc 18 ani până la data începerii cursurilor anului școlar 2022-2023.

După prima etapă ed repartizare au rămas libere peste 4.990 de locuri la liceu și 6.850 de absolvenți de clasa a VIII-a au rămas nerepartizați.

Pe 25 iulie, pe site-urile inspectoratelor județene, vor fi afișate locurile rămase libere după încheierea primei etape de repartizare, iar începând cu a doua zi, elevii alături de copii pot să completeze fișele de înscriere.

Pe data de 6 august se vor anunța rezultatele etapei a doua și toți absolvenții claselor a VIII-a vor știi unde încep anul școlar 2022-2023.

Calendarul etapei a doua de repartizare la liceu 2022

► 25 iulie 2022: Afișarea centrului de admitere și a situației locurilor rămase libere

► 26 iulie 2022: Înscrierea candidaților pentru probele de aptitudini sau probele de verificare a cunoștințelor de limbă modernă sau maternă

► 27–28 iulie 2022: Desfășurarea probelor de aptitudini sau a probelor de verificare a cunoștințelor de limbă modernă sau maternă;

► 28-29 iulie 2022: Afișarea rezultatelor la probele de aptitudini.

► 1-3 august 2022: Primirea cererilor de înscriere a candidaților

► 4-5 august 2022: Repartizarea candidaților în etapa a doua, de către comisia de admitere.

► 6 august 2022: Transmiterea rezultatelor repartizării.

 

Articol recomandat de sport.ro
S-a aflat când va fi gata cel mai mare stadion din Europa!
S-a aflat când va fi gata cel mai mare stadion din Europa!
Citește și...
Vacanța de Paște 2026: Când începe vacanța de primăvară și când se vor întoarce elevii la şcoală

Elevii intră în vacanţă vineri după finalizarea cursurilor şi se vor întoarce la şcoală pe 15 aprilie, potrivit calendarului aprobat de Ministerul Educaţiei şi Cercetării.

Sindicatele din educație acuză ministerul că amână abuziv plata salariilor restante. Reacția Ministerului Educației

Federaţia Sindicatelor Libere din Învăţământ şi Federaţia Sindicatelor din Educaţie „SPIRU HARET" au acuzat, miercuri, Ministerul Educaţiei că blochează plata drepturilor salariale cuvenite cadrelor didactice, stabilite prin hotărâri judecătoreşti.

Rezultatele la simularea Evaluării Naționale: mai bune la Română, mult mai proaste la Matematică, față de 2025

O treime dintre elevii de clasa a opta au luat sub 5 la simularea Evaluării Naționale. Prin comparaţie cu anul trecut, rezultatele sunt mult mai slabe, la matematică, și ușor îmbunătățite, la limba română.

Recomandări
LIVE: Coiful de la Poiana Coţofeneşti şi două brăţări dacice din aur au fost prezentate de autoritățile din Țările de Jos

Coiful de la Coţofeneşti şi două brăţări dacice din aur au fost prezentate publicului de autorităţile din Țările de Jos în urmă cu puțin timp.

Misiunea Artemis 2 a NASA, primul zbor cu echipaj uman în jurul Lunii în peste 50 de ani, a fost lansată cu succes. VIDEO

Pentru prima dată după mai bine de 5 decenii, NASA a trimis oameni într-o călătorie în jurul Lunii. De la centrul spațial din Florida, misiunea Artemis 2 a fost lansată cu succes. 

Mulțumim, „Il Luce”! FRF: Mircea Lucescu și-a încheiat mandatul de selecționer

Federaţia Română de Fotbal a anunţat, joi, prin intermediul site-ului oficial, că antrenorul Mircea Lucescu şi-a încheiat mandatul de selecţioner al echipei naţionale a României.