„E un obicei unic și uimitor”. Colindătorii din Maramureș își pregătesc măștile și costumele pentru Sărbătorile de iarnă

×
Publicitate

E vremea colindelor, iar acolo unde încă se mai păstrează, obiceiul aduce multă bucurie privitorilor.

Colindătorii se pregătesc de spectacol cu măști și costume tradiționale. În Maramureș, pe străzile înguste din Cavnic, s-a dat zgomotos startul sărbătorilor de iarnă.

Brondoșii au ieșit la paradă costumați să alunge spiritele rele. Au zeci de clopote și măști tradiționale din blană de oaie cu ciucuri imenși. Pentru parada care durează câteva ore, se muncește de zor în ateliere.

La 58 de ani, un meșter a reușit cu greu să își găsească un ucenic.

Pycky Ilieș, meșter: Eu sunt cel mai vechi în meserie, din '82 fac așa ceva. Prima dată mi-a arătat un coleg în clasa a X-a cum se face șablonul, cum se taie. La Bogdan i-a plăcut și a zis că vrea și el. Când a venit el atunci am bătut 300 și ceva de clopote”.

Prețul unei măști e de câteva sute de lei, dar costumul întreg poate ajunge și la 2 mii de lei.

Bogdan Ungur, ucenic: Tot se lucrează manual. Au început și străinii să ne caute și în Spania, în Portugalia”.

Costumul tradițional se lasă din tata în fiu. Dar mai nou îl îmbracă și fetele.

Localnică: Cu acest obicei am crescut. A fost frate-miu, unchi-miu, fiul și taică-miu, la vremea lui”.

Tata brondoș:Da”.

Băiat: Alungăm spiritele rele”.

Turist: Mi se pare destul de frumos că lumea încă mai continuă”.

Anna, turistă din Japonia:E un obicei unic și uimitor. Sunt din Japonia”.

Obiceiul, vechi de peste trei secole, spune că brondoșii trebuie răsplătiți cu colaci și pălincă.

Articol recomandat de sport.ro
FOTO A fost gimnastă de performanță și a devenit pilot de avion! "În ultimul an am zburat aproximativ 300.000 de kilometri"
FOTO A fost gimnastă de performanță și a devenit pilot de avion! "În ultimul an am zburat aproximativ 300.000 de kilometri"
Citește și...
Anul 2024 va fi unul bisect - Ce înseamnă acest lucru și de ce este necesară o zi în plus

Ești pregătit pentru 2024? Acesta va fi unul bisect. De ce sunt necesari anii bisecți și cu ne ajută o zi în plus?  

Când pică Paștele ortodox și cel catolic în 2024. Explicația pentru care sunt date diferite pentru Învierea lui Iisus

Paștele este o sărbătoare cu dată variabilă, și de această zi depind alte sărbători, cum ar fi Rusaliile. Iată când pică Paștele ortodox și cel catolic în 2024 și ce zile libere vor avea românii.  

Peach Fuzz, culoarea anului 2024, a fost aleasă de institutul „Pantone” - ce simbolizează nuanța anului viitor

Peach Fuzz, culoarea anului 2024, a fost aleasă de institutul „Pantone” - ce simbolizează nuanța anului viitor. Autoritatea mondială în domeniul culorilor a vorbit: 2024 este anul "Peach Fuzz".  

Recomandări
Lucian Pahonțu, reacție la acuzațiile privind Revoluția: „Întreaga activitate s-a derulat în conformitate cu normele legale”

Nicușor Dan a declarat că șeful SPP Lucian Pahonțu nu este în situația celor care au participat la acțiunile de reprimare a protestatarilor din Decembrie '89 și de la Mineriada din iunie 1990.

Două noi centrale, la Constanța și Arad, au fost racordate la Sistemul Energetic Național. Când vor începe să funcționeze

Premierul interimar Ilie Bolojan anunță că două proiecte importante de modernizare a sistemelor de termoficare, finanțate prin PNRR, au fost racordate la Sistemul Energetic Național. 

Trump anunță „cel mai mare acord petrolier din istorie” cu Venezuela: „Va reduce considerabil prețul benzinei”

Preşedintele american Donald Trump a anunţat vineri încheierea unui acord în sectorul petrolier cu Venezuela, în virtutea căruia Statele Unite ar urma să-şi dubleze rezervele de petrol, transmit AFP şi Reuters.