Timișoara a îmbrăcat haine de sărbătoare. Patinoarul și roata panoramică, principalele distracții la Târgul de Crăciun

×
Codul embed a fost copiat

A venit și rândul Timișoarei să îmbrace haine de sărbătoare. Mii de oameni au asistat aseară la deschiderea Târgului de Crăciun și la aprinderea iluminatului festiv în orașul de pe Bega.

Patinoarul, roata panoramică şi altelierele pentru copii sunt doar câteva dintre atracţii.

Nu lipsesc nici zecile de căsuţe cu mâncare şi bunătăţi, dar preţurile le-au mai tăiat vizitatorilor din elan.

Piața Operei din Timișoara a fost neîncăpătoare aseară. Mii de oameni au venit să vadă cum sunt aprinse cele aproximativ 650 de mii de becuri colorate.

Femeie: „E prima oară.”

Citește și
calendar 2026
Zile libere 2026: Calendar complet, minivacanțe, sărbători legale și ponturi pentru planificarea concediului

Reporter: „Ce vă place cel mai mult?”

Femeie: „Luminițele și roata aceea, anul trecut nu cred că a fost.”

Pentru mulţi, feerie a fost şi în zona celor 75 de căsuţe, de unde răzbăteau tot felul de arome.

Bărbat: „Un vin fiert, un qiurtoscolac, o ciocolată, să ne încălzim mai mult.”

Într-un atelier plin cu obiecte din ceramică - sub formă de Moș Crăciun, brăduț sau om de zăpadă - cei mici și-au exersat talentul de pictori, pentru un preţ ce variază între 50 şi 80 de lei.

Mamă cu fetiță: „Am venit cu fetița să picteze un brăduț.”

Fetiță: „Îmi place să pictez și sunt niște culori foarte frumoase.”

Tentaţia a fost mare şi în faţa standurilor ticsite cu dulciuri.

Cea mai aglomerată zonă a fost însă cea cu mâncare tradiţională.

Oamenii stau chiar și 30 de minute la coadă. Însă anul acesta prețurile sunt mult mai piperate față de anul trecut. De exemplu, produsele din carne de porc sunt mai scumpe chiar și cu 20 la sută”.

Unii s-au rezumat doar la... admirat vitrinele. Dacă anul trecut kilogramul de jumări se vindea cu 60-65 de lei, anul acesta costa 100 de lei.

Reporter: „Vi se pare scump?”

Bărbat: „Foarte scump! E mult, mult mai scump față de anul trecut.”

Alții au cumpărat doar de poftă.

Femeie: „Șorici în primul rând și pâine de casă. Aici e un milion, adică 100 de lei.”

Reporter: „Și cum vi se pare?”

Femeie: „Scump, scump dar bun.”

Târgul rămâne deschis până în 2 ianuarie.

Articol recomandat de sport.ro
Reacția uluitoare a rușilor, după ce Anastasia Potapova a ales cetățenia austriacă: ”Ce a câștigat ea pentru noi?”
Reacția uluitoare a rușilor, după ce Anastasia Potapova a ales cetățenia austriacă: ”Ce a câștigat ea pentru noi?”
Citește și...
Moda decorațiunilor de Crăciun, dictată la Londra. 600 de expozanți au participat la cel mai mare târg tematic
Moda decorațiunilor de Crăciun, dictată la Londra. 600 de expozanți au participat la cel mai mare târg tematic

Pijamale asortate, obiecte pictate manual sau globuri aurii. Sunt doar câteva dintre decoraţiunile specifice acestor sărbători de iarnă, prezentate la cel mai mare târg tematic ce a avut loc, în acest weekend, la Londra.

 

Recomandări
Premierul României anunță că în decembrie vom avea ”foarte probabil” o nouă ”ordonanță trenuleț”: ”Nu putem fugi de asta”
Premierul României anunță că în decembrie vom avea ”foarte probabil” o nouă ”ordonanță trenuleț”: ”Nu putem fugi de asta”

Premierul Ilie Bolojan a fost întrebat, vineri, în conferința de presă pe care a susținut-o la Palatul Victoria, dacă salariul minim în România va ”rămâne înghețat” și în anul 2026.   

Căldură gratis în calorifere, trafic rutier ”ca afară” sau case pentru tineri. Ce promit candidații la Primăria Capitalei
Căldură gratis în calorifere, trafic rutier ”ca afară” sau case pentru tineri. Ce promit candidații la Primăria Capitalei

Energie termică gratis, fluidizarea traficului rutier sau locuințe pentru tineri. ȘtirileProTv.ro vă prezintă cele mai importante promisiuni electorale ale candidaților la alegerile pentru Primăria Capitalei, care sunt organizate în 7 decembrie 2025.

Ilie Bolojan, întrebat dacă o demite pe ministrul Mediului, Diana Buzoianu: ”Nu voi da azi un punct de vedere fără echivoc”
Ilie Bolojan, întrebat dacă o demite pe ministrul Mediului, Diana Buzoianu: ”Nu voi da azi un punct de vedere fără echivoc”

Premierul Ilie Bolojan a fost întrebat, vineri, într-o conferinţă de presă la Palatul Victoria, dacă o demite pe Diana Buzoianu, ministrul Mediului, pentru criza apei potabile din judeţele Prahova şi Dâmboviţa.